Zamknij
REKLAMA

Jak dbać o stół bilardowy i na co uważać przy użytkowaniu?

11:42, 05.02.2019 | Materiał partnera

Wreszcie kupiłeś wymarzony stół bilardowy, ale nie masz pojęcia, jak o niego dbać? To nic trudnego! Wiedz, że brudne sukno nie tylko obniża estetykę stołu, ale i utrudnia grę. Zalegające na płycie rozgrywającej kurz, pył i resztki kredy przyczyniają się do powstania nierówności, które uniemożliwią ocenę toru poruszania się bili. To z kolei odbija się negatywnie na precyzji zagrań i ich powtarzalności, więc w ostatecznym rozrachunku obniża poziom gry. Jak czyścić sukno i czego w tym celu użyć?

Codzienna pielęgnacja

Płyty rozgrywające powlekane są materiałem o specyficznych właściwościach, toteż do usuwania z nich zabrudzeń należy używać specjalnych narzędzi i dedykowanych środków czyszczących. Do codziennej pielęgnacji wystarczy miękka, sucha lub lekko wilgotna ściereczka. Powierzchnię należy przecierać zamaszystymi ruchami, a po czyszczeniu na mokro wytrzeć ją do sucha, by uniknąć zacieków. Zamiast ściereczki można użyć specjalnych szczotek do sukna lub band, przy czym trzeba zaznaczyć, że usuną one brud tylko z wierzchu. Aby pozbyć się zabrudzeń z głębszych warstw materiału, należy sięgnąć po szczotkę elektrostatyczną.

Usuwanie trudniejszych zabrudzeń

A co zrobić, jeśli stół bilardowy pokrywają brzydkie plamy? Przede wszystkim nie panikować, bo można się ich pozbyć na kilka sposobów. W wielu przypadkach sytuację uratuje natychmiastowa reakcja. Gdy rozleje się płyn, należy go jak najszybciej wchłonąć, przykładając ręczniki papierowe. Po osuszeniu zabrudzonego miejsca można przystąpić do czyszczenia. Do usuwania plam należy użyć specjalnych preparatów, których składniki wiążą brud i wilgoć, a potem wysychają na pyłek, łatwy do zebrania szczotką czy odkurzaczem. Co ważne, przed spryskaniem zabrudzenia, trzeba oczyścić płytę rozgrywającą z kurzu, by w trakcie wywabiania plamy, nie wetrzeć go mocniej w strukturę tkaniny.

Jeśli akurat nie masz pod ręką dedykowanych środków chemicznych, możesz namoczyć plamę ciepłą wodą i potrzeć ją miękką gąbką z nałożoną na nią wcześniej odrobiną płynu do mycia naczyń. Po kilku minutach wilgotne miejsce trzeba przetrzeć suchą ściereczką lub osuszyć suszarką. Dobrym rozwiązaniem, bo najmniej inwazyjnym spośród dostępnych, jest zastosowanie szczotki do czyszczenia na mokro. Działa ona na podobnej zasadzie jak wyżej opisana szczotka elektrostatyczna, z tą różnicą że dla uzyskania optymalnego efektu konieczne jest dwu- lub trzykrotne przeprowadzenie zabiegu. Niestety, jeśli wszystkie metody zawiodą, pozostaje tylko renowacja stołu do bilarda, obejmująca wymianę sukna i band na nowe.

Jak dbać o stół i na co uważać przy użytkowaniu?

Samo regularne czyszczenie stołu do bilarda nie wystarczy, by utrzymać go w nienagannym stanie. Potrzebne jest jeszcze przestrzeganie podstawowych zasad dotyczących jego użytkowania, które przedstawiają się następująco.

Radzimy, by stół nakrywać pokrowcem po każdej skończonej grze, co zmniejszy częstotliwość jego odkurzania i obniży ryzyko zabrudzenia. Najlepiej ustawić go w zacienionym miejscu, gdyż pod wpływem silnego promieniowania słonecznego drewniana konstrukcja może zmienić barwę, a sukno wyblaknąć. Żeby zapobiec pękaniu drewnianych komponentów stołu, warto odsunąć go od kaloryfera i w pomieszczeniu, w którym stoi, utrzymywać wilgotność powietrza na stałym, 40-60% poziomie.

Ponadto stanowczo trzeba unikać stawiania na nim talerzy, kubków czy szklanek, bo nie dość, że takie postępowanie może doprowadzić do powstania plam, to na dodatek gorące naczynie może trwale zniszczyć materiał. Jeśli już musisz coś postawić na stole bilardowym, zawsze używaj podkładek! Oczywiście niewskazane jest też pisanie na stole, chyba że na podkładkach, bo sprzyja powstawaniu wgnieceń i zarysowań na lakierowanych elementach.

Stół bilardowy będzie dobrze służył długie lata, tylko poświęć mu nieco uwagi. Jeśli będziesz go regularnie czyścił, chronił przed zaplamieniami i prawidłowo użytkował, stanie się prawdziwą ozdobą domu, wokół którego będzie kwitło życie towarzyskie.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone