Zamknij
REKLAMA

Rodzaje nart zjazdowych

20:35, 03.12.2018 | Materiał partnera

Narciarstwo zjazdowe jest jedną z najciekawszych dyscyplin, jakimi możemy się zająć podczas naszej najzimniejszej pory roku. Po świętach jest bardzo dobry czas, aby przygotować wypad na narty. Nie każde jednak narty będą dla nas odpowiednie. Ten z pozoru bardzo prosty sprzęt był bardzo długo udoskonalany i dziś narty możemy podzielić na bardzo wiele rodzajów w zależności od tego jakich technologii użyto do ich produkcji, a także ze względu na ich przeznaczenie. Narty zjazdowe możemy zakwalifikować do kilku grup:

Easycarve - jest to grupa nart przeznaczona do jazdy po stokach narciarskich głównie dla osób początkujących. Na ogół są to narty zaliczane do miękkich, co oznacza, że charakteryzują się sporą elastycznością. Dzięki temu wybaczają wiele błędów i ułatwiają stawianie pierwszych kroków, czy raczej szusów w narciarstwie. Nie będą to jednak wygodne narty na stromych i twardych stokach.

 

Allround - ta grupa nart jest najpopularniejszą grupą wśród narciarzy. Mają podobny tzw. promień skrętu jak Easycarve, ale są dużo sztywniejsze. Przez promień skrętu rozumie się ?ostrość? skrętu, kiedy jeździmy na krawędziach. Użytkownicy Easycarve najczęściej wcale jeszcze nie próbują jazdy na krawędziach, natomiast narty Allround już świetnie się do tego nadają. Są bardzo cenione przez narciarzy, którzy posiadają już pewne umiejętności techniczne, ale nie zależy im na szybkości, czy innych wynikach, a chcą, aby zjazdy były przyjemne i komfortowe.

All Mountain - jak sugeruje nazwa, nadają się do jazdy w najbardziej zróżnicowanych warunkach śniegowych. Nie tylko po utwardzonym stoku, ale także poza nim - po muldach, czy też w miękkim śniegu poza trasą. Są idealne dla dobrze jeżdżących narciarzy, którzy chcą mieć jedną parę do wszystkiego.

Race - w tym przypadku również łatwo jest się domyślić, że chodzi o narty służące przede wszystkim do osiągania dużych prędkości. Wymagają od narciarza zaawansowanych umiejętności technicznych. Narty tego typu mają na ogół najciekawszy wygląd, bo producenci nakładają na nie malowania charakterystyczne dla nart zawodowców, startujących w mistrzostwach najwyższego szczebla. Najlepiej nadają się do jazdy po szerokim stoku, na którym leży dobrze ubity śnieg. Taki śnieg można łatwo ciąć krawędziami nart i dzięki temu uzyskiwać największe prędkości. Wynika z tego jeszcze jedna rzecz - narty typu Race wymagają od narciarza nie tylko umiejętności, ale też sporo siły.

W tej grupie możemy dodatkowo dokonać podziału na narty slalomowe oraz narty gigantowe. Narty slalomowe mają dużo mniejszy promień skrętu niż gigantowe, a także są od nich krótsze. Dzięki temu można na nich wykonywać ostre skręty, które dodatkowo dodadzą nam prędkości przez wykorzystanie siły odśrodkowej. Narty gigantowe natomiast są stworzone do cięcia śniegu po dużych łukach na których można się mocno rozpędzić. Wymaga to jednak dużej przestrzeni, o którą trudno na polskich stokach, szczególnie w sezonie, kiedy jeździ po nich mnóstwo ludzi.

Dostępne w tym sezonie narty różnych typów możemy odszukać na https://www.snowshop.pl/narty.

(Materiał partnera)
REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone