Zamknij
REKLAMA

Jak pić whisky? Sprawdź czy znasz podstawy!

18:07, 17.09.2019 | Materiał partnera

Whisky stało się pozycją klasyczną na półce z alkoholami. Co sprawia, że tak chętnie sięgają po nią ludzie na całym świecie? Smak oraz kultura picia whisky przetrwały próbę czasu, alkohol ten na dobre wpisał się w kanon jako ekskluzywny, elegancki i charakterny. Zastanawiacie się z czym pić whisky, z czego jest zrobione, albo jak je podawać? Zebraliśmy te i inne informacje w naszym mini poradniku – zapraszamy!

Z czego jest whisky?

Tradycyjna whisky, pędzona jeszcze przez szkockich górali, jest produkowana na bazie trzech głównych składników: doskonałej jakości wody, słodu jęczmiennego oraz drożdży. Najczęściej słód mieszany jest z nieskiełkowanymi ziarnami, zdecydowanie rzadziej produkuje się whisky z samych nieskiełkowanych ziaren jęczmienia. Tak prosta receptura, a tak wiele rodzajów whisky, spytacie. Głównym regulatorem jest tutaj woda – to ona, w swoim nieoczywistym bogactwie, decyduje o nutach smakowych i buduje tak szeroką paletę różnych odmian whisky na świecie.

Ile procent ma whisky?

Jeśli mówimy o wyrobach etykietowanych, to pewnie nie będziecie zaskoczeni ile procent ma whisky. Standardowo jest to od 40% do nawet 80%. Whisky to alkohol mocny, pijany w niewielkich ilościach, zwykle bardziej dla smaku niż ze wskazaniem na duże ilości. Popularna whisky on ice, czyli whisky z lodem, rozcieńcza nieco i osłabia alkohol – trudno podać proporcje, jednak dla osób, dla których dolna granica zawartości alkoholu to wciąż za dużo, polecamy pijanie whisky z wodą lub w formie drinków (wiemy, wiemy – profanacja…).

Fot. Popularne whisky na prezent (Sklep: Alkohol-online.pl/21-whisky)

Jak pić whisky?

Nie mamy dla was ekstrawaganckiej odpowiedzi, whisky to alkohol gentlemanów. Nic więc dziwnego, że najlepiej smakuje w leniwej atmosferze, pity bez akompaniamentu wskazówek zegara, za to w towarzystwie dymu papierosowego lub cygarowego, jazzu i dobrej, intelektualnej pogawędki lub lektury. Nie jest to jednak jedyny sposób, choć najbardziej tradycyjny, można rzec.

Twarde reguły są po to, żeby z hukiem je łamać. W przypadku tego, jak pić whisky, taką rewolucją będzie mieszanie jej w najrozmaitsze drinki i koktajle. Najpopularniejszym (i zdecydowanie najnudniejszym) jest whisky z colą. To sztampa. W Internecie nie brakuje jednak doskonałych pomysłów i przepisów na koktajle z wykorzystaniem whisky. To mocny i aromatyczny alkohol, jego umiejętne połączenie z innymi nośnikami smaków, może okazać się strzałem w dziesiątkę i nico przełamać nudę.

Ponadto whisky podaje się raczej w kwadratowej szklance z grubego szkła. W zależności od rodzaju whisky możemy podawać je w różnej temperaturze. Wbrew obiegowej opinii, whisky o najgłębszym aromacie nie powinno podawać się schłodzonej – w takich warunkach neutralizowane są najbardziej wartościowe aromaty i nie możemy poznać alkoholu od jego najlepszej strony. Dlatego na pytanie z czym pić whisky, zawsze odpowiadamy: nie ważne z czym, ważne by pijać ją z dobrym nastawieniem i w fantastycznym towarzystwie, bez pośpiechu!

(Materiał partnera)


Materiał partnera
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone