Zamknij

Na co zwrócić uwagę zakładając konto oszczędnościowe?

15:27, 17.07.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:27, 17.07.2019

Konto oszczędnościowe to dobry pomysł na naukę oszczędzania oraz bezpieczne ulokowanie i pomnażanie pieniędzy. Z produktu tego będą zadowoleni wszyscy Ci, którzy chcą oszczędzać oraz osoby, które nie mają motywacji by tą czynność rozpocząć. Zanim jednak założycie konto, zwróćcie uwagę na kilka aspektów związanych z jego prowadzeniem.

Na co zwrócić uwagę zakładając konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to dobry pomysł na naukę oszczędzania oraz bezpieczne ulokowanie i pomnażanie pieniędzy. Z produktu tego będą zadowoleni wszyscy Ci, którzy chcą oszczędzać oraz osoby, które nie mają motywacji by tą czynność rozpocząć. Zanim jednak założycie konto, zwróćcie uwagę na kilka aspektów związanych z jego prowadzeniem.

Czy opłaca się mieć konto oszczędnościowe

Jeśli porównać gromadzenie oszczędności na koncie z przechowywaniem ich w domu, odpowiedź jest oczywista ? tak, konto oszczędnościowe jest opłacalne, ponieważ jest oprocentowane. Oznacza to, że zgromadzone na nim środki wypracowują zysk, który finalnie zwiększa pulę waszych oszczędności. Dzięki temu wasze pieniądze generują dla was dodatkowy dochód.

Oprocentowanie kont zbliżone jest do oprocentowania lokat bankowych. Różnica polega na tym, że deponując pieniądze na lokacie tracicie do nich dostęp na co najmniej kilka miesięcy. Konto oszczędnościowe daje wam nieograniczony dostęp do swoich oszczędności, które możecie wypłacać (a także wpłacać) w dowolnej chwili.

Kosztowne wpłaty i wypłaty

Pomimo, że transakcje na koncie możecie wykonywać w dowolnym momencie, koniecznie zwróćcie uwagę na to, ile będą was one kosztować. Bo niestety, zazwyczaj tylko jedna wypłata w miesiącu (a czasem też wpłata) jest darmowa. Za pozostałe musicie zapłacić nawet kilka złotych. Z jednej strony jest to obciążenie, a z drugiej ? skuteczne zniechęcenie przed nadmiernymi wypłatami.

A przecież chodzi właśnie o to, aby oszczędzać a nie wydawać pieniądze! Jeśli chcielibyście bezpłatnie je wpłacać i wypłacać, powinniście założyć nieoprocentowany rachunek ROR. Tyle, że nie przyniesie wam on żadnego dochodu.

Oprocentowanie dla nowych klientów

Wysoko oprocentowanie konto oszczędnościowe to podstawa w oszczędzaniu. Im wyższa wartość oprocentowania, tym więcej odsetek będziecie w stanie wypracować. Zwróćcie jednak uwagę na tak zwane ?progi?. Może bowiem okazać się, że najwyższe oprocentowanie dotyczy tylko kwot o określonej wartości ? na przykład kilku tysięcy złotych (a przy niższych wpłatach, jest ono mniejsze).

I kolejny aspekt ? banki często proponują bardzo wysokie oprocentowanie (nawet powyżej 2,5%) tylko nowym klientom. Sprawdźcie jednak, czy oprocentowanie to nie zmieni się po skończeniu okresu promocyjnego, który trwa zazwyczaj 3-4 miesiące. Ważne jest również, czy oprocentowanie jest stałe czy zmienne ? zależne od koniunktury rynku (czyli może rosnąć, ale i maleć).

Oprocentowanie dla nowych środków

Banki, które chcą przyciągnąć nowych klientów, oferują im wysokie oprocentowanie konta. Stałym klientom banki oferują natomiast promocje na ?nowe? środki. Oznacza to, że pieniądze zgromadzone do tej pory, będą objęte starym oprocentowaniem. Nowym natomiast (dużo wyższym), oferta banku obejmie tylko aktualnie wpłacane przez was pieniądze (których będzie najpewniej dużo mniej).

Zwróćcie też uwagę, że nowe środki muszą pochodzić z bezpośredniej wpłaty w banku lub z przelewu, a nie z lokaty, którą na przykład właśnie postanowiliście zerwać. Istotna w oprocentowaniu jest także kapitalizacja odsetek ? im częściej ona zachodzi, tym lepiej, bowiem wypracowane odsetki są dopisywane do waszego kapitału i łącznie z nim objęte oprocentowaniem w kolejnym okresie.

Kosztowne dodatki

Zakładając konto oszczędnościowe chcecie zapewne, aby generowało ono zyski. Będzie tak, jeśli zwrócicie uwagę na dodatkowe opłaty, wynikające z jego prowadzenia. Być może będziecie musieli założyć kartę płatniczą? Lub kredytową? Zwróćcie na to uwagę, bowiem utrzymanie tych produktów może być droższe niż zyski generowane przez konto.

Jeśli dobrze zapoznacie się z regulaminami, tabelami opłat i prowizji oraz wybierzecie trafną ofertę, macie szansę nie tylko na skuteczne zgromadzenie oszczędności, ale i przyzwoite pomnożenie ich kwoty. Dlatego też rozsądnie wybierajcie oferty!

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%