Zamknij

Ceny prądu w Polsce – ile zapłacisz za 1 kwh energii?

14:36, 29.07.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:36, 29.07.2022

Ceny energii elektrycznej wywołują wiele dyskusji. Czas przyjrzeć się faktom. W tym poradniku dowiesz się, ile zapłacisz za energię elektryczną oraz skąd biorą się podwyżki. Poznaj szczegółowe informacje, aby lepiej kontrolować swój budżet.

Cena 1 kWh energii u różnych sprzedawców

Przede wszystkim w naszym kraju nie ma jednej ceny za kilowatogodzinę, która obowiązywałaby dla każdego konsumenta. Wiele zależy od lokalizacji instalacji, wyboru taryfy oraz cennika zakładu energetycznego. Różnice mogą dochodzić nawet do 10 groszy za kilowatogodzinę. Natomiast średnia wyliczona dla początku 2022 roku wynosi 77 groszy. Rok wcześniej opłata ta wynosiła 74 grosze, a w roku 2019 – 61 groszy. Łatwo więc wywnioskować, że musimy zmagać się z coraz większymi opłatami.

Aby dowiedzieć się, ile kosztuje 1 kWh dla danego gospodarstwa domowego czy firmy, należy sprawdzić, jaki operator systemu dystrybucyjnego dostarcza energię, a każdemu z nich podlegają poszczególne regiony kraju. Ponadto żaden z operatorów nie może swobodnie dokonywać podwyżek cen, gdyż musi przestrzegać ważnych decyzji i regulacji. Ile zatem wynoszą ceny za 1 kWh?

• Energa – 80 groszy
• PGE – 78 groszy
• Tauron – 73 grosze dla odbiorców we Wrocławiu, Opolu i Krakowie oraz 79 groszy w Gliwicach i Katowicach
• OSD Innogy  – 79 groszy
• Enea – 72 grosze

Obliczenie kosztów za prąd jest dosyć proste. Wystarczy pomnożyć liczbę pobranych kilowatogodzin przez wyżej podaną cenę. Natomiast informację o zużyciu prądu możesz odczytać z licznika.

Koszt 1 kWh w różnych taryfach

Pora sprawdzić, ile kosztuje 1 kWh w zależności od taryfy. Zwróć uwagę, że w Polsce obowiązują różne taryfy i dopasowane są do różnych form wykorzystywania energii. W każdym przypadku stawki za zużycie energii są inne. Taryfa A to rozwiązanie dla dużych fabryk. Taryfa B dotyczy dużych firm i gospodarstw rolnych. Taryfa C stanowi opcję dla małych i średnich firm, natomiast taryfa G przeznaczona jest dla klientów indywidualnych.

Obok liter oznaczenie taryfy zawiera również dwie cyfry. Pierwsza oznacza moc umowną, a druga określa liczbę stref czasowych. Niekiedy pojawia się dodatkowy znak w postaci małej litery “a”, który oznacza podział na strefę szczytową i pozaszczytową, litera “b” – podział na strefę dzienną i nocną, z kolei litera “w” oznacza, że inne ceny obowiązują w dzień, w nocy oraz podczas weekendu.

Szczegółowe informacje o cenie prądu zawsze znajdziesz w umowie ze sprzedawcą energii. Ponadto cenniki dostępne są na oficjalnych stronach internetowych.

Dlaczego cena prądu rośnie?

Trudno nie zauważyć, że ceny energii elektrycznej rosną. Zależy to od kilku ważnych czynników. Sprzedawcy zwracają uwagę, że wzrost kosztów związany jest z zakupem energii elektrycznej na rynku hurtowym i trudno się z tym nie zgodzić. Duże znaczenie mają również koszy zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla. W tym przypadku cena wzrosła aż o 80%. Eksperci alarmują, że kolejne podwyżki to tylko kwestia czasu i warto o tym pamiętać.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%