Zamknij

Rehabilitacja po urazie. Jak przyspieszyć powrót do sprawności?

18:10, 22.06.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 18:10, 22.06.2020

Zarówno w przypadku osób aktywnych fizycznie, jak i tych które zażywają ruchu sporadycznie, istnieje ryzyko wystąpienia różnego rodzaju urazów. Jak wówczas przyspieszyć powrót do pełnej sprawności? Nieodzowna może się okazać pomoc wykwalifikowanego fizjoterapeuty.

Cel rehabilitacji pourazowej

Złamanie nogi czy zerwanie ścięgna to sytuacja znana większości z nas. Codzienna aktywność niesie ze sobą ryzyko pojawienia się obrażeń na skutek wpływu czynników mechanicznych na nasze ciało. Do najczęstszych uszkodzeń pourazowych możemy zaliczyć:

  • naciągnięcia, naderwania bądź zerwania wiązadeł czy ścięgien;
  • skręcenia, złamania, zwichnięcia;
  • stłuczenia;
  • przeciążenia mięśni, wiązadeł lub ścięgien;
  • zmiany chorobowe entezopatyczne (np. ostroga piętowa czy łokieć tenisisty).

Wyżej wymienione uszkodzenia wywołują szereg nieprzyjemnych skutków odczuwanych przez kontuzjowaną osobę. Możemy do nich zaliczyć obrzęk, silny i dokuczliwy ból, blokadę ruchową, zaburzenia czucia lub czasowe wyłączenie z codziennej aktywności. Rehabilitacja po urazie ma na celu jak najszybsze doprowadzenie kontuzjowanej osoby do pełnej sprawności fizycznej oraz psychicznej. Efektem współpracy z fizjoterapeutą jest przywrócenie pacjenta do aktywności sprzed kontuzji oraz uniknięcie przyszłych domniemanych obrażeń. Ważne, aby w trakcie fizjoterapii dbać o systematyczne i kompleksowe działanie. Reagowanie na wszelkie wskazówki i rady doświadczonego fachowca niejednokrotnie decydują o pełnym powrocie do zdrowia. Kluczem do sukcesu jest równoczesne zastosowanie leczenia zachowawczego lub operacyjnego wraz z leczeniem usprawniającym.

Rehabilitacja unieruchomionej kończyny

Leczenie usprawniające koniecznie należy rozpocząć już od pierwszego dnia po wystąpieniu urazu, nawet w przypadku czasowego unieruchomienia danego obszaru ciała. Każda dłuższa blokada kończyny poprzez opatrunek gipsowy prowadzi do niebezpiecznych zaników mięśniowych. Rolą doświadczonego fizjoterapeuty jest odpowiednie pokierowanie procesem rehabilitacyjnym, który powinien obejmować:

  • ćwiczenia oddechowe - szczególnie istotne w przypadku leżących kontuzjowanych;
  • ćwiczenia izometryczne - wywołanie skurczu mięśnia bez ruchu w stawie;
  • ćwiczenia ułożeniowe - unoszenie i opuszczanie unieruchomionej kończyny w trosce o jej prawidłowe ukrwienie.

Prawidłowo poprowadzone leczenie usprawniające to zestaw ćwiczeń dobranych indywidualnie do potrzeb i stanu osoby kontuzjowanej. Doświadczony fizjoterapeuta zagwarantuje każdemu poszkodowanemu rehabilitację uwzględniającą jego wiek, stan psychiczny, możliwości ruchowe, wywiad internistyczny oraz obraz kliniczny.

Rehabilitacja po kontuzji gwarancją szybkiego powrotu do zdrowia

Jeśli jesteś ofiarą nieszczęśliwego wypadku, a Twoja dotychczasowa aktywność została mocno ograniczona, najwyższy czas na skorzystanie z pomocy doświadczonego fizjoterapeuty. Rehabilitacja po urazie jest najszybszym i najskuteczniejszym sposobem na efektywny i sprawny powrót do zdrowia. Szeroki zakres zastosowanej terapii oraz bogate doświadczenie umiejętnego fizjoterapeuty odgrywają kolosalne znaczenie w przypadku prawidłowej rekonwalescencji. Pacjent pozostawiony samemu sobie może mieć w przyszłości poważne problemy z aparatem ruchowym oraz funkcjonowaniem poszczególnych narządów. Nie pozwól sobie na takie zaniedbania i w porę rozpocznij rehabilitację po kontuzji. Pozwoli Ci ona powrócić do swoich obowiązków zawodowych oraz aktywnego życia rodzinnego czy towarzyskiego. Możesz być pewien, że cierpliwość oraz systematyczność podczas terapii w odpowiednim czasie przyniosą znakomite rezultaty. 

Artukuł powstał we współpracy z trenerem personalnym i terapeutą Adrianem Bugno. Więcej informacji o rehabilitacji po kontuzjach znajdziesz na stronie https://adrianbugno.pl/rehabilitacja-po-kontuzjach/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%