Zamknij

Jak poradzić sobie z długami?

11:00, 11.10.2019 materiały partnera Aktualizacja: 11:01, 11.10.2019

Nie ważne czy prowadzisz firmę czy nie masz działalności gospodarczej. Może się zdarzyć, że wpadniesz w wir długów, z którego nie jesteś w stanie wyjść. W takich sytuacjach przede wszystkim należy zachować spokój. Istnieje kilka skutecznych sposobów które pomagają uporać się z zadłużeniem.  

Czy nasz dług istnieje?

W sytuacji, gdy zgłaszają się do nas firmy windykacyjne lub instytucje chcące wyegzekwować spłatę długu, należy sprawdzić czy nasz dług rzeczywiście istnieje. Wystarczy poprosić wierzyciela o kopię dokumentów potwierdzających zaciągnięcie pożyczki lub zaległości w spłatach. Jeśli firma nie posiada takiego wniosku, nie będzie w stanie udowodnić długu na drodze sądowej. W przypadku, gdy wierzyciel wyśle kopie dokumentów, należy przeanalizować je pod kątem złożenia reklamacji. Nie można pozostawać biernym, nawet jeśli postępowanie wejdzie na drogę sądową. Jeśli nasz dług rzeczywiście istnieje, trzeba sprawdzić czy nie jest on przedawniony. W takiej sytuacji sąd może oddalić powództwo, a zobowiązanie przekształci się w tzw. „naturalne”. Wierzyciele zaczną podejmować działania na drodze polubownej.

Bankructwo konsumenckie – co to takiego?

Dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej rozwiązaniem na wyjście z długów, jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jak ogłosić bankructwo? Wystarczy złożyć w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości. Koszt dokumentu wynosi 30 zł. Sąd oddali wniosek tylko wtedy, gdy konsument doprowadził do zadłużenia w wyniku niedbalstwa lub umyślnych działań. Każda osoba fizyczna, nawet taka posiadająca tylko jeden dług może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Po przyjęciu wniosku przez sąd, dłużnik ma 3 lata na spłatę należności, które zostają rozłożone na raty, według planu. W przypadku niewypłacalności dłużnika, może on złożyć wniosek o umorzenie długów. Konsekwencją ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest oddanie majątku w ręce syndyka. Więcej informacji dotyczących pozbycia się zadłużenia i ogłoszenia upadłości konsumenckiej można znaleźć na: https://wyzerujdlugi.pl/blog/jak-wyjsc-z-dlugow/.   

Jak ogłosić upadłość firmy?

W przypadku niewypłacalnych firm, polskie prawo przewiduje ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy. W celu wszczęcia takiego postępowania, należy mieć odpowiednie zaplecze finansowe, na spłatę należności wierzycielom i pokrycie kosztów postępowania sądowego. W innym przypadku, wniosek o upadłość przedsiębiorcy zostanie odrzucony. Istnieje wówczas możliwość ubiegania się o status konsumenta i ogłoszenie bankructwa konsumenta.

Posiadanie długów to nie koniec świata. W sytuacji zadłużenia, którego nie jesteśmy w stanie spłacić, należy zachować spokój i wykorzystać wszystkie dostępne możliwości na pozbycie się zadłużenia. Poza wspomnianymi rozwiązaniami, można także negocjować warunki spłaty z wierzycielem, rozłożyć kwotę należności na raty, wystąpić o umorzenie części należności albo zmniejszenie długu. Często dobrym rozwiązaniem jest również zawarcie ugody sądowej z wierzycielem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%