Zamknij

Jak zaaranżować ogród zimą?

00:00, 16.04.2021 artykuł sponsorowany

Zimowy ogród jest przeszkloną konstrukcją, która opiera się na metalowym lub drewnianym szkielecie. Przylega ona do zewnętrznej ściany domu i często jest miejscem do uprawy roślin. Zimowy ogród może bez problemu służyć również jako miejsce wypoczynkowe. Tak naprawdę rozwiązań jest wiele. Możemy chociażby zorganizować tam swoje biuro lub jadalnie. Ogród ten jest nazywany zimnym, ponieważ nie ociepla się go w chłodniejszych miesiącach. Używany jest zazwyczaj podczas wiosny i lata.

Jak urządzić ogród zimowy?

Oczywiście na początku należy stworzyć odpowiedni plan ogrodu. Bardzo ważny jest tutaj sam metraż. Dostępna powierzchnia powinna pozwalać domownikom na swobodny wypoczynek. Należy zwrócić uwagę na orientację względem stron świata oraz wybrać odpowiednie gatunki roślin, które będziemy chcieli hodować. Jeżeli urządzimy nasz ogród po stronie południowej, zapewnimy akumulację ciepła i dużo światła słonecznego. Niestety ogród ten będzie wymagał wtedy zastosowania rolet oraz wentylacji podczas cieplejszych dni w lato.

Natomiast strona północna będzie najchłodniejsza oraz najbardziej ocieniona. Ogród w takim miejscu nie będzie wymagał montażu rolet, jednak ważne będzie jego ogrzewanie. Możemy zdecydować się tutaj na posadzenie roślin cieniolubnych. W przypadku strony wschodniej, ogród ten będzie najcieplejszy rano, a najchłodniejszy wieczorem. Strona zachodnia oczywiście działa odwrotnie. Tak więc położenie ogrodu jest bardzo ważne, ponieważ to, jakie rośliny wybierzemy, będzie zależeć właśnie od tego. Sprawdź tę aranżację ogrodów.

Zimowy ogród na balkonie i tarasie

Balkon i taras to świetne miejsca na urządzenie ogrodu zimowego. W ten sposób możemy lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń w naszym domu lub mieszkaniu. Ogród zimowy na balkonie pozwoli ograniczyć hałas z zewnątrz i zmniejsza dostęp owadów do mieszkania. Dodatkowo zatrzymuje ciepło wewnątrz budynku i jest swego rodzaju zabezpieczeniem przed złodziejami. Ogród zimowy na tarasie ma podobne zalety, jednak przy odpowiedniej wielkości powierzchni, możemy go przekształcić w salon lub czytelnię.

Na co trzeba zwrócić jeszcze uwagę?

Takie ogrody najlepiej jest urządzać na balkonie lub tarasie, który jest zabudowany z trzech stron. W ten sposób zmniejszymy koszty związane z budową ogrodu i odgrodzimy się od sąsiadów. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, szklane ściany z boku możemy zaopatrzyć w rolety, dzięki czemu zwiększymy prywatność w naszym ogrodzie.

Bardzo ważnym elementem takiego ogrodu jest odpowiedni dobór konstrukcji. Możemy zdecydować się na zabudowę bezramową, która składa się z samego przeszklenia. Jest to jednak droższa opcja od wykorzystania aluminiowych lub drewnianych belek. Jeżeli zależy nam na zatrzymaniu ciepła w ogrodzie, powinniśmy zdecydować się na szkło. Plexi jest lżejsza i tańsza, przez co gorzej izoluje. Jeszcze wydajniejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie podwójnego przeszklenia. Rezygnując z ogrzewania musimy pamiętać o tym, żeby dobrać odpowiednie rośliny, które dobrze znoszą niższe temperatury.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%