Zamknij

WWR, czyli czym jest wczesne wspomaganie rozwoju dziecka?

19:42, 06.09.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 19:43, 06.09.2020

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka są to kompleksowe działania, których celem jest stymulowanie u malucha funkcji, odpowiedzialnych za jego komunikację oraz rozwój psychomotoryczny. Działania te są intensywne i należy je wdrażać w momencie wykrycia u dziecka niepełnosprawności, a następnie kontynuować aż do podjęcia przez nie nauki szkolnej. Z WWR wiąże się także wsparcie rodziców i rodzin, w przyswajaniu umiejętności życia i postępowania z maluchem.

Istota WWR dziecka

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka musi być podjęte najszybciej jak to możliwe. Fachowa i wszechstronna pomoc pedagogiczna oraz psychologiczna jest w tym wypadku nieoceniona. Wsparcie dziecka już na początkowym etapie jest niezwykle ważne, ponieważ wspomaga jego rozwój w każdej sferze życia oraz funkcjonowania. Nie tylko pomaga zrekompensować już występujące u malucha dysfunkcje rozwojowe, ale również jest w stanie zapobiegać ewentualnym zaburzeniom rozwojowym wtórnym! WWR dziecka i jego bliskich dąży do optymalizacji funkcjonowania całej rodziny!

Co zrobić, by moje dziecko mogło korzystać z WWR w przedszkolu?

Aby maluch mógł korzystać z takich zajęć, musi on posiadać prawomocną opinię o potrzebie objęcia go WWR. Otrzymać ją można w poradni psychologiczno-pedagogicznej, gdzie zespół orzekający oceni, czy pociecha potrzebuje tego typu zajęć, czy też nie. Należy złożyć wniosek i oczekiwać na wezwanie do odpowiadającej Waszemu miejscu zamieszkania poradni!

Źródło: https://przedszkole-guziczek.pl/wczesne-wspomaganie-rozwoju-dziecka/

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka w przedszkolu – jakim dzieciom się należy?

Wczesnym wspomaganiem rozwoju dziecka powinno się objąć wszystkie pociechy, których dotknęły takie schorzenia jak: wady wzroku, słuchu, autyzm, zaburzenia zachowania lub jakakolwiek niepełnosprawność ruchowa bądź umysłowa.

Zajęcia przedszkolne w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka

Tego rodzaju zajęcia organizuje się w wymiarze pomiędzy 4-8 h miesięcznie. Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka – Krosno, Warszawa, Darłowo, Kalisz – bez względu na to, w jakim mieście mieszkacie, organizowane w ramach WWR zajęcia będą bezpłatne! Niestety, nie da się powiedzieć na 100% jak wyglądają takie zajęcia, ponieważ każde będą wyglądać inaczej i są one dostosowywane indywidualnie do potrzeb i dysfunkcji konkretnego malucha. Dokładny przebieg będzie zależał od wieku i problemów dziecka. Całkowicie inaczej prowadzi się zajęcia u maluchów z nieprawidłowością rozwoju ruchowego, u których nacisk kładziony jest przede wszystkim na zajęcia usprawniające, podczas gdy w przypadku młodszych dzieci z zaburzeniami mowy, stawia się głównie na intensywną pracę z logopedą. Zajęcia WWR w przedszkolu mogą być prowadzone w małych, 2 lub 3-osobowych grupach, bądź też, gdy mamy do czynienia z dziećmi młodszymi – indywidualnie!

Wczesne wspomaganie rozwoju w przedszkolu – co ma na celu?

Głównym i absolutnie podstawowym celem wczesnego wspomagania rozwoju dziecka jest doprowadzenie do sytuacji, w której poziom funkcjonowania jest możliwie najlepszy. Terapia ma ponadto zapobiegać ewentualnym problemom psychicznym, które mogą być następstwem występujących zaburzeń rozwojowych czy niepełnosprawności.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%