Zamknij

Prawo pracy: gdzie szukać pomocy?

20:03, 25.10.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 20:04, 25.10.2020

Relacje prawne łączące pracownika i pracodawca są z punktu widzenia przepisów bardzo specyficzne. Regulacjom podlegają m.in. czas i wymiar pracy, wysokość i sposób ustalania wynagrodzenia czy kwestie udzielania urlopów. Właśnie dlatego po porady prawne związane z prawem pracy zwracają się zarówno zatrudnieni, jak i zatrudniający. Gdzie z nich skorzystać? Sprawdź.

Praca stanowi bardzo ważny element w życiu każdego człowieka – spędza się w niej ok. 30% czasu w ciągu doby – i jest źródłem przychodów. Właśnie dlatego przepisy regulujące tę sferę są bardzo rozbudowane – tak, aby możliwe było rozwiązanie nawet najbardziej zawiłego sporu między pracodawcą a pracownikiem. Jednak same przepisy, choćby najbardziej precyzyjne i jednoznaczne w interpretacji, często nie wystarczą, aby obie strony doszły ze sobą do porozumienia. Właśnie dlatego tak często potrzebne są porady prawne. Prawo pracy jest jednym z obszarów, które cieszą się największym zainteresowaniem wśród klientów radców prawnych oraz adwokatów.

Kiedy są potrzebne porady prawne z zakresu prawa pracy?

Porady prawne z zakresu prawa pracy mogą być potrzebne zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy – także w sytuacji, gdy w firmie działają związki zawodowe. Jak wyjaśnia ekspert z kancelarii adwokackiej SPZR Law Office w Krakowie, najczęstsze sprawy, z którymi klienci zgłaszają się do prawnika w tym obszarze, to:

  • spory związane z ustaleniem stosunku pracy i rozwiązaniem go,
  • sprawy związane z roszczeniami finansowymi, np. niewypłaconym lub niewłaściwie naliczonym wynagrodzeniem,
  • konflikty będące efektem wypadku przy pracy lub incydentów takich jak mobbing czy dyskryminacja,
  • kwestie związane ze zwolnieniami indywidualnymi i zbiorowymi.

Ponadto adwokat może zająć się sporządzeniem oraz opiniowaniem umów o pracę, umów o zakazie konkurencji, regulaminów wynagradzania i innej dokumentacji związanej z zatrudnieniem.

Jaka pomoc prawna w zakresie prawa pracy może być udzielona?

Pomoc prawnika w związku z prawem pracy może być potrzebna w wielu sytuacjach – i to zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy. Co ważne. Do radcy prawnego czy adwokata można się zgłosić w dowolnym momencie – nie tylko wówczas, gdy już powstał spór.

Dobry adwokat może pomóc zmniejszyć ryzyko powstawania konfliktów na linii pracownik – firma, jeśli np.:

  • przeanalizuje treści umów o pracę podpisywanych w firmie klienta i wskaże klauzule, które mogą za sobą nieść ryzyko powstawania sporów,
  • przyjrzy się procedurom obowiązującym w firmie i wskaże, jak usunąć nieprawidłowości prawne.

Gdy zaś pojawią się już sytuacje sporne, adwokat może:

  • podjąć się mediacji i negocjacji – tak, aby rozwiązać problem bez konieczności udawania się do sądu. W wielu sytuacjach jest możliwe osiągnięcie porozumienia zadowalającego obie strony,
  • reprezentować swojego klienta, pracownika lub pracodawcę, w kontaktach z drugą stroną, a także przed sądem i innymi instytucjami,
  • sporządzić niezbędne pisma,
  • udzielić porad prawnych z zakresu prawa pracy – wskazując klientowi najkorzystniejszy kierunek działania.

Jak zatem widać, zakres pomocy, jakie można uzyskać, gdy chodzi o prawo pracy, jest bardzo szeroki.

Adwokat czy radca prawny? Prawo pracy daje wybór

Po porady prawne z zakresu prawa pracy można się udać zarówno do kancelarii radcowskiej, jak i adwokackiej. Zarówno radca prawny, jak i adwokat mają kompetencje oraz uprawnienia, aby prowadzić sprawy z tego zakresu. Bardzo ważne jest jednak, aby wybrać prawnika, który specjalizuje się w tym obszarze przepisów i ma duże doświadczenie zarówno w reprezentowaniu pracowników, jak i pracodawców. Współpraca z takim ekspertem jest gwarancją, że Twoja sprawa zostanie przeanalizowana pod każdym kątem i rozwiązana w możliwie najkorzystniejszy sposób.

Dlatego, zanim podejmie się współpracę z konkretnym specjalistą, warto sprawdzić informacje na jego stronie internetowej lub skontaktować się bezpośrednio z kancelarią. Uzyskane w ten sposób informacje pomogą w dokonaniu rozsądnego wyboru.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%