Zamknij

Jakie są przyczyny zapchanych rur?

14:51, 11.09.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:51, 11.09.2019

Niedrożność rur kanalizacyjnych może powodować szereg nieprzyjemnych konsekwencji m.in. powolny odpływ wody, cofanie się nieczystości, a w skrajnych przypadkach kosztowną naprawę instalacji. Aby skutecznie zapobiegać temu problemowi, warto prawidłowo rozpoznać przyczyny jego powstania. Zapchana kanalizacja może być spowodowana przez kilka czynników, wynikających m.in. z nieprawidłowego użytkowania. Jakie są przyczyny niedrożności rur i jak temu przeciwdziałać?

Wadliwa kanalizacja

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że powracający problem zapchanej kanalizacji może mieć związek z jej nieprawidłowym wykonaniem. Do błędów konstrukcyjnych dochodzi już często na etapie tworzenia projektu np. zastosowanie zbyt długiej rury odpływowej od zlewu. Nie bez znaczenie jest także prawidłowe określenie jej nachylenia czy też ilość i umiejscowienie tzw. kolan. Konieczność częstego przepychania rur może wynikać także z wykorzystanie zbyt szorstkich lub podatnych na powstawanie kamienia materiałów. 

Nieprawidłowe użytkowanie kanalizacji

Niestety, do omawianego problemu dochodzi znacznie częściej na skutek nieprawidłowego użytkowania odpływów łazienkowych i kuchennych. Mowa o rozmaitych nieczystościach, które odkładają się w rurach, ograniczając tym samym ich przepustowość. 

Do zlewów kuchennych bardzo często lądują rozmaite odpady żywnościowe, których zaleganie prowadzi nie tylko do zapchanej kanalizacji, ale i wydzielania nieprzyjemnego zapachu. Kolejnym błędem jest wrzucanie do odpływu pozostałości po herbacie lub kawie. Przepychanie rur okaże się konieczne, jeśli do zlewozmywaka będą trafiać rozmaite tłuszcze np. oleje z patelni, które szybko się łączą i powodują zatory.

Rozmaite nieczystości lądują również w urządzeniach sanitarnych w łazience. Co ciekawe, nawet zbyt duża ilość papieru toaletowego może prowadzić do zapchania rur. Znacznie bardziej problematyczne okazują się być jednak rozmaite waciki, chusteczki nawilżające czy patyczki higieniczne, które bardzo szybko pęcznieją w rurach. Mówiąc o odpływach łazienkowych, nie można zapomnieć również o włosach, które mogą z łatwością łączyć się z tłustymi substancjami pochodzącymi z kosmetyków.

Skuteczne sposoby na przepychanie rur

Wiele osób problem zapchanej kanalizacji decyduje się rozwiązać na własną rękę np. przy użyciu środków chemicznych. Warto jednak mieć na uwadze, że ich nieprawidłowe użytkowanie może przynieść niepożądane skutki. Przed zastosowaniem, należy dokładnie sprawdzić do jakiego rodzaju instalacji przeznaczony jest dany środek i w jakich proporcjach można go używać. Nierzadko złe dopasowanie preparatu wiąże się z uszkodzeniem rury.

Istnieje jeszcze kilka domowych sposobów na przepychanie rur np. przy użyciu sody oczyszczonej i octu, które należy wlać do odpływu, zabezpieczyć korkiem, a po upływie 30 minut zalać ciepłą wodą. 

Niestety takie metody nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty, a stosowane nieprawidłowo mogą okazać się szkodliwe np. dla zdrowia czy instalacji. W takich przypadkach, warto skorzystać z pomocy hydraulika.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%