Zamknij

Zalety stosowania BIM w procesie budowlanym

15:24, 09.04.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:25, 09.04.2021

Dzięki modelowi BIM, który obejmuje kompleksowe modelowanie 3D wszystkich konstrukcji i systemów MEP, inwestorzy i właściciele budynków są w stanie rzetelnie ocenić oferty firm budowlanych za pomocą specyfikacji ilościowej wycenionej na podstawie modelu. Całkowita cena podana w ofercie będzie zatem odzwierciedlać rzeczywiste koszty materiałów budowlanych, a nie zawodne szacunki.

Właściciele budynków stawiają dziś na zrównoważony rozwój. Zaplanowanie budowy na podstawie modelu 3D BIM zamiast rysunków 2D zapewnia znacznie precyzyjniejsze wyniki. Umożliwia to architektom i wykonawcom dokładniejsze określenie ilości wymaganych materiałów budowlanych. Jeśli ten szacunek będzie dokładny, budżet założony w ofercie będzie bliższy budżetowi końcowemu i można osiągnąć radykalne zmniejszenie strat materiałowych.

Budynek jako całość składa się głównie z materiałów i instalacji. Gdy specyfikacje producentów produktów zostaną wprowadzone do ekosystemu BIM na wczesnym etapie projektowania, systemy instalacyjne można przetestować, a projekty w razie czego łatwo i szybko zmienić. Poprawiona wydajność systemu przyniesie korzyści zainteresowanym stronom długo po zakończeniu budowy.

Jakie są zalety BIM?

Dokładny model BIM budynku może także ułatwić uzyskanie informacji zwrotnych od ewentualnych przyszłych użytkowników. Dzięki podglądom i wirtualnym spacerom można właściwie pokazać zdigitaliizowany budynek w najdrobniejszych szczegółach. Uwzględnienie opinii przyszłych mieszkańców na etapie projektowania pomaga w tworzeniu bardziej udanych budynków.

Komunikacja jest zarówno krytycznym aspektem ewentualnego sukcesu projektu budowlanego, jak i ciągłym wyzwaniem. Dzięki BIM wszystkie zmiany, takie jak terminy, harmonogramy, dostępność materiałów i synchronizacja pracy zespołów specjalistów, mogą być koordynowane w czasie rzeczywistym za pośrednictwem aplikacji cyfrowych i urządzeń mobilnych, na bieżąco informując wszystkich zainteresowanych. Utraty danych można również uniknąć, gdy wszystkie strony pracują z tym samym łatwo dostępnym i aktualnym cyfrowym modelem BIM. Ponadto technologie takie jak BIM i AR mogą prowadzić do proaktywnego podejścia, które pomaga kontrolować proces budowy i ograniczać potencjalne błędy. Przeglądarka modeli BIM oferowana przez PlanRadar umożliwia zespołom pracującym w budownictwie lub zarządcom nieruchomości uzyskać korzyści związane z BIM w każdym miejscu.

W budownictwie inwestorzy muszą zadbać o to, aby pierwotna wersja budynku była jak najlepsza, ponieważ stworzenie drugiej wersji nie jest możliwe bez kosztownych remontów, poprawek i dodatkowych inwestycji. BIM może pomóc uniknąć podejścia ?poprawimy ten projekt w terenie?, które łatwo wymusza wymykanie się kosztów spod kontroli. BIM umożliwia zaprojektowanie, testowanie, analizę i ewentualne korekty pierwszej i jedynej wersji budynku. Projekt można wielokrotnie powtarzać i poddawać ewolucjom. Dzięki temu procesowi każdy kolejny wariant jest lepszy od poprzedniego, a po wykopaniu fundamentów projektu nie trzeba będzie wdrażać kosztownych poprawek w trakcie budowy.

BIM pomaga właścicielom budynków osiągnąć poziom konserwacji predykcyjnej, co oznacza, że ??można ograniczyć nieplanowane przestoje i dokładnie zaplanować cykle konserwacji. Zapewnia to większą precyzję w budżetowaniu zarządzania obiektem. Zespół zarządzający obiektem nie zostanie zaskoczony nieoczekiwanymi zmianami wyposażenia - wszystkie te punkty danych można przewidzieć za pomocą modelu BIM. Analiza danych BIM z całego portfela budynków umożliwia również właścicielowi określenie cykli konserwacji głównych i mniejszych systemów budowlanych.

Zastosowanie modelu BIM w zarządzaniu obiektami zyskuje coraz większe zainteresowanie, ponieważ właściciele budynków zdają sobie sprawę, że może to z czasem obniżyć koszty. Jeśli wierzyć hipotezie góry lodowej (że tylko 1% kosztów w całym okresie eksploatacji budynku przeznacza się na projektowanie, a 70% na utrzymanie budynku), zaleta BIM jest taka, że ??poprzez przesunięcie części nakładów inwestycyjnych na projektowanie i zwiększenie tego 1% niewielką kwotą, właściciele mogą zmniejszyć koszty utrzymania o 70%.

Jak widać BIM opłaca się nie tylko na każdym etapie procesu budowlanego, ale także w fazie eksploatacji budynku.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%