Zamknij
REKLAMA

Jak leczyć łuszczycę?

19:39, 28.11.2019 | Materiał partnera

Jednym z popularniejszych schorzeń dermatologicznych występujących zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych, jest łuszczyca. Choroba ta może pojawić się praktycznie w każdym wieku, jednak najczęściej atakuje przed trzydziestym rokiem życia.

Leczenie łuszczycy polega przede wszystkim na stosowaniu odpowiednich środków zewnętrznych, które usuwają uciążliwe objawy i skutecznie przeciwdziałają ich nawrotom. Dowiedz się więcej, na czym dokładnie polega to schorzenie i jakie preparaty na łuszczycę są dostępne w aptekach.

Czym dokładnie jest łuszczyca?

Jest to przewlekła choroba zapalna, która wiąże się z występowaniem na skórze charakterystycznych łusek stanowiących efekt nadmiernego rogowacenia naskórka. W początkowej fazie zmiany nie są rozległe i najczęściej przyjmują postać drobnych grudek. Wraz z biegiem czasu mogą stawać się coraz bardziej widoczne, przekształcając się w duże skupiska o chropowatej powierzchni. U większości pacjentów można je zaobserwować na kolanach, łokciach, a także na owłosionej skórze głowy. Zdarza się, że grudki pokryte łuską pojawiają się również na dłoniach i stopach.

Co zawierają w swoim składzie preparaty na łuszczycę?

Jak już zaznaczono we wstępie, łuszczyca jest chorobą, którą można leczyć starannie dobranymi środkami zewnętrznymi. Należą do nich kremy, maści oraz płyny, które nie tylko zapobiegają nadmiernemu rogowaceniu, ale także przyspieszają naturalne procesy regeneracyjne skóry. W składzie tego typu produktów często znajduje się masło Shea wykazujące właściwości silnie natłuszczające i nawilżające, a także wyciąg z mocznika, który redukuje stany zapalne, zaczerwienienie oraz świąd. Preparaty na łuszczycę bardzo często zawierają również nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy Omega, odżywcze olejki roślinne oraz aminokwasy, które przyczyniają się do wzrostu poziomu nawilżenia i korzystnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie komórek naskórka.

W jaki sposób jeszcze można leczyć łuszczycę?

Chociaż leczenie tego powszechnie występującego schorzenia dermatologicznego polega głównie na stosowaniu preparatów zewnętrznych działających miejscowo, niekiedy konieczne jest włączenie środków farmakologicznych. Leki są niezbędne zwłaszcza w przypadku nasilonych zmian łuszczycowych, a także w sytuacji, kiedy doszło do zajęcia stawów przez chorobę. W terapii najczęściej wykorzystuje się antybiotyki, pochodne witaminy A oraz cytostatyki. Dobre efekty przynosi także leczenie specjalistycznymi lampami, które emitują promieniowanie ultrafioletowe typu A lub B.

Podsumowanie

Łuszczyca jest chorobą dość uciążliwą, której objawy można łagodzić przy pomocy dostępnych preparatów aptecznych. Osoby, które zmagają się z tym schorzeniem dermatologicznym, powinny także zwrócić szczególną uwagę na prowadzony styl życia. Zdaniem specjalistów zmiany łuszczycowe może nasilać spożywanie alkoholu, palenie papierosów oraz stres. Dodatkowo w leczeniu choroby duże znaczenie ma dieta, która powinna bazować na żywności nisko przetworzonej, dostarczając organizmowi składników niezbędnych do prawidłowego nawilżenia skóry i utrzymania jej w dobrej kondycji.

Więcej informacji znajdziesz na https://www.febumed.com.pl/

REKLAMA
(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone