Zamknij
REKLAMA

Jak obliczyć wysokość oszczędności w PPK?

11:29, 28.06.2019 | materiały partnera
Skomentuj

Polska postanowiła skorzystać z rozwiązania, które w Europie znane jest już od lat. Chodzi o programy pracownicze wspierające obywateli na emeryturze. W naszym kraju taki program został nazwany Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Czy można obliczyć, ile pieniędzy odłoży się w PPK?

Od 1 lipca 2019 roku pierwsze firmy zaczną wdrażać Pracownicze Plany Kapitałowe. Szlak PPK przetrą przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 pracowników. Po nich będą firmy z co najmniej 50 pracownikami – termin od 1 stycznia 2020 roku. Natomiast od 1 lipca 2020 roku PPK wdrożą podmioty zatrudniające co najmniej 20 osób, a od 1 stycznia 2021 roku – pozostałe firmy i jednostki sektora finansów publicznych.

- Część pracowników zastanawia się, dlaczego rząd tak mocno promuje PPK, tymczasem pozostawienie dotychczasowego systemu emerytalnego bez jakiegokolwiek dodatkowego wsparcia finansowego nie jest możliwe. Oznacza bowiem głodowe emerytury. Pracownicze Plany Kapitałowe mają za zadanie zachęcić Polaków do systematycznego oszczędzania, a do tego promują wykorzystanie zgromadzonych środków po 60. roku życia. W ten sposób Polacy nie tylko zwiększą swoje oszczędności, ale przede wszystkim zyskają zabezpieczenie finansowe na emeryturze – wyjaśnia ekspert portalu PPK.info.

– Ile można zgromadzić oszczędności dzięki PPK? To zależy od różnych czynników. Można jednak w przybliżeniu obliczyć wysokość środków, jakie zgromadzi uczestnik Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Ile można odłożyć w PPK?

Symulacje dokonywane przez różnych ekonomistów pokazują, że dzięki PPK można odłożyć całkiem pokaźną kwotę na emeryturę. Gdy założymy, że pracownik zarabiający 4500 zł miesięcznie, którego wpłata na PPK będzie na podstawowym poziomie (3,5%), będzie oszczędzał przez 25 lat, powinien bez problemu zgromadzić około 113 000 zł. Wtedy na emeryturze można będzie liczyć na miesięczny dodatek w wysokości 1077 zł przez 10 lat. Wystarczy jednak wydłużyć czas oszczędzania do 40 lat, a kwota na koncie PPK urośnie do około 288 000 zł. W takim wariancie emeryt zyska co miesiąc do świadczenia z ZUS dodatkowe 2746 zł.

Należy jednak pamiętać, że kwota oszczędności może być zdecydowanie wyższa. Wszystko dlatego, że powyższe symulacje zakładały podstawowy, czyli najniższy poziom wpłat do PPK. Warto zatem także rozważyć optymistyczny wariant, w którym wpłaty na PPK osiągają maksymalny poziom 8%. W takim przypadku nasz hipotetyczny pracownik o miesięcznych zarobkach 4500 zł, odkładający na PPK przez 25 lat, jest w stanie uzbierać 242 000 zł. To oznacza dodatkowe 2309 zł do emerytury przez 10 lat. Za to przy 40 latach oszczędzania kwota uzbierana na koncie PPK może wynieść nawet 617 000 zł, a to przekłada się aż na 5886 zł comiesięcznego dodatku do emerytury przez dekadę. Przy okazji warto dodać, że całkiem dużą sumę dołoży nam także państwo – przy 25 latach oszczędzania na PPK będzie to 12 000 zł, a przy 40 latach – 32 000 zł.

Jak obliczyć wysokość swoich oszczędności?

Przed laty OFE obiecywały wspaniałą emeryturę pod palmami. Dziś wiemy, że niewiele z tego wyszło. Nic dziwnego, że Polacy sceptycznie podchodzą do informacji o rozwiązaniach, które mają zapewnić im dostatnie życie po zakończeniu kariery zawodowej. Jednak z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi może być inaczej. Tutaj środki są prywatne i rząd nie będzie miał do nich dostępu. Mało tego, już teraz można oszacować, ile uda się zgromadzić środków w ramach PPK. Jak to zrobić?

Najłatwiejszy sposób to skorzystać ze specjalnego kalkulatora PPK. Można znaleźć wiele tego rodzaju narzędzi w Internecie. Niestety, nie oznacza to, że wszystkie one są równie wiarygodne. Dlatego najlepiej korzystać z kalkulatora zamieszczonego w godnym zaufania portalu, który specjalizuje się w informacjach o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Dzięki profesjonalnemu kalkulatorowi PPK obliczenie wysokości oszczędności na emeryturę nie jest trudne. Zanim jednak zaczniemy wprowadzać dane, należy wspomnieć, że każdy kalkulator PPK przyjmuje pewne założenia – co do wzrostu procentowego cen jednostki netto i wzrostu wynagrodzeń. Należy także uwzględnić roczną opłatę za zarządzanie PPK.

Większość kalkulatorów wymaga wprowadzenia podobnych danych. Konieczne jest zatem wpisanie wieku uczestnika w chwili przystąpienia do PPK, obecnego wynagrodzenia brutto, podanie wysokości podstawowej wpłaty (procentowo), wysokości wpłaty dobrowolnej i wpłaty pracodawcy. Należy także określić wiek, do którego chce się oszczędzać w PPK oraz jaki procent środków zostanie wypłacony jednorazowo i w ilu ratach pozostała część oszczędności. Wszystkie te dane pozwalają wyświetlić symulację wysokości oszczędności w PPK.

Pracownicze Plany Kapitałowe to przede wszystkim bezpieczeństwo kapitału i pewność, że zgromadzone oszczędności rzeczywiście trafią do uczestników. Wszystko dlatego, że te pieniądze są prywatną własnością pracowników, a do tego mogą być dziedziczone. Oczywiście im dłużej będziemy oszczędzali w PPK, tym więcej odłożymy na emeryturę. Można się o tym przekonać już teraz, wykonując symulacje przy użyciu dobrego kalkulatora PPK.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone