Zamknij

Układanie paneli jako wykańczanie wnętrz domu

12:00, 14.08.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:01, 14.08.2020

Panele podłogowe w ostatnich latach przeżywają swój renesans. Mianem paneli określa się składane i rozkładane podłogi. Wylicza się panele laminowane z materiału drewnopodobnego oraz panele drewniane z desek barlineckich. Popularność paneli wynika z ich dużej wytrzymałości i równie dużej łatwości w montażu. 
 
Wybór paneli podłogowych
 
Panele należy wybrać tak, aby stanowiły nie tylko właściwe dopełnienie, ale też wystrojenie domu. Do starszego budownictwa wpasowują się panele określane mianem desek barlineckich. To panele, które wykonuje się z najwyższej jakości drzewa i stanowią one po prostu drewniany rodzaj podłogi. Do nowszego budownictwa wpasowują się bardziej panele laminowane. Ten rodzaj paneli wykonuje się z wysokiej jakości materiału drewnopodobnego i idealnie imituje on drewnianą podłogę. Przy wyborze paneli warto zwrócić uwagę jednak przede wszystkim na system montowania. Obecnie popularne i powszechne są panele z systemem zatrzaskowym, które mają specjalny zatrzask pozwalający na ich szybkie i łatwe układanie.
 
Przed układaniem paneli podłogowych
 
Przed ułożeniem paneli na podłogę wypada postawić je na 48 godzin w pomieszczeniu, w którym zostaną ułożone. Pomieszczenie to powinno pozostawać chłodne i suche. Pozwala to panelom na zaaklimatyzowanie się, co rzutuje na ich lepsze ułożenie, a z czasem funkcjonowanie.
 
Należy zadbać o to, aby podłoże było przede wszystkim równe i stabilne, a ponadto, aby nie miało żadnych brudów i wilgoci. Najpierw wykłada się folię paroizolacyjną w celu ochrony przed wilgocią. Następnie wykłada się izolację akustyczną, aby panele na przykład nie skrzypiały. Izolację akustyczną można wykonać z korka, filcu lub pianki PE.
 
Układanie paneli podłogowych

Panele zaczyna się kłaść od konkretnego końca w pomieszczeniu. Trzeba pamiętać, aby układać je nie prostopadle, ale równolegle do kąta padania światła. Przy najczęściej spotykanych panelach z systemem na zatrzask jeden panel kładzie się przy drugim panelu i się je zatrzaskuje. Pomocny w tym procesie okazują się młotek i dobijak, które pozwalają zacisnąć się panelom i odpowiednio do siebie przylegać.
 
Nigdy nie trafi się, aby panele co do centymetra mieściły się w pomieszczenia. Dlatego też ostatni rząd paneli przycina się. Do docinania ich na końcu podłogi oraz do wycinania w nich różnych otworów na rury lub przestrzeni na ościeżnice drzwi i okien, używa się głównie piły elektrycznej, a również wyrzynarki i sękownika.
 
Po układaniu paneli podłogowych
 
Kładąc panele na podłogę zachowuje się około 10-centymentrową przerwę między panelami a ścianą. Po pierwsze dlatego, że panele w wyniku różnych temperatur rozszerzają się i zwężają. Po drugie dlatego, że nakłada się jeszcze listwy przypodłogowe na krawężniki danego pomieszczenia i listwy przejściowe między jednym a drugim pomieszczeniem. Listwy przypodłogowe i listwy przejściowe wybiera się do paneli, aby nadać im jeszcze większego wyrazu estetycznego.
 
Potrzebujesz remontu w swoim mieszkaniu? Sprawdź stronę naszego partnera budmardesign.pl.
 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%