Zamknij

Jak wykonuje się izolację podłogi na gruncie z wykorzystaniem piany PUR?

19:01, 13.08.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 19:03, 13.08.2020

Izolowanie podłogi w gruncie wymaga podjęcia pewnych kroków, które odpowiednio zabezpieczą posadzkę przed zniszczeniem. Źle wykonana posadzka może skończyć się nieprzyjemnymi konsekwencjami. Sprawdź, jak prawidłowo wykonać ocieplenie domu niepodpiwniczonego.

Izolacja podłogi na gruncie - dlaczego jest tak ważna?

Podłoga na gruncie znajduje się w domach, w których nie ma piwnicy. Podłoga tego typu wymaga odpowiedniej konstrukcji i optymalnego doboru materiałów. Niezbędna jest także przeciwwilgociowa i termiczna izolacja podłogi na gruncie. Nieodpowiednie wykonanie powierzchni może przynieść nieprzyjemne skutki i usterki, np. pęknięcie posadzki czy ścian. Może także doprowadzić do ucieczki ogromnej ilości ciepła od strony gruntu.

Poprawne wykonanie podłogi na gruncie polega na zastosowaniu właściwych warstw posadzki, zgodnie z wszelkimi zaleceniami. Prace należy przeprowadzić po zakończeniu działań w obrębie zadaszenia budynku. Dzięki temu obiekt budowlany będzie zabezpieczony przed niepożądanym wpływem warunków atmosferycznych.

Z jakich warstw składa się podłoga położona na gruncie?

Jakie są potrzebne warstwy podłogi na gruncie, aby można było uznać ją za bezpieczną powierzchnię? Pierwszą z nich jest podsypka z zagęszczonego mechaniczne żwiru lub piasku, której grubość powinna wynosić od 15 do ok. 25 cm. Następnie kładziona jest warstwa betonu chudego, czyli posadzki betonowej, stabilizacji dla kolejnych warstw.

Kolejnym krokiem jest wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, która chroni podłogę przed przenikaniem wilgoci w kolejne warstwy. Wykonywana jest z papy podkładowej lub folii polietylenowej. Izolacja ta musi być szczelna i starannie wykonana - inaczej posadzka może popękać.

Na izolacji przeciwwilgociowej montowana jest izolacja termiczna, chroniąca przed utratą ciepła ze strony gruntu. Do ocieplenia powierzchni wykorzystywany jest często styropian lub wełna mineralna. Coraz popularniejsza staje się jednak izolowanie podłogi pianą poliuretanową, która wykazuje bardzo dobre właściwości termoizolacyjne.

Na zabezpieczone w ten sposób podłoże wylewana jest szlichta betonowa, przygotowana pod warstwę posadzki. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem prac budowlanych dobrze rozplanować instalację wodociągową i kanalizacyjną. W innym wypadku może okazać się, że wykonaną już podłogę trzeba będzie skuwać.

Jaką izolację zastosować do podłogi na gruncie?

Materiałem termoizolacyjnym, który doskonale sprawdzi się do izolacji posadzki, jest piana poliuretanowa zamkniętokomórkowa, np. Purios HF. Produkt ten wyróżnia się dużą gęstością - aby uzyskać optymalny efekt, wymagana jest warstwa o wiele cieńsza niż w przypadku np. styropianu. Dzięki temu podłoga może być obniżona o kilka centymetrów.

Ocieplenie podłogi na gruncie pianą PUR sprawdza się doskonale ze względu na właściwości materiału termoizolacyjnego. Piana jest wysoce odporna na wilgoć - nie chłonie jej, co jest niezwykle ważne w przypadku pomieszczeń niepodpiwniczonych. Ponadto, jest wysoce odporna na zgniatanie - nie odkształca się, mimo nacisku spowodowanego poruszaniem się i obecności mebli.

Ocieplanie podłogi pianą stanowi idealne uzupełnienie ogrzewania podłogowego - odbija ciepło, zamiast je chłonąć. Natryskowa metoda aplikacji to szybki i bezproblemowy sposób na ocieplenie powierzchni, w szczególności poziomej. Pianka PUR zapobiega powstawaniu mostków termicznych, ma właściwości wygłuszające i antyalergiczne. Tworzy środowisko nieatrakcyjne dla gryzoni, pasożytów i insektów. Jest jednym z najlepszych termoizolatorów dostępnych na rynku budowlanym.

Więcej na temat ocieplania podłogi pianką PUR znajdziesz na https://purios.com/blog/termoizolacja-podlogi-pianka-poliuretanowa-co-musisz-wiedziec

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%