Zamknij
REKLAMA

Czy warto założyć dziecku konto w banku?

11:05, 11.07.2019 | Materiał partnera

Jak rozsądnie edukować dziecko w kwestii finansów? Konto dla nastolatka może być w tej kwestii świetną pomocą. Sprawdźmy zatem, czy takie rozwiązanie jest faktycznie dobrym pomysłem.

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Myślimy o przyszłości swojej pociechy dbając o wiele aspektów, jednym z nich jest oczywiście edukacja - także ta finansowa.

Od najmłodszych lat rozmawiamy z dziećmi o pieniądzach, powierzamy im drobne kwoty kieszonkowego, aby uczyć je gospodarowania własnymi pieniędzmi. Zaczynamy od nauki oszczędzania oraz uświadamiania dzieciom wartości pieniądza.

Musimy jednak pamiętać, że tak jak my dbamy, aby wychować świadomego wartości pieniądza człowieka, tak też sprzedawcy towarów i usług dostrzegają już w nim konsumenta.

Potencjalnego klienta widzą w naszych dzieciach także banki, oferując szereg produktów finansowych adresowanych do milusińskich. Dzieciom można założyć konta z kolorowymi kartami do płatności czy zainstalować aplikacje mobilne.

Konto bankowe dla dziecka - zalety takiego rozwiązania

Konto bankowe dla nieletnich jest zwykłą odmianą konta osobistego z tym zastrzeżeniem, że skierowane jest do osób, które nie ukończyły 18 roku życia. Jego założenie jest naprawdę proste, z tym, że trzeba pamiętać, że dziecko nie ma możliwości wykonywania czynności prawnych, w związku z tym nie założy konta bez zgody rodzica.

Większość ofert bankowych adresowana jest do osób powyżej 13 roku życia. W świetle polskich przepisów dziecko dopiero w tym wieku zaczyna być osobą małoletnią. Oznacza to, ze nabywa prawo do wykonywania czynności prawnych (wprawdzie nadal ograniczone).

Może samodzielnie podpisać umowę rachunku bankowego, może samodzielnie dysponować zgromadzonymi środkami czy posiadać kartę kredytową. Oczywiście to wszystko nadal po wydanej przez rodzica zgodzie na otwarcie rachunku.

Jeśli chodzi o ofertę, to podobnie jak w przypadku wyboru każdego innego warunku, należy porównać wysokość opłat za prowadzenie rachunku dla dziecka, dostępność bankomatów, ale przede wszystkim zwrócić uwagę na dodatkowe opłaty związane z koniecznością systematycznych wpłat.

Może się przecież zdarzyć, że środków na konto dla dziecka nie będziemy przelewać regularnie. Założenie rachunku jest jednak praktycznym rozwiązaniem. Coraz częściej nastolatki podróżują, korzystają z oferty wyjazdów szkolnych czy choćby obozów młodzieżowych.

W sytuacji awaryjnej konto założone dla dziecka pozwoli nam na szybkie zasilenie dodatkowymi środkami. Oczywiście nie jest to jedyna wartość. Przede wszystkim konto dla dziecka zapewnia większe bezpieczeństwo niż posiadanie gotówki z kieszonkowego, którą dziecko może zgubić lub stać się ofiarą kradzieży.

Ponadto pozwala nam, rodzicom na zachowanie kontroli nad wydatkami dziecka. W każdej chwili może sprawdzić na co i gdzie dziecko wydało pieniądze. Uczy także dziecko systematyczności, skrupulatności w planowaniu wydatków i oszczędności. Odpowiednio dobrane konto dla dziecka ma wiele zalet.

Artykuł opracowano we współpracy z serwisem https://darmowekontobankowe.org/

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone