Zamknij

Opakowania termoformowane - z czego są wytwarzane i co się w nie pakuje?

19:25, 14.04.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 19:26, 14.04.2021

Opakowania termoformowane mogą być idealnie dopasowane do produktu, dają więc bardzo duże możliwości w zakresie marketingu oraz świetnie zabezpieczają zapakowane w nie towary. W ten sposób produkuje się pudełka plastikowe, tacki, wytłoczki oraz blistry.

Termoformowanie to proces obróbki tworzyw sztucznych, który składa się z dwóch etapów. Pierwszy polega na rozgrzaniu materiału minimalnie ponad granice jego plastyczności. Drugi ma za zadanie nadać pożądany kształt przez odciśnięcie w komorze podciśnieniowej. Istnieją trzy rodzaje termoformowania: ciśnieniowe, próżniowe i mechaniczne. 

Jakie opakowania wytwarza się przez termoformowanie?

Termoformowanie można wykorzystywać przede wszystkim do produkowania zróżnicowanych typów opakowań z tworzyw sztucznych – m.in. opakowania na kosmetyki, elementy montażowe w branży budowlanej, części samochodowe, zabawki czy też żywność. Opakowanie termoformowane to także ważny element logistyki w gastronomii – produkuje się tak pudełka z wieczkiem oraz tacki, z którymi stykamy się zamawiając jedzenie na wynos. Z pomocą tego procesu produkcji można również poza opakowaniami wykonywać części urządzeń – np. elementy osłonowe. 

Jakie tworzywa sztuczne wykorzystuje się przy termoformowaniu?

Do przekształcenia mogą być wykorzystywane tylko wyroby z tworzyw termoplastycznych, ponieważ tylko takie poddane temperaturze wykazują właściwości elastyczne. Elastyczność to stan, w którym tworzywo bez utraty spójności swojego ciała wewnętrznego daje się kształtować. Do produkcji kształtek technicznych najczęściej wykorzystuje się tworzywa oparte na kilku polimerach, na przykład: poliwęglan, polimetakrylan metylu, poliamid i kopolimer akrylonitrylobutadieno- styrenowy. Natomiast podczas wytwarzania opakowań lepiej sprawdzają się: politereftalan etylenu (popularne PET), polistyren, polipropylen, polichlorek winylu (PCW, określane też PVC) i polietylen. 

Więcej informacji na temat tego, jakie możliwości dają opakowania termoformowane z tworzyw sztucznych: https://uni-pak.pl/rodzaje-opakowan-z-tworzyw-sztucznych/

Jakie zalety ma termoformowanie?

Dużym walorem termofowania dla firm wdrażających dla swoich produktów opakowania jest duży wybór wśród tworzyw, z których można je wyrabiać. Sprawdza się polipropylen, PET, PVC, polistyren, ABS i wiele innych. To daje producentowi opakowań duży wybór, dzięki czemu można uzyskać najlepszy efekt pod kątem ustalonych priorytetów – czasem może to być trwałość, innym razem sztywność, przezroczystość, możliwości z zakresie recyklingu lub cena. Informacje o zaletach, jakie dla firm mają opakowania z tworzyw sztucznych można znaleźć TUTAJ.

Ponadto wyroby wytwarzane za pomocą procesu termofowania mogą uzyskać wymagane efekty jak wyjątkowo cienkie ściany, duża wielkość itp. To pozwala zmaksymalizować dopasowanie produktu końcowego do stawianych oczekiwać. Dodatkowo tworzenie bardzo cienkich warstw pozwala na oszczędność w przypadku każdego egzemplarza, a w przypadku masowej produkcji jest to wyjątkowo istotne.

Produkcja opakowań termoformowanych z tworzyw sztucznych może być efektywna cenowo m.in. dlatego, że wykorzystywane do niej formy są używane wielokrotnie. Możemy łatwo przerywać i wznawiać produkcję. Na popularność stosowania termoformowania w działalności przemysłowej wpływ ma też wpływ jej uniwersalność. Dzięki tej metodzie można uzyskać przedmioty zróżnicowane pod względem rozmiarów, w tym wyróżniające się dużymi rozmiarami i jednocześnie cienką warstwą. Alternatywne sposoby przetwarzania tworzyw sztucznych, takie jak wydmuchiwanie czy wyciskanie nie pozwalają w wielu przypadkach uzyskać takich samych, dobrych efektów.

Wykorzystanie nowoczesnych technologii, jak termoformowanie niesie wiele korzyści. Automatyczne linie produkcyjne pozwalają skrócić czas powstawania produktu. Produkcja opakowań z PCV i innych  folii sztywnych (folii twardych) jest wydajna, stosunkowo tania i prosta. Producenci opakowań oferują zarówno opakowania na zamówienie, jak i dysponują szeroką gamą standardowych rozmiarów i kształtów, co pozwala z kolei szybko rozpocząć produkcję na masową skalę.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%