Zamknij

Picie herbaty - zwyczaj nie tylko angielski

16:54, 07.11.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 16:55, 07.11.2018

Na pewno wielu z nas pamięta kultową scenę jednego z filmów o przygodach Gala Asterixa, w której to sojusznicy głównego bohatera – Brytowie - walcząc z Rzymianami, zażądali przerwy w bitwie dlatego, że właśnie wybiła godzina 17:00, co w ich ojczyźnie stanowiło porę na picie… gorącej wody, czasami z domieszką mleka. Tak było w kreskówce – jednak i w rzeczywistości Anglików nazywa się „fajfoklokami”, ale zwykle spożywają oni w tym czasie herbatę. Trunek ów wydaje się być ich napojem narodowym – nie tylko jednak dla Brytyjczyków. Które państwa równie mocno hołdują herbacie?

Azjatyckie tradycje

Spośród wszystkich krajów Dalekiego Wschodu, najmocniej picie herbaty zakorzeniło się w kulturze Japonii. Tam już od kilkunastu wieków znany jest, zapoczątkowany przez buddyjskiego mnicha rytuał jej spożywania znany pod nazwą „drogi herbaty”. Odbywa się on w specjalnym pawilonie pośrodku ogrodu. Przewodniczy mu sh?kyaku, czyli honorowy gość, którego zadaniem jest na początku i końcu ceremonii podziękować gospodarzowi za jej przygotowanie. Przed częścią właściwą rytuału, zaproszeni kontemplują dzieła sztuki i podkreślające uroczystość kwiaty. Wszyscy zaproszeni przed przystąpieniem do picia herbaty myją ręce, co symbolizuje oczyszczenie duszy. Sam napój spożywany jest przez wszystkich ze wspólnego naczynia, zaś drugi jego rodzaj każdy otrzymuje w swoim „kubku”, a oprawa ceremonii ma charakteryzować się prostotą i ukazywać oderwanie od codziennego zgiełku.

Chińczycy podchodzą do picia herbaty nieco mniej restrykcyjnie, a czynią to w tzw. haiwanie, umieszczając w niej około 4 gramy herbacianego suszu i gotując do 3-4 minut. Mieszkańcy stolicy tego państwa zazwyczaj sięgają po herbatę z jaśminu, ludność Szanghaju woli zieloną, a w prowincji Fujijan pija się jej czarną odmianę.

W Rosji – zarówno jej azjatyckiej, jak i europejskiej części największym uznaniem cieszy się pochodząca z Chin tzw. Herbata karawanowa (nawet dzisiaj stosuje się wiele zabiegów mających na celu nadanie jej smaku typowego dla czasów, kiedy to jej długi transport na wielbłądach pozostawiał na herbacie piętno), a tradycyjne narzędzie służące do jej parzenia to samowar, mówi redaktor z https://www.czasnaherbate.net/.

Herbata po angielsku

Brytyjczycy piją herbatę w zasadzie przy każdej okazji – po poszczególnych posiłkach, a także w godzinach popołudniowych. To ostatnie przyjęło nazwę od pory dnia – afternoon tea albo low tea, ponieważ zwykło się ją spożywać na specjalnych niskich stoliczkach. Wymienia się wiele typów herbacianych spotkań, które zazwyczaj nie wymagają przestrzegania wielu reguł: light tea to herbata podawana z małymi ciastkami, a cream tea zawiera mleko/śmietankę i występuje w towarzystwie ciasteczek z marmoladą.

Typowo herbatę w Wielkiej Brytanii parzy się w imbryku, a podając bawarkę, obok niego należy postawić na stole mlecznik.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%