Zamknij

Odmiany świerków, które sprawdzą się w Twoim ogrodzie

12:09, 30.10.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:10, 30.10.2020

Picea, czyli świerk, to drzewo iglaste o wyjątkowo dużej ilości gatunków. Obejmuje ich między 35 a 38! Wiele z nich jest chętnie sadzonych w ogrodach w celach ozdobnych. Przedstawiamy cztery najchętniej wybierane gatunki świerków, które sprawdzą się w warunkach ogrodowych.

Picea abies – świerk pospolity

Występuje powszechnie w Europie i Azji, jest jednym z naszych rodzimych drzew iglastych. Należy do rodziny sosnowatych (Pinaceae). Sprawdzi się w przestrzennych ogrodach, osiąga bowiem wysokość średnio od 30 do 40 metrów, choć może osiągnąć i 50 cm. Należy jednak pamiętać, że niektóre odmiany rosną wyjątkowo powoli, jak Acrocona, która po 30 latach osiąga zaledwie 4 do 5 metrów.

Gałęzie dorosłego Picea abies majestatycznie rozrastają się na boki do średnicy (średnio) 2 metrów. Ze względu na płaski system korzeniowy wymaga regularnego podlewania – jest więc odmianą świerka dla osób, które lubią prace ogrodowe. Doskonale rośnie zarówno w półcieniu, jak i słońcu, dlatego nie jest bardzo wymagający pod względem poszukiwania miejsca.

Picea omorika – świerk serbski

Niewiele niższy od świerka pospolitego gatunek serbski. Nazwę zawdzięcza swojemu pochodzeniu – naturalnie występuje przede wszystkim w Serbii i Bośni. W naszym kraju uprawiany jest w celach ozdobnych, nie występuje naturalnie.

Osiąga średnio do 35 metrów. Dzięki wąskiej koronie nie wymaga bardzo dużej przestrzeni ogrodowej; średnica to od kilkudziesięciu od 100 cm. Sprawdzi się w ogródkach tych, którzy chcą cieszyć się piękną przestrzenią przy minimum zaangażowania – jest niezwykle mało wymagający. Doskonale radzi sobie w trudnych warunkach pogodowych; znosi zarówno mróz, jak i suszę. Może rosnąć samotnie albo w towarzystwie.

Picea pengens – świerk kłujący

Amerykanin z rejonów północnych, w Europie hodowany w celach ozdobnych. To gatunek często nazywany także srebrnym. Nazwa związana jest ze specyficznymi, sztywnymi, kłującymi igłami. Zamienna, a więc srebrny, odnosi się do odmian ogrodowych, w których igły bardzo częstą są niebieskie bądź srebrzysto-niebieskie.

Osiąga od 30 do 40 metrów wysokości w swoim naturalnym środowisku. W Polsce, ze względu na mniej sprzyjający klimat, zwykle do 15-20 metrów, przy czym dostępne są także sadzonki świerka kłującego karłowatego. Zachwyca rozłożystością; średnica jego korony to nawet 4 metry i 1,5 metra samego pnia. Ta cieszy oko regularnym, stożkowatym kształtem i gęstym ułożeniem gałęzi.

Picea glauca – świerk biały

Tak jak jego poprzednik, naturalnie występuje w Ameryce Północnej, przede wszystkim w Kanadzie. Z tego też względu zamiennie nazywany jest świerkiem kanadyjskim.

Maksymalnie osiąga 20 metrów wzrostu – w warunkach naturalnych. Odmiany ogrodowe to często świerki karłowate bądź po prostu zdecydowanie niższe, osiągające od 60 centymetrów do 12 metrów. To drzewko o wyjątkowo gęstej, pięknej koronie. Ta odmiana świerka jest niezwykle mało wymagająca. Doskonale znosi mróz, suszę i wiatr, nie wymaga intensywnego doglądania i pielęgnacji.
Jeśli żaden z powyższych gatunków nie odpowiada Twoim potrzebom, koniecznie zapoznaj się z innymi. To rodzina drzew o tak wielu rodzajach, że z pewnością każdy znajdzie coś dla swojego ogrodu!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%