Zamknij

Foliowy fartuch ochronny w medycynie — przed czym chroni?

11:18, 09.08.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:18, 09.08.2022

Przed każdym kontaktem z pacjentem lekarz powinien założyć fartuch chirurgiczny wykonany z odpowiednich włókien. Jeśli potrzebuje dodatkowego zabezpieczenia przed zachlapaniem, musi zaopatrzyć się w fartuch foliowy. Wyjaśniamy, po co personel medyczny stosuje takie fartuchy i po jakie modele można sięgnąć.

Fartuch foliowy ochronny — jakie pełni funkcje w placówkach służby zdrowia?

Fartuch foliowy ochronny jest wykorzystywany w wielu zakładach pracy i instytucjach. Jest stosowany przez pracowników medycznych ze względu na to, że:

  • zapewnia odpowiedni poziom higieny i czystości — jest to bardzo ważne, zwłaszcza przy operacjach i zabiegach, podczas których może dojść do kontaktu z większą ilością płynów. Dzięki temu nie ma ryzyka zabrudzenia ubrań. Ponadto fartuchy są bezpyłowe, więc są bardzo higieniczną odzieżą ochronną;
  • stanowi barierę przed drobnoustrojami i innymi patogenami — nie ma ryzyka zakażenia pacjenta lub lekarza, co mogłoby być dla nich śmiertelnie niebezpieczne;
  • nie ogranicza ruchów lekarza — są miękkie, lekkie i przewiewne. Jest to ważne podczas skomplikowanych operacji i zabiegów, gdzie liczy się precyzja każdego ruchu medyka;
  • stanowi wytrzymałą odzież ochronną — nie ma ryzyka, że fartuch pęknie podczas wykonywania czynności zawodowych.

Nie wszystkie fartuchy ochronne są wykonane z takiej samej folii. Z tego powodu, zwłaszcza w przypadku sektora medycznego, należy zadbać o wybór fartuchów wykonanych z trwałej folii oraz zgodnie z prawnymi wymogami dotyczącymi higieny, w tym z rozporządzeniami Unii Europejskiej.

Foliowe fartuchy ochronne znajdziesz na stronie: https://folmet.com.pl/service/fartuchy-ochronne/

Fartuchy foliowe jednorazowe — jaki model wybrać?

Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli fartuchów foliowych jednorazowych. Folie wykorzystywane do tworzenia medycznej odzieży ochronnej różnią się nieco właściwościami i wytrzymałością.

Znaczna część fartuchów medycznych jest tworzona z folii LDPE, która charakteryzuje się dużą elastycznością i wytrzymałością. Trudno więc ją przerwać i przebić, co ma ogromne znaczenie podczas wykonywania różnego rodzaju zabiegów i operacji.

Bardzo często stosowana jest folia PE, czyli folia polietylenowa. To materiał, który można poddać recyklingowi, a więc nieszkodzący środowisku. Jego zaletą jest obojętność chemiczna, dzięki temu fartuchy nie wchodzą w reakcje chemiczne z substancjami, z którymi mają kontakt. Zapewnia to idealną ochronę lekarza i pacjenta oraz zwiększa wytrzymałość fartuchów.

Należy unikać fartuchów wykonanych z folii HDPE, ponieważ jest ona zbyt cienka, aby nadawać się jako ochrona dla pracowników medycznych. Kusząca może być ich cena, ale niska elastyczność i wytrzymałość nie gwarantują odpowiedniego zabezpieczenia. 

Fartuchy foliowe — odzież niezbędna do zachowania odpowiednich warunków sanitarnych

Fartuchy foliowe chronią pracowników medycznych przed zabrudzeniami i drobnoustrojami. Zapewniają odpowiednie warunki sanitarne podczas zabiegów i operacji. Aby mieć pewność, że ich jakość będzie odpowiednia, należy skorzystać z usług profesjonalnych przedsiębiorstw zajmujących się wytwarzaniem produktów z tworzyw sztucznych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%