Zamknij

Wycena przedsiębiorstwa - co warto wiedzieć?

13:23, 03.03.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:24, 03.03.2021

Mając na celu przeprowadzenie niektórych procesów wewnątrz przedsiębiorstwa trzeba zacząć od wyceny firmy. Do czynności takich należą między innymi niektóre operacje bankowe albo chęć sprzedaży firmy. W takich przypadkach najczęściej trzeba zatrudnić bezstronną osobę, która profesjonalnie oszacuje wartość firmy. Jakich metod używają w pracy rzeczoznawcy majątkowi?

Metoda księgowa

Jednym ze stosunkowo tańszych, łatwiejszych, a co za tym idzie szybszych rozwiązań jest wycena przedsiębiorstw metodą księgową. Metoda ta opiera się o sprawozdania finansowego i wycenę całego zaksięgowanego majątku. Rzeczoznawcy majątkowi stwierdzają często, że jest to metoda niedokładna gdyż nie jest brana pod uwagę dochodowość przedsiębiorstwa.

Metoda skorygowanych aktywów netto

W tym przypadku wycena wartości spółek jest prowadzona w bardzo zbliżony sposób do metody księgowej. Uważa się, że korzystanie z metody skorygowanych aktywów netto jest udoskonaloną metodą księgową. W miejsce zaksięgowanych cen aktywów bierze się pod uwagę wartość rynkową. Korzystając z tego sposobu wykorzystuje się poszczególne czynniki, takie jak wartości niematerialne, dzięki czemu ostateczny wynik staje się bardziej obiektywny. Wadą tej metody w stosunku do jej pierwowzoru jest z pewnością wyższy koszt przeprowadzenia oszacowania.

Metoda wartości likwidacyjnej

Wycena firmy metodą likwidacyjną określa wartość firmy poniżej której opłaca się jedynie ją zamknąć. W tym przypadku trzeba wziąć pod uwagę, że wielu aktywów nie da się sprzedać po cenie rynkowej, więc trzeba założyć, że mają dużo niższą wartość. W przypadku wybrania tej metody często jednym z istotnych czynników jest czas, właśnie dlatego wyprzedaje się majątek z mocno obniżoną ceną. Sposób ten cechuje niezwykła prostota i szybkość prowadzonego działania. Do największych wad można zaliczyć podatność na ewentualne manipulacje dotyczące wartości rynkowych.

Metoda wartości odtworzeniowej

Metoda ta polega na zsumowaniu wartości składników majątku w oparciu o sumę środków potrzebnych na zastąpienie posiadanego majątku takim o podobnym stopniu zużycia. Najłatwiejszym rozwiązaniem przy tej metodzie jest oszacowanie wartości majątku na podstawie aktualnych cen rynkowych dla takiego samego lub tożsamego. Największą zaletą tej metody jest obiektywny wynik kalkulacji oraz opieranie się o rzeczywistą wartość majątku. Do wad należy czasochłonność całego procesu wynikająca z trudności technicznych prowadzonych analiz. Wpływa to bezpośrednio na koszt prowadzenia całej operacji.

Dla własnej informacji

Szacowanie wartości firmy przeprowadza się mając w zamiarze restrukturyzację działalności. W takim przypadku można zrobić to dowolną metodą we własnym zakresie. Taka kalkulacja nie będzie jednak ważna dla organów rządowych i banków. Warto mieć to na uwadze, planując wdrożenie w życie takiego przedsięwzięcia.

Niezależnie od powodów i sposobu prowadzenia wyceny firmy warto postarać się o jej rzetelne wykonanie. Zatrudnienie rzeczoznawcy zazwyczaj pozwoli znacznie skrócić czas trwania całego przedsięwzięcia. Zakładając, że osoba z zewnątrz jest bezstronna z łatwością można uniknąć przekłamań. Trzeba mieć także na uwadze, że wycena przedsiębiorstwa to skomplikowany proces, więc pracownik z zewnątrz wystawi na koniec odpowiednio wysoki rachunek. W przypadku przeprowadzenia kalkulacji z chęci podpisania umowy z bankiem lub instytucją państwową trzeba pamiętać, że respektowana będzie jedynie wycena przeprowadzona przed odpowiednio wykwalifikowanych ludzi.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%