Zamknij

Jak obliczyć pensję netto i brutto? Wskazówki, przydatne narzędzia

12:28, 26.11.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:28, 26.11.2020

W umowie o pracę obowiązkowo podawana jest wysokość wynagrodzenia brutto, które otrzymuje pracownik. Kwota ta nie jest opodatkowana ani oskładkowana - z tego powodu na koncie pracownika ostatecznie pojawi się dużo niższa pensja, już po potrąceniu wszelkich niezbędnych składek. Sprawdź, jak obliczyć wynagrodzenie i dlaczego warto użyć w tym celu kalkulatora netto brutto.

Obliczanie wynagrodzenia - czym jest płaca brutto i netto?

Wiele młodych osób które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki na rynku pracy zastanawia się, jak obliczyć pensję netto. W tym przypadku rozwiązaniem może być kalkulator płac. Na umowach o pracę najczęściej widnieje kwota brutto, czyli całość wynagrodzenia, w której zawiera się nie tylko płaca zasadnicza, ale także premie, dodatki za pracę w godzinach nocnych, dodatki za nadgodziny, wynagrodzenie za urlop oraz czas choroby. Jest to kwota przed potrąceniem składek ZUS: chorobowej, rentowej, emerytalnej, zdrowotnej oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Ich wysokość zależy od rodzaju umowy, w oparciu o którą zatrudniony jest pracownik, a także wysokości zarobków. W przypadku umowy o pracę zachodzi konieczność odprowadzania najwyższych składek, więc pracownik otrzymuje niższą kwotę na rękę. Jeśli chodzi o umowę zlecenie, osoba zatrudniona podlega ubezpieczeniu społecznemu i zdrowotnemu, zaś ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Z kolei pracownicy zatrudnieni na umowie o dzieło zarobią najwięcej, ponieważ w tym przypadku pracodawca nie jest zobowiązany do płacenia składek ZUS, a jedynie zaliczek na poczet podatku dochodowego. Nie będą oni mieli jednak prawa do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. 

Kwota netto to zaś wynagrodzenie, jakie pracownik dostaje bezpośrednio na swoje konto po odliczeniu wszystkich składek. Łatwo zauważyć, że jest ona o wiele niższa niż kwota brutto. Jeśli nie wiesz, jak obliczyć pensję, skorzystaj z naszych wskazówek.

Jak obliczyć pensję? Użyj kalkulatora wynagrodzeń

Jak obliczyć wynagrodzenie netto? Obliczanie wynagrodzenia będzie najprostsze, jeśli w tym celu wykorzystamy kalkulator płac. Zobaczmy to na przykładzie najniższej krajowej 2020, która wynosi 2 600 zł brutto. Wystarczy wpisać tę kwotę do okienka, a następnie kliknąć „oblicz”. Zgodnie z kalkulatorem wynagrodzeń, pracownik zatrudniony w oparciu o umowę o pracę otrzyma 1 877 złotych, osoba pracująca na umowie zleceniu - 1 965 złotych, a na umowie o dzieło - 2 246 złotych.

Kwota netto i brutto wynagrodzenia a wysokość składek

Obliczając kwotę netto i brutto wynagrodzenia w przypadku umowy o pracę, należy uwzględnić wysokości składek na ubezpieczenia społeczne, potrącanych z pensji pracownika. Są to:

  • składka emerytalna (9,76% podstawy wymiaru składek) - odprowadza się ją po to, aby pracownik po przejściu na emeryturę miał zapewniony stały dochód;
  • składka rentowa (1,5% podstawy wymiaru składek) - jej odprowadzanie gwarantuje świadczenia pieniężne, jeśli pracownik uległ wypadkowi i nie będzie zdolny do wykonywania pracy. Zastępuje ona otrzymywaną wcześniej pensję.
  • składka chorobowa (2,45% podstawy wymiaru składek) - jej odprowadzanie zabezpiecza finansowo pracownika, który nie może wykonywać pracy w związku z urlopem macierzyńskim, chorobą lub pobytem w szpitalu.

Szukasz zatrudnienia? Przejrzyj oferty pracy na GoWork.pl!

Ich łączna wartość wynosi 13,7%. Oprócz tego, pracodawca ma obowiązek przekazać 9% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne. Pracodawca odprowadza również część składek z własnej kieszeni. Są to:

  • emerytalna - 9,76% podstawy wymiaru składek;
  • rentowa - 9,5% podstawy wymiaru składek;
  • wypadkowa - 1,67% podstawy wymiaru składek;
  • Fundusz Pracy - 2,45% podstawy wymiaru składek;
  • Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - 0.10% podstawy wymiaru składek.
(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%