Zamknij

Gdzie bezpiecznie kupować złote monety?

11:22, 14.08.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:24, 14.08.2019

Planujesz zainwestować swoje oszczędności w złote monety? Świetnie się składa! Inwestycje numizmatyczne są niezwykle rozwojowe - zarówno dla Ciebie, jak i dla Twoich pieniędzy! Pamiętajmy jednak, że nie warto kupować pochopnie. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie - musimy wiedzieć jakie złote monety możemy kupić i gdzie najlepiej dokonać transakcji. Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Złote monety - jakie można kupić?

Na rynku nabyć można bardzo wiele monet. Co jednak oznacza, że dana moneta jest kolekcjonerskie, bulionowa czy też okolicznościowa? Sprawdźmy!

Złote monety kolekcjonerskie

Monety tego rodzaju osiągają często bardzo wysokie ceny. Jest to spowodowane tym, że charakteryzują się wysoką unikalnością - czasami bywa tak, że na świecie znany jest wyłącznie jeden egzemplarz konkretnej monety! W takim przypadku, moneta potrafi kosztować nawet kilka milionów złotych! Nawet mniej unikalne złote monety kolekcjonerskie (https://numimarket.pl/kategoria/zlote-monety-kolekcjonerskie_2/1) są dosyć drogie i z czasem zwiększają swoją wartość. Drugim czynnikiem po unikatowości konkretnej monety jest jej wiek. Oczywiście im starsze monety tym prawdopodobnie są one rzadsze, a co za tym idzie - droższe. Na cenę złotych monet kolekcjonerskich składa się również zawartość kruszcu. Widzimy więc, że wycena takich monet jest dosyć skomplikowana, jednak z odpowiednią wiedzą może okazać się, że inwestycja zwróci się niezwykle szybko!

Złote monety bulionowe

Monety bulionowe wybijane są w celu lokaty pieniędzy. Pierwszymi monetami bulionowymi były złote Krugerrandy, które wybijane są od lat 60-tych XX wieku w RPA. Na wartość monet bulionowych składa się przede wszystkim rodzaj i ilość zawartego w nich kruszcu. Cena monety o wadze 1 uncji nie przekracza znacząco cenę 1 uncji czystego złota. Widzimy więc, że ulokowanie swoich pieniędzy w monetach bulionowych to dobry pomysł na zabezpieczenie gotówki. Nie będzie to raczej przynosić szybkich i dużych zysków - wartość złotych monet bulionowych wzrasta wraz z kursem złota, który jest stabilny i rośnie dosyć powolnie.

Złote monety okolicznościowe

Jak sama nazwa wskazuje, tego typu monety wybijane są ze względu na konkretną okoliczność. Istnieją więc monety, które emitowano w celu upamiętnienia jakiegoś wydarzenia (np. beatyfikacja Jana Pawła II), postaci (m.in. Tadeusz Kościuszko), rocznicy (90-lecie Powstania Wielkopolskiego) itp. Wybijane są w niskich nakładach, dzięki czemu są dosyć unikalne i osiągają często cenę kilku i kilkudziesięciu tysięcy złotych. Złote monety okolicznościowe posiadają wybity nominał, jednak jest on wyłącznie symboliczny i nie należy kierować się nim przy wycenie.

Złote monety - gdzie kupić?

Ze względu na wysoką cenę, jaką musimy zapłacić za złote monety, musimy upewnić się, że nie nabywamy fałszywki lub nie przepłacamy! Jak to zrobić? 

Poznaj rynek

Po pierwsze musimy poznać jak najszerszą ilość ofert interesującej nas monety. W ten sposób poznamy średnią cenę, którą musimy zapłacić za daną monetę. Dzięki temu możemy odrzucić oferty zarówno z wysoką, jak i niską ceną. Bardzo wysokie ceny mogą się okazać zwykłym naciąganiem i wykorzystywaniem niewiedzy Klienta, natomiast podejrzanie niska cena może oznaczać próbę sprzedaży fałszywej monety.

Wybierz odpowiednie miejsce

Po odfiltrowaniu podejrzanych ofert, przyszedł czas na wybranie konkretnego sprzedawcy. W dobie internetu posiadamy bardzo wiele możliwości. Złote monety najlepiej kupować w sprawdzonych sklepach numizmatycznych lub na stronie Numimarket. Na tej witrynie umieszczane są wyłącznie oferty największych sklepów numizmatycznych, które są dokładnie weryfikowane przez zespół Numimarket. Dzięki temu mamy pewność, że zakupione monety są oryginalne i warte swojej ceny. Istnieje również możliwość licytacji, dzięki czemu możemy nabyć niektóre monety po okazyjnych cenach.

Najczęściej popełniane błędy

Istnieje szereg błędów, które popełniane są przez niewprawionych inwestorów. Wymienimy wyłącznie najpoważniejsze z nich:

  • zakup złotych monet z niesprawdzonego źródła - np. od prywatnej osoby na portalu ogłoszeniowym. Może okazać się, że moneta nie jest wykonana ze złota i jest podrobiona!
  • nieznajomość innych ofert - pochopny zakup ze względu na nagłówek “NIEZWYKŁA OKAZJA!”
  • zakup monet po znacznie wyższej cenie niż ich realna wartość.

Jak zapobiec tym błędom? Przede wszystkim bądźmy cierpliwi! Kupując złote monety zainteresujmy się nimi, poznajmy ich historię i sprawdźmy różne oferty. W ten sposób znacznie ograniczymy możliwość popełnienia błędu. Jeżeli nie mamy pewności co do zakupu, warto skontaktować się z profesjonalistami, którzy doradzą przy zakupie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%