Zamknij

Sprytne sposoby na poprawę jakości powietrza w domu - czy na pewno znasz je wszystkie?

13:17, 04.12.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:17, 04.12.2018

Oddychanie w domu przychodzi Ci z trudem? A może po prostu jesteś alergikiem lub astmatykiem? W obu sytuacjach z pewnością nie zaszkodzi poprawić jakość powietrza w domu – w ten sposób możesz bowiem pokonać sporo problemów z oddychaniem. Zobacz, co możesz zrobić w takiej sytuacji!

Otocz się dużą ilością zieleni

Nie ulega wątpliwości, że obecność kwiatów wpływa w dużym stopniu na jakość powietrza, którym oddychasz. Jeśli więc chcesz ją poprawić i zniwelować działanie smogu, postaw na takie rośliny, jak:

- dracena – doskonale radzi sobie z usuwaniem takich związków, jak toluen, benzen, dym tytoniowy, formaldehyd, tlenek węgla oraz trójchloroetylen – stosowany chociażby w duszach do drukarki,

- wężownica – najskuteczniejsza roślina do walki ze smogiem. Warto postawić ją w sypialni przeznaczonej dla alergika,

- skrzydłokwiat – poza smogiem, zniweluje również opary alkoholu z perfum, aceton znajdujący się w kosmetykach oraz związki formaldehydu pochodzące z wykładzin.

Wietrz mieszkanie, lecz rób to z głową

Słyszałeś, że wietrzenie mieszkania podczas smogu nie jest zalecane? Słusznie! Nie oznacza to jednak, że masz z niego rezygnować także wtedy gdy jakość powietrza jest zadowalająca – wręcz przeciwnie. W końcu nagromadzona w pomieszczeniu wilgoć może być tak samo szkodliwa jak trujące związki w smogu – i to zarówno dla nas, jak i dla konstrukcji domu.

Jak wietrzyć, by było to najbardziej ekonomiczne? Wbrew pozorom uchylone okno przez kilka godzin wcale nie jest najlepszym pomysłem. Zamiast tego lepiej otworzyć je na oścież na około 10 minut – a najlepiej otworzyć w jednym czasie wszystkie okna.

Postaw na profesjonalne urządzenia

W jaki sposób usuwać z powietrza szkodliwe związki? Nieoceniony będzie tutaj dobry oczyszczacz powietrza wyposażony w specjalne filtry HEPA, które wyłapują cząsteczki o wyjątkowo małej powierzchni – dlatego też tak skutecznie radzą sobie ze smogiem. Pamiętaj o tym, by dobrać ich moc do wielkości pomieszczenia. Najlepiej też zainstalować osobny sprzęt w każdym często używanym wnętrzu – najczęściej będą to sypialnie i pokój dzienny.

Ciekawą możliwość stanowi także oczyszczacz wyposażony w dodatkową funkcję jonizacji, dzięki czemu zyskasz dwie korzyści jednocześnie. Więcej informacji na temat takiego urządzenia znajdziesz tutaj: Oczyszczacz powietrza z jonizatorem – czy warto?

Zadbaj o wilgotność na odpowiednim poziomie

Problemy z oddychaniem wcale nie muszą być związane ze znajdującymi się w powietrzu – również dobrze może tu chodzić o to,że powietrze jest po prostu zbyt suche. Taki stan, gdy wilgotność powietrza w domu jest niższa niż 40%, sprzyja bowiem unoszeniu szkodliwych pyłków w powietrzu – dlatego też jesteś bardziej podatny na ich działanie. Gdy wilgotność wzrasta do 60%, substancje te opadają na ziemię, skąd łatwo je usunąć. Jak zadbać o wilgotność powietrza w domu? Tradycyjnym sposobem jest postawienie na grzejniku pojemnika z czystą wodą. Możesz też zastąpić go profesjonalnym nawilżaczem powietrza.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%