Zamknij
REKLAMA

Trwa ostatnia tura rekrutacji na Politechnikę Krakowską

13:54, 06.08.2019 | Artykuł sponsorowany

Nowoczesne kierunki studiów, unikatowe laboratoria, bogata oferta praktyk i staży - to wszystko czeka na przyszłych studentów Politechniki Krakowskiej. 1 sierpnia br. (na Wydziale Architektury 2 sierpnia) rozpoczęła się trzecia tura rekrutacji na stacjonarne i niestacjonarne studia I stopnia. Kandydaci mogą dokonać elektronicznej rejestracji m.in. na budownictwo, energetykę, inżynierię środowiska, technologię chemiczną, mechanikę i budowę maszyn, inżynierię czystego powietrza. Ponadto prowadzona jest dodatkowa rekrutacja na architekturę w języku angielskim

W tym roku Politechnika wprowadziła wygodniejsze dla maturzystów zasady naboru. Rekrutacja odbywa się w trzech turach, a więc szansę studiowania na PK mają zarówno kandydaci, którzy wzięli udział w poprzedniej, jak i osoby, które jeszcze się nie zarejestrowały. W sumie na wszystkich rodzajach studiów uczelnia przygotowała w letniej rekrutacji 4,7 tys. miejsc.

Laboratoria słynne w Europie

Studenci PK uczą się w dobrze wyposażonych salach wykładowych i ponad 100 nowoczesnych laboratoriach. Niektóre z nich są słynne w całej Europie. Laboratorium Badań Technoklimatycznych i Maszyn Roboczych na Wydziale Mechanicznym to unikatowa placówka do badania dużych obiektów inżynierskich – czołgów, koparek czy ciężarówek – w skrajnych temperaturach. Tu kilkukrotnie przeprowadzał próby kolarz ekstremalny Valerian Romanovski, przygotowując się do bicia rekordów Guinnessa w jeździe na rowerze w warunkach syberyjskiego mrozu. Testy przed wyprawą na Mount Everest prowadził też himalaista, podróżnik i absolwent uczelni Piotr Śliwiński, zdobywca Dachu Świata w maju 2018 r. Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego, Laboratorium Inżynierii Wiatrowej, Laboratorium Inżynierii Ruchu Kolejowego czy nowoczesne laboratoria chemiczne – to tylko niektóre z innowacyjnych obiektów, które służą studentom i naukowcom PK. Wkrótce w krakowskich Czyżynach powstanie zaś kolejne unikatowe w Europie centrum badawcze  Politechniki – Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej będzie służyć m.in. walce ze smogiem. Pracownie badawcze PK inspirują nie tylko studentów i naukowców, skusiły także znanych youtuberów do stworzenia filmów o tajemnicach techniki. 

Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego

Rozwijaj z nami swoje pasje

Ciekawe programy studiów i przyjaźni nauczyciele akademiccy to nie wszystko. W rozwijaniu naukowych pasji pomagają studentom Politechniki liczne koła naukowe. Można w nich realizować najbardziej śmiałe pomysły. Wizytówką studentów Koła Naukowego Visgraph są niezwykłe widowiska na budynkach w technice 3D mappingu. Ostatnio ożył dzięki nim Pałac Krzysztofory w Rynku Głównym w Krakowie. Z kolei Koło Naukowe Systemów Komunikacyjnych słynie z uzdrawiania miast z problemów komunikacyjnych. W 2018 r. dostało wyróżnienie w konkursie Studenckiego Ruchu Naukowego za opracowanie studium transportowego dla małopolskiego Miechowa. Studenci z KN Imago zaprojektowali i wyprodukowali eksperymentalny pawilon parametryczny, który jest unikalnym przedsięwzięciem na skalę światową. Już wkrótce młodzi konstruktorzy z PK będą się ścigać po torach Formuły Student elektrycznym bolidem wyścigowy, który sami budują. 

Pojazd

Studenci i młodzi naukowcy z prestiżowymi nagrodami 

Wynalazki i projekty studentów, młodych naukowców i absolwentów PK zyskują uznanie środowiska oraz rynku. Studenci architektury Jakub Jedynak i Radosław Domżoł wygrali prestiżowy konkurs „Renault Easy City. Design the Future”, zaprojektowali sieć centrów przesiadkowych, wykorzystujących pojazd Renault EZ-GO. Młodzi chemicy z PK – Julia Radwan-Pragłowska i Łukasz Janus – zostali laureatami Ogólnopolskiego Konkursu „Student-Wynalazca” oraz wielu wyróżnień podczas targów innowacji za rozwiązania z dziedziny inżynierii tkankowej. Absolwent Politechniki Jacek Mikosz jeszcze w czasie studiów zaprojektował FindAir – inteligentny inhalator dla osób chorujących na astmę. Urządzenie gromadzi dane na temat zażywania leku i stanu zdrowia pacjenta, a dzięki specjalnemu algorytmowi pozwala przewidywać ataki astmy. Projekt został uhonorowany w ubiegłym roku prestiżową nagrodą Innovator Małopolski. Studenci PK są autorami nowoczesnych pojazdów, takich jak „Buzz” – elektryczny samochód dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, czy trójkołowy rower, który może być z powodzeniem używany zarówno przez seniorów jak i młodzież. 

Nie samą nauką student żyje

Studenci PK nigdy się nie nudzą – w wolnym czasie czeka na nich wiele atrakcji. Wiosenny Rajd PK, Czyżynalia w ramach krakowskich juwenaliów, imprezy w kultowym klubie studenckim Kwadrat,  akcje honorowego oddawania krwi, kwesta mikołajkowa dla dzieci, wydziałowe bale, dyskoteki, studenckie quizy i konkursy – na PK ciągle coś się dzieje. Nowi studenci poznają uczelnię i starszych kolegów na słynnym Adapciaku – obozie adaptacyjnym jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego. PK to także raj dla sportowców – działa tu AZS składający się z kilkudziesięciu sekcji sportowych w różnych dyscyplinach. Sportowcy w politechnicznych barwach zdobywają medale prestiżowych imprez. Politechnika to również miejsce przyjazne sztuce, gdzie działają liczne galerie, Muzeum PK, teatr, a także chór i orkiestra.

Rynek pracy stoi przed Tobą otworem

Jak szybko po studiach na PK znaleźć dobrą pracę? Absolwenci uczelni nie muszą się o to martwić. Co roku na Politechnice Krakowskiej organizowane są Inżynierskie Targi Pracy, w których udział bierze kilkadziesiąt firm reprezentujących różne branże – budownictwo, automatykę i robotykę, elektronikę, energetykę, mechanikę, telekomunikację, IT. Dodatkowo studenci PK mogą skorzystać ze wsparcia Biura Karier – nauczyć pisania CV, szkolić w komunikacji, pracy w zespole, negocjacji, a nawet poznawać zasady savoir-vivre. Uczelnia współpracuje z czołowymi firmami polskimi i zagranicznymi: Grupą Azoty, PKP PLK, NEWAG, Nokia, MAN, itd. Dzięki temu studenci mogą odbywać płatne staże i praktyki u swoich przyszłych pracodawców, a także otrzymywać od nich stypendia.  

Co roku Biuro Karier PK prowadzi badania losów absolwentów. Ostatni raport wskazuje, że blisko 94 proc. z nich pracuje w pół roku po studiach magisterskich. Zdecydowana większość badanych pracę znalazła jeszcze przed obroną pracy magisterskiej. W ubiegłym roku w bazie ofert Biura Karier można było znaleźć blisko 4 tys. ofert pracy, staży i praktyk dla studentów PK.

Wybierz Politechnikę Krakowską

W ramach trzeciej tury naboru na studia stacjonarne I stopnia, kandydaci mogą się rejestrować na: architekturę krajobrazu, matematykę, elektrotechnikę, informatykę w inżynierii komputerowej, inżynierię materiałową, fizykę techniczną, nanotechnologie i nanomateriały, budownictwo, budownictwo w języku angielskim, energetykę, inżynierię i gospodarkę wodną, inżynierię środowiska, odnawialne źródła energii i infrastrukturę komunalną, biotechnologię, inżynierię chemiczną i procesową, technologię chemiczną, automatykę i robotykę, inżynierię bezpieczeństwa, inżynierię medyczną, inżynierię środków transportu, mechanikę i budowę maszyn, mechanikę i budowę maszyn w języku angielskim, systemy i urządzenia przemysłowe, gospodarkę przestrzenną, inżynierię czystego powietrza

W przypadku studiów niestacjonarnych I stopnia, rekrutacja w trzeciej turze będzie jeszcze prowadzona na następujących kierunkach: architektura krajobrazu, elektrotechnika, informatyka w inżynierii komputerowej, inżynieria materiałowa, budownictwo, transport, energetyka, inżynieria środowiska

Inżynierskie Targi Pracy na PK

Poza architekturą krajobrazu, przy rekrutacji na wymienione wcześniej kierunki brane są pod uwagę wyniki z części pisemnej egzaminu maturalnego, a w przypadku tych prowadzonych w języku angielskim – dodatkowo udokumentowana znajomość tego języka. Kandydaci na architekturę krajobrazu muszą złożyć portfolio zawierające od 10 do 15 prac rysunkowych przedstawiających krajobraz otwarty, krajobraz miejski oraz rośliny (sprawdź szczegóły w Portalu Rekrutacyjnym); brany jest pod uwagę także wynik z części pisemnej egzaminu maturalnego z języka ojczystego i matematyki. 

Widowisko w technice 3D mappingu zrealizowane przez Koło Naukowe Grafiki Komputerowej Visgraph

Rekrutacja na PK w trzeciej turze rozpoczęła się 1 sierpnia i potrwa do 15 września 2019 r. (na architekturze krajobrazu od 2 sierpnia do 16 września). Elektronicznej rejestracji należy dokonać za pośrednictwem formularza, który można znaleźć w Portalu Rekrutacyjnym PK pod adresem: rekrutacja.pk.edu.pl. Ogłoszenie osób zakwalifikowanych na studia w trzeciej turze nastąpi 16 września, a na architekturze krajobrazu 19 września. 

Ponadto od 2 sierpnia trwa dodatkowa rekrutacja na stacjonarne studia I stopnia na kierunku architektura w języku angielskim. Kandydaci będą mogli się rejestrować do 6 września. Kryterium kwalifikacyjnym na ten kierunek jest egzamin wstępny z predyspozycji architektonicznych i uzdolnień artystycznych, który odbędzie się w dniach 10-11 września (zobacz więcej na: rekrutacja.pk.edu.pl), wyniki egzaminu maturalnego i udokumentowana znajomość języka angielskiego (np. przez zaliczenie testu kompetencyjnego przeprowadzonego na PK). Ogłoszenie osób zakwalifikowanych do wpisu na listę studentów nastąpi 16 września 2019 r. 

Nie zwlekaj. Wybierz studia na Politechnice Krakowskiej.

Rajd Politechniki Krakowskiej

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone