Zamknij

Dwutlenek węgla, czyli jak opiekować się florą i fauną w akwarium?

11:08, 23.11.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:09, 23.11.2020

Każdy zna ten schemat: żeby mieć akwarium, trzeba mieć wodę, żeby mieć ryby, trzeba ją natlenić. To jednak nie wszystko! Akwarium nie jest zwykłą skrzynką na wodę, do której wpuści się parę ryb, wrzuci karmę i wprowadzi się rurkę z powietrzem. To bardzo skomplikowany ekosystem, który uczy cierpliwości, znajomości podstawowych zjawisk biologicznych i... miłości do zwierząt.

Zwierzęta vs tlen

Teoretycznie powyższy schemat jest poprawny. Trudno bowiem wyobrazić sobie, by ryby mogły funkcjonować w środowisku pozbawionym tlenu. Tak naprawdę jest to bardzo minimalistyczny ekosystem, w którym brakuje najważniejszego: roślin.

Tak, rośliny in vitro to bardzo ważny element akwarium. W idealnych warunkach (oczywiście przy silnym naświetleniu) ich wprowadzenie może nawet wyeliminować konieczność instalacji pompki powietrza. Do tego potrzebne jest duże akwarium, mnóstwo wody, sporo roślin i... niewiele zwierząt.

Dwutlenek węgla - rola i zastosowanie

Tlen można podać rybom bezpośrednio z butli, albo też... wyprodukować w sposób naturalny, to jest za pomocą roślin akwarystycznych. Ich wzrost jest zapewniony przez dostarczenie dużej ilości dwutlenku węgla, który w naturalnych warunkach jest dostarczany przez zwierzęta zużywające tlen.

Niestety w warunkach domowych trudno dobrać optymalne ilości tych trzech składników ekosystemu. Znacznie łatwiej doprowadzić dwutlenek węgla z zewnątrz, to jest z dedykowanej butli CO2. Można też zainwestować w bardziej profesjonalne zestawy CO2, których wydajność można w łatwy sposób regulować.

Rozwój, wzrost i pasja

Dobrze mieć akwarium, gdyż dzięki niemu można w miarę łatwo, poznać wszystkie te zależności. Wielu miłośników akwarystyki bardzo dobrze poznało już wszystkie kwestie związane z tą tematyką, dlatego ich akwaria stały się w pełni autonomiczne. Tym samym nie trzeba już do nich dostarczać gazów w postaci tlenu, powietrza, czy dwutlenku węgla.

Wystarczy tylko odpowiednie oświetlenie, pokarm i czynności pielęgnacyjne. Owszem, "dojście" do tego poziomu umiejętności wymaga sporej cierpliwości, ale... czego nie robi się dla rozwoju własnej pasji i oczywiście samych ryb. Może w tym pomóc specjalistyczny sklep akwarystyczny, którego pracownicy posiadają odpowiednią wiedzę i umiejętności w tym zakresie.

Podsumowanie

Zestawy CO2 i O2 to podstawowe i obowiązkowe wyposażenie większości domowych akwariów. Najczęściej są to urządzenia małej mocy, które z powodzeniem sprawdzą się nawet w dużych, domowych akwariach. Ich eksploatacja (podobnie jak i zakup) nie jest kosztowna.
 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%