Zamknij

Wszystko, co ważne o nawożeniu pomidorów

16:50, 12.04.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 16:51, 12.04.2021

Pomidory są warzywami o stosunkowo wysokich wymaganiach pokarmowych. Gleba pod ich uprawę powinna być żyzna oraz zasobna w składniki pokarmowe, dlatego też konieczne jest uzupełnianie tych składników za pomocą nawozów mineralnych oraz organicznych. Brak nawożenia niestety szybko odbije się na kondycji i zdrowotności roślin a następnie na jakości i obfitości plonów. Jak i czym nawozić pomidory? Kiedy najlepiej to robić? Podpowiadamy jak nawozić pomidory, aby uzyskać zdrowe i soczyście wybarwione owoce oraz obfite plony.

Szeroki asortyment nawozów do pomidorów dostępny w sprawdzonych sklepach internetowych jak np.: https://sklep.swiatkwiatow.pl/nawozy-do-pomidorow/

Rodzaje nawozów do pomidorów – mineralne i organiczne

Nawozy mineralne są to nawozy zawierające jeden, dwa lub kilka składników pokarmowych. Najważniejsze składniki pokarmowe zawarte w nawozach mineralnych to azot, fosfor i potas. Ważny jest również wapń oraz bor. Niedobór wapnia skutkuje rozwojem suchej zgnilizny wierzchołkowej, która objawia się w postaci suchych, brunatnych plam powstających na spodniej stronie owoców. Bor poprawia kwitnienie oraz zawiązanie owoców, można go zastosować w postaci płynnych nawozów dolistnych, najlepiej jeszcze przed kwitnieniem.

Nawozy organiczne wykorzystywane do nawożenia pomidorów to przede wszystkim kompost oraz obornik. Przed posadzeniem roślin glebę powinno się przekopać z nawozem organicznym lub przemieszać z jej wierzchnią warstwą. Obornik i kompost dostarczają roślinom przede wszystkim azotu, który daje im dobry start. Pomidory potrzebują jednak jeszcze innych składników pokarmowych, dlatego nawożenie organiczne może nie wystarczyć. Świetnie sprawdzi się jednak do przygotowania gleby pod ich uprawę.

Kiedy nawozić pomidory?

Wyróżniamy dwa główne rodzaje nawożenia: przedsiewne oraz pogłówne. Nawożenie przedsiewne przeprowadzamy przed posadzeniem pomidorów, na etapie przygotowania gleby. Przed posadzeniem roślin można zastosować obornik albo kompost lub mineralny nawozów wieloskładnikowy, o przybliżonych proporcjach N:P:K = 2:2:3.

Nawożenie pogłówne rozpoczynamy zazwyczaj 2-3 tygodnie po posadzeniu rozsady pomidorów i powtarzamy średnio co dwa tygodnie. Największe zapotrzebowanie pokarmowe pomidory mają w okresie zawiązywania owoców i rozwoju wegetatywnego. Wtedy też należy zwracać uwagę czy nie pojawiają się na roślinach oznaki niedoborów tj. żółknięcie czy zwijanie się liści. Do nawożenia pogłównego lepiej sprawdzą się nawozy mineralne, jedno lub kilku składnikowe.

Nawożenie pomidorów w gruncie, a w pojemnikach

Pomidory możemy uprawiać nie tylko w gruncie. Część odmian, szczególnie tych karłowych i drobnoowocowych nadaj się także do uprawy w doniczkach i pojemnikach. Nawożenie pomidorów w gruncie jest nieco inne niż roślin w pojemnikach. W doniczkach mają one znacznie ograniczoną objętość podłoża, więc szybciej zużywają zgromadzone składniki pokarmowe. Nawożenie roślin w pojemnikach rozpoczynamy 2 tygodnie po posadzeniu rozsady i dalej powtarzamy je również co dwa tygodnie. Do tego celu możemy używać mineralnego nawozu w płynie. Dobrze aby zawierał również składniki tj. magnez, wapń, bor, molbiden, miedź oraz mangan. Dobre efekty daje też wymieszanie przed posadzeniem podłoża z obornikiem granulowanym.

Nawożenie pomidorów uprawianych w gruncie rozpoczynamy około 3 tygodnie po wysadzeniu rozsady i również powtarzamy co dwa tygodnie. Przed posadzeniem roślin glebę wzbogacamy dobrze rozłożonym obornikiem lub kompostem. W pierwszym roku po oborniku najlepiej posadzić odmiany karłowe, a w drugim wysokie. Obornik stosujemy w dawce 3-4 kg/ 1 m2.

Fertygacja

Fertygacja jest to połączenie nawożenia z nawadnianiem, stosowane w nawożeniu pogłównym. W związku z tym, że pomidory podczas dojrzewania owoców mają duże wymagania zarówno wodne jak i pokarmowe to można zastosować nawozy przeznaczone do fertygacji, czyli płynne. Ten sposób nawożenia sprawdzi się zarówno przy uprawie w gruncie jak i w pojemnikach. Polega ono na tym, że każde podlewanie łączymy z odmierzoną porcją nawozu. Fertygacja daje możliwość precyzyjnego odżywiania roślin oraz uzyskania obfitszych plonów w porównaniu do zastosowania nawozów sypkich.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%