Zamknij

Ergonomia i fizjoprofilaktyka pracy przy komputerze

21:16, 07.05.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 21:18, 07.05.2019

Z roku na rok przybywa osób pracujących przy komputerze. Spędzamy osiem godzin w pozycji siedzącej wpatrując się w ekran monitora. Jednak nie mam nawet jednego pokolenia, które przepracowałoby całą karierę zawodową w taki sposób. Tym samym nie wiemy do końca z jakimi dolegliwościami będziemy się borykać po 40 latach pracy przy komputerze. Dlatego ergonomia i fizjoprofilaktyka jest tak istotna dla każdego pracownika biurowego. Co należy zatem robić aby zachować zdrowie? Zapraszam do lektury!

Ergonomia stanowiska pracy

Czym dokładnie jest ergonomiczne stanowisko pracy? Ergonomia to nauka zajmująca się dostosowaniem stanowisk pracy do psychofizycznych cech człowieka. Najważniejsze elementy ergonomicznego stanowiska biurowego to odpowiednie krzesło, monitor, podnóżek czy podkładka po myszkę. Zgodnie z przepisami BHP krzesło biurowe powinno być obrotowe. Powinno także posiadać 5-ramienną podporę z kółkami, wyprofilowane oparcie, podłokietniki oraz regulację wysokości. Nieobowiązkowym, choć zalecanym dodatkowym wyposażeniem krzesła jest oparcie głowy, siatkowa oddychająca tkanina czy regulowane podłokietniki. Zaleca się aby monitor posiadał regulację wysokości. Najbardziej przyjazna wysokość monitora ta taka gdzie górna krawędź monitora jest na linii wzroku człowieka. Żelowa podkładka pod myszkę zapewnia komfort dla nadgarstków, a podnóżek sprawia iż nasze nogi są nieco wyżej co poprawia krążenie w kończynach dolnych. Dodać należy iż ostatnie dwa elementy wyposażenia nie są obowiązkowe do zapewnienia przez pracodawcę.

Sposób siedzenia

Nawet najlepsze stanowisko pracy wyposażone w najdroższy, ergonomiczny sprzęt nie zapewni ochrony zdrowia jeśli nie będziemy używać go we właściwy sposób. Jeżeli pracownik pracuje w pozycji półleżącej to dość szybko odczuje dolegliwości bólowe związane z uciskiem nerwu kulszowego. Dlatego należy dbać o właściwą pozycję ciała siedząc na całym siedzisku, a wyprofilowane oparcie sprawi iż nasz kręgosłup przybierze naturalny kształt. Jednak kiedy mamy tylko możliwość powinniśmy zmieniać pozycję. Zalecane jest organizowanie pracy w taki sposób, aby pracownik łączył pracę siedzącą z poruszaniem się po biurze. Oczywistym jest, iż wielu pracowników nie ma takiej możliwości ponieważ nie mogą wykonywać pracy bez komputera (np. graficy czy telemarketerzy). Przepisy BHP narzucają obowiązek dokonywania takich przerw co najmniej 5 minut po każdej godzinie pracy przy komputerze. Zaznaczyć należy iż nie jest to przerwa socjalna, ale przerwa na wykonywanie innych czynności z dala od komputera.

Ochrona wzroku

 Nasz wzrok przystosowany jest do obserwacji obiektów, które są dookoła nas, blisko i daleko, głównie w kolorze zielonym. Przychodząc do pracy spędzamy osiem godzin wpatrując się w plastikową, świecącą płytkę co jest totalnie nienaturalne dla naszego wzroku. Stąd powinniśmy wykonywać kilka następujących ćwiczeń: pierwsze dotyczy nawilżania gałki ocznej. Należy zamknąć oczy na kilkanaście sekund i masować gałki oczne. W ten sposób mechanicznie nawilżamy nasze oczy. Następnie należy wykonać ćwiczenie mięśni gałek ocznych: kładziemy palce na gałkach ocznych i wykonujemy ruchu utrudniając przy tym palcami. Ostatnie ćwiczenie dotyczy akomadacji i polega na obserwacji na przemian obiektów, które są daleko i blisko.

Ruch i nawadnianie organizmu

Nic nie zastąpi ruchu! Ruszajmy się zawsze kiedy nadarzy się taka okazja. Warto chodzić schodami zamiast jeździć windą. Dobrze jest zaparkować samochód kilkaset metrów dalej lub podróżować komunikacją miejską z dalszego przystanku. To przyspiesza nasze krążenia i wydziela endorfiny. Równie istotne jest nawadnianie organizmu. Kiedy pijemy co najmniej 2 litry wody dziennie, powoli lecz systematycznie nasza krew jest bardziej płynna. Dzięki temu lepiej dostarcza tlen oraz składniki odżywcze do komórek oraz odbiera produkty przemiany materii. To sprawia iż mamy więcej energii i jesteśmy zdrowsi!

Paweł Sereda

Główny Specjalista ds. BHP

SAFETY Service

Krakowskie Centrum BHP

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%