Zamknij

Rozliczamy podatki - jakie zmiany nastąpiły w 2020 roku?

23:35, 27.02.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 23:35, 27.02.2020

Od 1 stycznia 2020 roku obowiązują nowe przepisy rozliczania podatków. Zapoznać z nimi powinien się każdy przedsiębiorca. Nieznajomość nowych przepisów sprawi, że w księgowości firmy pojawia się błędy. Te natomiast mogą prowadzić do przykrych konsekwencji. Jakie zmiany w rozliczeniu podatku wprowadził ustawodawca od 2020 roku i jak sobie z nimi poradzić?

Indywidualny mikrorachunek dla przedsiębiorców

Pierwszą zmianą w rozliczaniu podatków jest ustanowienie mikrorachunków. Ustawodawca tym sposobem chce ułatwić płatności podatków do urzędu skarbowego. Mikrorachunek to nic innego, jak indywidualny rachunek podatkowy, na który właściciel firmy będzie wpłacał należności za PIT, CIT i VAT. Numer indywidualnego rachunku podatkowego można sprawdzić w dowolnym momencie, korzystając z internetowego generatora lub w każdym urzędzie skarbowym. Korzystanie z mikrorachunku nie jest powiązane z żadnymi opłatami. Wprowadzone zmiany mają na celu eliminację przelewów na niewłaściwe konta. Oprócz tego obsługa płatności PIT, CIT i VAT ma być sprawniejsza.

Biała lista podatników VAT

Kolejną dużą zmianą jest wprowadzenie białej listy podatników VAT. Zgodnie z nowym przepisem transakcje powyżej 15 tysięcy złotych będą mogły być realizowane tylko na rachunki rozliczeniowe i rachunki w SKOK, które są zamieszczone w wykazie podatników VAT (tzw. białej liście). Wykaz można sprawdzić na rządowych stronach internetowych. Przedsiębiorcy korzystający z programu księgowego będą mogli to również zrobić za jego pomocą. Dzięki temu program księgowy (np. program księgowy od wfirma.pl) chroni przed poważnymi konsekwencjami, jakimi jest brak możliwości zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów (lub zmniejszenie wysokości kosztów) w PIT i CIT i odpowiedzialność solidarną w VAT (chodzi o kwotę podatku VAT, związanego z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług).

Ulga na złe dni dla płatników PIT i CIT

Od 1 stycznia 2020 roku obowiązuje też tzw. ulga na złe dni dla podatników PIT i CIT. Umożliwia ona, pomniejszenie podstawy opodatkowania, przez wierzyciela o wartość wierzytelności. Pod warunkiem, że nie zostanie ona uregulowana lub zbyta w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu płatności – ten określa natomiast faktura lub rachunek. Zmiana ta ma wyeliminować zatory płatnicze firm i usprawnić prowadzenie działalności gospodarczej.

Jakie jeszcze zmiany czekają przedsiębiorców?

Rok 2020 przyniósł również zmiany w zakresie: MPP i kas rejestrujących, obowiązku sporządzania sprawozdań w formie ustrukturyzowanej przez organizacje wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS, a niebędących podatnikami CIT, składania wniosków MAP i prowadzenia tych procedur, rozszerzenia zakresu przedmiotowego danych pozyskiwanych z rejestru PESEL dla Centralnego Rejestru Podmiotów Krajowej Ewidencji Podatników.

Zmiany w podatkach – jak sobie z nimi radzić?

Ze zmianami w podatkach pomoże poradzić sobie program księgowy. Aplikacje na bieżąco aktualizowane są do zmian wprowadzonych przez ustawodawcę. Gwarantuje to, że rozliczenia prowadzone są prawidłowo i zgodnie z najnowszymi przepisami. Dzięki temu przedsiębiorca ma pewność, że nie będzie narażony na przykre konsekwencje np. kary finansowe.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%