Zamknij

Jak motywować pracowników fizycznych?

16:27, 16.09.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 16:27, 16.09.2021

Ludzie nie dzielą się na leniwych i pracowitych. Różnica leży w motywacji. 

Nie jest to też cecha stała. Nie wystarczy więc pozyskać zmotywowanego kandydata do pracy. Nawet najlepszy z pracowników może czasami potrzebować dodatkowej motywacji. Sprawdź, jak zarządzać pracownikami fizycznymi, żeby nie stracili motywacji.

Co wpływa na motywację pracowników fizycznych?

Nie masz wpływu na spadek motywacji pracownika związanej z wydarzeniami w jego życiu prywatnym. Jednak większość przypadków, gdy robotnicy zaczynają popełniać błędy lub zwalniają tempo, wiąże się z warunkami pracy.

Do oczywistych odpowiedzi należą pieniądze. Jeśli pracownicy czują, że wypłata nie jest odpowiednia do zakresu obowiązków, prawdopodobnie będą wykonywać swoje obowiązki z minimalnym zaangażowaniem. 

Przyczyn może być o wiele więcej:

  • Przemęczenie – jeśli pracownicy nie mają wystarczająco czasu, by się zregenerować, ich wydajność spada. Mimo, że musisz się wyrobić z terminami, a rąk do pracy brakuje, odraczając zespołowi dni wolne ryzykujesz, że ludzie zaczną odchodzić lub brać zwolnienia chorobowe.
  • Atmosfera pracy – napięcia między współpracownikami i postawa kadry zarządzającej potrafią znacząco obniżyć chęci do działania.
  • Brak komunikacji – gdy pracownik nie jest pewien, czego się od niego oczekuje lub gdzie szukać odpowiedzi na swoje pytania, będzie unikał podejmowania inicjatywy.
  • Potrzeba uznania – jeżeli Twoja ekipa nigdy nie słyszy pochwał czy słów podziękowania, zanika jej poczucie przynależności i identyfikacji z firmą.

Jak radzić sobie ze spadkiem motywacji pracowników fizycznych?

Przed wezwaniem pracownika na rozmowę dyscyplinarną przyjrzyj się jakie czynniki po Twojej stronie mogą wpływać na zachowanie zatrudnionego. Zwłaszcza, jeśli spadek wydajności dotyczy więcej osób w zespole. 

Pojedynczy robotnik, który zaczął się spóźniać do pracy lub nie wyrabiać z terminami, może po prostu przechodzić trudny okres. Warto wtedy go wziąć na rozmowę. Zanim zaczniesz grozić zwolnieniem czy potrąceniem z pensji, zapytaj, czy jest jakiś powód, dla którego jego jakość pracy się pogorszyła. Być może spotkała go tragedia w życiu prywatnym. Możliwe też, że przyczyna leży po stronie firmy. Jeśli pracownik będzie wiedział, że zależy Ci na rozwiązaniu problemu, możesz się dowiedzieć istotnych informacji o sytuacji we własnej firmie. U źródeł może leżeć konflikt między współpracownikami. Albo jeden z przełożonych nadużywa swojej pozycji. 

Zanim podejmiesz decyzję o tym, jak rozwiązać problem, upewnij się najpierw, że rozumiesz sytuację.

Aby poznać więcej metod motywowania pracowników, ale także innych cennych porad w zakresie rekrutacji i zarządzania zajrzyj na: poradydlafirm.pracuj.pl/ 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%