Zamknij

Dyskopatia szyjna - przyczyny, objawy, leczenie

11:59, 25.07.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:59, 25.07.2019

Dyskopatia to choroba cywilizacyjna ściśle związana ze współczesnym trybem życia. Potwierdzają to archeolodzy, nieznajdujący w szkieletach naszych antenatów śladów dyskopatii.

Powodów dyskopatii jest wiele, a główny to współczesny, niezdrowy tryb życia. Większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej, zamiast chodzić jeździmy, nadmiernie przeciążamy kręgosłup podczas pracy i bezrefleksyjnie uprawiając niedobrane do możliwości organizmu rodzaje sportu. Paradoksalnie jedną z głównych przyczyn schorzeń kręgosłupa jest wydłużenie czasu życia człowieka współczesnego i związane z nim zużycie naturalne powodujące niekorzystne, zmiany.

Dyskopatia szyjna, przyczyny

Dyskopatia szyjna, nazywana też przepukliną odcinka szyjnego powstaje na skutek zwyrodnienia krążków międzykręgowych na poziomie segmentów C5, C6, C7. Zużycie krążków, powoduje przesunięcie ich wnętrza nawet poza obręb pierścienia wywołując ucisk na nerwy i naczynia krwionośne. Jest to źródło bólu i innych dolegliwości charakterystycznych w dyskopatii. Główne przyczyny dyskopatii szyjnej to: zużycie krążków związane z fizjologicznym procesem starzenia, stres, wszelkie nadmierne przeciążenia odcinka szyjnego, siedzący tryb życia, zawodowa jazda samochodem, nadwaga, zaburzenia pracy mięśni w obrębie szyi, niewłaściwa pozycja podczas snu, urazy komunikacyjne, sumujące się drobne urazy oraz wady postawy, zwyrodnienia i uwarunkowania wrodzone. Spektrum przyczyn dyskopatii jest bardzo szerokie i tylko częściowo są one zależne od zdrowego trybu życia.

Objawy dyskopatii szyjnej

Dyskopatia szyjna może objawiać się na wiele sposobów zależnych od jej stopnia zaawansowania. Charakterystyczne objawy to: ograniczona ruchomość szyi, ból szyi promieniujący do barków, łopatek, a nawet do ręki, bóle i zawroty głowy, możliwe omdlenia, przykurcze mięśni, objawy neurologiczne, nudności i wymioty. Dyskopatia szyjna jest przyczyną silnego zespołu bólowego, drętwienia kończyn ograniczenia ruchomości kręgosłupa szyjnego i zaburzeń równowagi. W niektórych przypadkach może dojść do wystąpienia niedowładu kończyn.

Leczenie dyskopatii szyjnej

We wczesnym stadium choroby stosuje się leczenie zachowawcze stosując środki farmakologiczne o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. W uzasadnionych przypadkach stosuje się unieruchomienie odcinka szyjnego za pomocą specjalnego kołnierza. Gdy terapia zachowawcza nie daje pozytywnych rezultatów pozostaje tylko leczenie operacyjne. Zabiegi tego typu są wykonywane techniką małoinwazyjną w centrum leczenia chorób kręgosłupa Carolina Medical Center w Warszawie: https://kregoslup.carolina.pl/schorzenia/dyskopatia/. Zabieg polega na usunięciu zwyrodniałego dysku, odbarczeniu struktur nerwowych i wszczepieniu ruchomej protezy. Zabieg równocześnie eliminuje rozwój zmian zwyrodnieniowych w sąsiadujących kręgach. Małoinwazyjny i stosunkowo bezpieczny zabieg daje pacjentowi możliwość samodzielnego funkcjonowania już kilkanaście godzin po operacji. Dzięki odpowiednio dobranej rehabilitacji możliwy jest szybki powrót do aktywności zawodowej.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%