Zamknij

Rynek nieruchomości w największych polskich miastach. Jak się kształtuje?

11:21, 18.10.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:21, 18.10.2019

Rynek mieszkaniowy w dużych miastach daje szanse i pozbawia złudzeń. Można na nim zarobić dużo pieniędzy, ale i stracić resztki nadziei, gdy tylko zderzymy się z zaporowymi cenami interesujących nas lokali. Ceny nie przestają rosnąć, dlatego też ogromnym zainteresowaniem cieszą się kredyty hipoteczne.

Nic nowego, czyli ciągle drogo

Praktycznie wszystkie raporty i badania pokazują to samo: w największych polskich miastach cen mieszkań stale wzrastają - w samym 2018 roku było to aż 7% więcej. Dotyczy to sprzedawców na rynku pierwotnym i wtórnym, ponieważ zarówno jedni, jak i drudzy nie mają zamiaru obniżać cen. 

Wielka popularność kredytów hipotecznych

Nie dziwi więc, że drogie mieszkania to jednocześnie duża popularność kredytów hipotecznych. Skoro nie spadają ceny nieruchomości, to chcący zakupić własne lokum muszą korzystać z tego wsparcia finansowego. Mówiąc dosadnie - nie mają innego wyjścia, bo ciężko w krótkim czasie zdobyć tak ogromną ilość pieniędzy. Wątpliwości nie pozostawia Biuro Informacji Kredytowej, przedstawiając swoje wyniki dotyczące udzielonych kredytów mieszkaniowych w kwietniu 2019 roku. W porównaniu z analogicznym okresem w 2018 roku to wzrost aż o 18%! 

Co ciekawe, takie wyniki są dość dużą niespodzianką, gdyż jak zauważają eksperci HomeBroker, w miesiącach poprzedzających tak duży wzrost liczba kredytów spadała, więc wydawało się, że rynek stopniowo zwalnia. Jak się okazało, była to lekka zadyszka, bo wszystko wróciło do wzrostowej normy. 

Te dane potwierdza Główny Urząd Statystyczny, który obliczył, że w okresie od stycznia do kwietnia 2019 roku oddano do użytkowania 63,9 tysięcy mieszkań, co oznacza, że było to aż o 9,3 procent więcej niż przed rokiem. Prym wiodą tu szczególnie mieszkania deweloperskie, bo na rynku pierwotnym przekazano do eksploatacji 39,3 tysięcy mieszkań. Co ważne, nic nie wskazuje, aby w najbliższym czasie ten stan miał się zmienić. 

Rynek nieruchomości w wybranych polskich miastach. Jak to się prezentuje?

  • Warszawa. Aktualne dane pokazują, że w Warszawie coraz częściej mieszkania nabywają inwestorzy. Istotną informacją jest też to, że brak dostępnych ekip remontowych zmusza kupujących do poszukiwania lokali gotowych do zamieszkania. W stolicy niezmienne utrzymuje się wysoki popyt na nieruchomości nabywane w celach inwestycyjnych. Poza tym, ogromnym zainteresowaniem cieszą się mieszkania mniejsze - kawalerki i lokale dwupokojowe. Po więcej konkretów zapraszamy pod adres https://homebroker.pl/mieszkania/do-wynajecia.
  • Poznań. Poznański rynek rozwija się bardzo prężnie. Przeciętna kwota za mkw. nabywanego lokalu wynosi ponad 6000 zł, choć w centrum jest oczywiście drożej - od 7 do 10 tys. zł za mkw. Klientów interesują nie tylko popularne segmenty, ale również droższe i luksusowo wyposażone lokale. 
  • Kraków. W Krakowie już od lat sytuacja na rynku nieruchomości jest niezwykle dynamiczna. Czasem więc mieszkania (niewielkie nieruchomości) znajdują nabywcę już w ciągu 2 tygodni. Na rynku wtórnym najszybciej sprzedają się mieszkania do 55 mkw. 

Nie ma więc wątpliwości, że sprzedać mieszkanie w dużym mieście jest niezwykle łatwo, ale dla nabywających to raczej powód do zmartwień, ponieważ wiedzą, że przy tak ogromnym zainteresowaniu sprzedawca raczej nie obniży ceny. Pozostaje nadzieja w kredytach hipotecznych, które są udzielane przez banki dość chętnie. Nim jednak zdecydujemy się na takie wsparcie finansowe, oceńmy dokładnie swoje możliwości finansowe. 

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%