Zamknij

Ile kosztuje reklama w TV?

23:05, 23.10.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 23:05, 23.10.2021

Ile trzeba zapłacić za reklamę w telewizji? Koszty mogą wahać się od tysiąca do nawet kilkuset tysięcy złotych za spot. Jakie ceny reklam mają najpopularniejsze stacje telewizyjne? Co wpływa na koszt ich emisji? Sprawdź stawki obowiązujące w TV!

Spot reklamowy w telewizji – ile kosztuje?

Uznawana jest jednocześnie za najdroższą, ale także za najbardziej efektywną – reklama w telewizji jest sposobem, by dotrzeć do milionów odbiorców. Aby zaprezentować swój przekaz widzom stacji telewizyjnych, trzeba jednak przygotować się na spory wydatek, który często liczony jest w milionach złotych. Nie oznacza to jednak, że kampania reklamowa w telewizji zawsze jest tak droga. Co decyduje o jej kosztach?

Co wpływa na cenę emisji reklamy w TV?

Aby wyemitować reklamę w telewizji, konieczne jest wykupienie czasu reklamowego. Za 30 sekund reklamy, ponieważ to właśnie ten czas jest podstawową jednostką, według której prezentowane są ceny, należy zapłacić od około 500 złotych to nawet ponad 100 000 złotych. Skąd wynika tak duży rozrzut? Głównym czynnikiem decydującym o kosztach emisji reklamy jest stacja telewizyjna. Reklama w Telewizji Polskiej – w programach 1 lub 2, a także reklama w TVN czy Polsacie jest droższa od tej, która prezentowana jest w stacjach lokalnych i mniej popularnych.

Ponadto koszt emisji powiązany jest z liczbą widzów, którzy zasiadają przed telewizorami. Reklamy emitowane w blokach przy lubianych programach są zatem najdroższe, ponieważ pozwalają reklamodawcy na dotarcie do najszerszego grona odbiorców. Właśnie dlatego cenniki emisji spotów prezentują oddzielne ceny dla różnych bloków reklamowych przed, w trakcie lub po konkretnych programach.

Na koszt wpływa również to od kogo kupujemy czas antenowy - często taniej jest złożyć zamówienie w agencji mediowej, która kupuje przestrzenie reklamowe w hurtowych ilościach, z ogromnymi rabatami, a następnie je odsprzedaje.

Co jeszcze powoduje, że reklama w TV jest tańsza lub droższa?

Na koszt reklamy w telewizji wpływają:

  • Stacja telewizyjna,
  • Pora emisji reklamy,
  • Popularność programów przy bloku reklamowym i szacowana liczba widzów,
  • Pozycja reklamy w bloku reklamowym,
  • Czas trwania reklamy,
  • Liczba emisji reklamy,
  • Rabaty, na przykład za duże zamówienie, dla nowych i stałych klientów, dla określonych branż, rabaty negocjowane przez agencje mediowe,
  • Opłaty techniczne.

Reklama w telewizji – cennik

Na stronach internetowych stacji telewizyjnych można zapoznać się z aktualnymi cennikami emisji reklam. Są one publikowane najczęściej w połowie miesiąca dla reklam, które mają być emitowane w przyszłym miesiącu.

Przykładowo reklama w Telewizji Polskiej w programie 3, czyli w paśmie lokalnym wynosi od 200 złotych za 30 sekund w godzinach porannych do około 1 000 złotych przed lub po programie informacyjnym.

Z kolei 30-sekundowa reklama w TVN podczas programu Dzień Dobry TVN to wydatek 8 000 – 10 000 złotych, natomiast spot reklamowy zaprezentowany przed lub po Faktach to nawet 67 000 – 76 000 złotych.

Najwyższe ceny osiąga reklama w telewizji, która emitowana jest w blokach towarzyszących wydarzeniom o najwyższej oglądalności, na przykład meczom, w których gra reprezentacja Polski. Wtedy ceny mogą wynosić nawet ponad 100 000 złotych za 30 sekund.

Co jeszcze decyduje o kosztach reklamy w TV?

Koszty spotu reklamowego zależą od wielu czynników. Głównym z nich jest sama opłata za emisję, ale trzeba również pamiętać o tym, że na ogólny wydatek związany z kampanią reklamową w TV wpływa wiele innych elementów.

Aby wyemitować reklamę, konieczne jest jej wykonanie. Wobec tego do listy kosztów trzeba dodać wynagrodzenia dla reżysera, scenarzysty, copywritera odpowiedzialnego za stworzenie tekstu reklamowego, gaże dla aktorów, lektorów. Ponadto wydatki dotyczą udźwiękowienia, projektowania grafik, wykonania animacji i efektów specjalnych. Produkcja filmów reklamowych to również ważny aspekt decydujący o kosztach, a także sukcesie kampanii.

Trzeba też pokryć wynagrodzenie dla agencji mediowej, za której pośrednictwem najczęściej wykupuje się reklamę w telewizji. Wobec tego ostateczny wydatek związany z realizacją kampanii reklamowej w TV będzie sumą wielu kosztów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%