Zamknij

Wypadki na drogach. Tragiczne dane i więcej ofiar na polskich drogach

10:57, 27.06.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:59, 27.06.2019

Analizując poprzedni rok - 2018, statystyki dotyczące wypadków na drogach kształtują się co najmniej niepokojąco. Według raportów policyjnych, na drogach ginie co dziewiąta osoba, biorąca udział w zdarzeniu drogowym!

Dane zawarte w sprawozdaniu Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji podają, że w zeszłym roku odnotowanych zostało ponad 31 670 wypadków drogowych. W zdarzeniach tych śmierć poniosło ponad 2860 osób, a dodatkowe 37360 doznało obrażeń. 

Są to dane dotyczące 2018 roku. Analizując sytuację wypadków na drodze, zobaczyć można, że w porównaniu z 2017 rokiem, sytuacja uległa poprawie, notując w całkowitej ilości wypadków drogowych, jednak, jeśli chodzi o osoby, które straciły życie - w tym przypadku nastąpił wzrost o nieco ponad 30 osób więcej.

Piesi w ruchu drogowym

Sytuacja pieszych uległa zdecydowanemu polepszeniu. Przeglądając statystyki policyjne i bazując na raporcie Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, w tej kwestii można zobaczyć znaczną poprawę.

Notuje się, że liczba wypadków drogowych z udziałem pieszych spadła, w stosunku do roku poprzedniego, o 1,2 proc. Ogólny udział pieszych w wypadkach drogowych, w 2018 roku, notuje się na 23,8 proc. zdarzeń.

Również liczba pieszych, którzy ponieśli śmierć w wyniku wypadku drogowego zmalała o 70. Fakt ten jednak nie pokrywa się z osobami, które poniosły śmierć na przejściu dla pieszych – tutaj co roku notuje się znaczne wzrosty, tak też jest obecnie.

Największa ilość wypadków na drodze – pierwsze półrocze

Do największej liczby wypadków drogowych dochodzi w pierwszej połowie roku. Tak było też w przypadku zeszłego roku. Potwierdzają to statystyki policyjne i raporty Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. 

Raporty sporządzane przez organ Policji, zawierają w sobie dane statystyczne z podziałem na określony czas, w jakim dochodzi do wypadków, ich miejsce, sposób, w jaki doszło do zdarzenia czy dane dotyczące sprawców, etc. 

Przyglądając się danym za 2018 rok znacznie wyróżniający jest fakt, że w miesiącach: od stycznia do czerwca zeszłego roku, na drogach ginęło około 1140 osób. Jest to co prawda liczba mniejsza niż w statystykach za pierwsze półrocze 2017 roku, jednak wciąż większa niż liczba wypadków i osób zabitych w nich, dla drugiego półrocza 2018.

Powody wysokiej liczby wypadków na drogach

Powody, przez które obserwujemy tak wysoką skalę wypadków drogowych, można rozpatrywać różnorako. Z Wydziału Opiniodawczo-Analitycznego Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wiemy, że wpływ na to może mieć przede wszystkim pogoda. Obserwuje się, że ładna pogoda wpływa na kierowców pozytywnie, pozwalając im bardziej skupić się na drodze. Nie są oni rozpraszani przez deszcz i inne opady atmosferyczne, jak ma to miejsce w przypadku gorszej”pogody.

Ta sytuacja jest doskonale widoczna co roku, można więc ze śmiałością powiedzieć, że jest to trend, który być może na stałe zagościł na polskich drogach.

Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków drogowych?

Każdego dnia w całym kraju dochodzi do setek zdarzeń drogowych.  “Znaczny odsetek kierowców w ogóle nie ma ubezpieczenia OC” - mówi ekspert porównywarki ubezpieczeń https://klaro.pl.
Wypadki drogowe występują z różnych powodów. Często kierowcy są rozpraszani za kierownicą, odwracając uwagę od drogi. W innych przypadkach kierowcy mogą być przemęczeni po spędzeniu wielu godzin za kierownicą.
Czasem zdarzają się wypadki z powodów - od złej widoczności do złego stanu drogi lub braku ostrożności innych kierowców. Chociaż przyczyny wypadków mogą się różnić, konsekwencje są często takie same, co skutkuje konsekwencjami, począwszy od uszkodzeń pojazdów i mienia, aż po poważne obrażenia i śmierć.Poniżej wymieniliśmy pięć najczęstszych przyczyn wypadków drogowych w Polsce, zarówno w przypadku samochodów, jak i innych pojazdów użytkowych.

Nieostrożna jazda

Nieostrożna jazda jest najczęstszą przyczyną wypadków drogowych w Polsce, co powoduje więcej wypadków rocznie niż w przypadku przekroczenia dozwolonej prędkości, jazdy pod wpływem alkoholu etc.
Kierowcy mogą się rozpraszać za kierownicą z różnych powodów. Niektóre z głównych przyczyn wypadków drogowych obejmują używanie telefonu komórkowego podczas jazdy, a także jedzenie lub picie za kierownicą.

Prędkość

Prędkość jest drugą najczęstszą przyczyną wypadków drogowych w Polsce. Ponieważ wypadki samochodowe związane z nadmierną prędkością zazwyczaj występują przy dużych prędkościach, są również główną przyczyną śmiertelnych obrażeń drogowych.
Jazda powyżej limitu prędkości jest powszechną praktyką dla wielu kierowców. Jest to również niewłaściwie zachowanie, które znacznie zwiększa ryzyko utraty kontroli nad pojazdem i spowodowania wypadku. Im szybciej pojazd porusza się, tym dłużej trwa spowolnienie w przypadku przeszkody.
Nawet niewielki wzrost prędkości może spowodować znacznie większe ryzyko kolizji lub innego rodzaju wypadku. W związku z tym konieczne jest, aby kierowcy zdawali sobie sprawę z szybkości, z jaką podróżują i nie przekraczają limitów ustalonych przez prawo. 

Jazda pod wpływem alkoholu

Jazda pod wpływem alkoholu to kolejna główna przyczyna wypadków, szczególnie w weekendy i święta. Kiedy ludzie jeżdżą po spożyciu alkoholu, ich czas reakcji i zdolność skupienia się na drodze mogą być znacznie ograniczony, zwiększając ryzyko wypadku.
Dla wielu kierowców nawet niewielka ilość alkoholu może wystarczyć do znacznego zwiększenia ryzyka wypadków.
Wypadkom podczas jazdy po pijanemu można łatwo zapobiec, dlatego ważne jest, aby unikać alkoholu, jeśli musisz prowadzić samochód.

Brawurowa, lekkomyślna jazda

Prędkość, zmiana pasa ruchu bez patrzenia i ignorowanie znaków drogowych to klasyczne oznaki lekkomyślnej jazdy. To nielegalny zwyczaj jazdy, który jest czwartą najczęstszą przyczyną wypadków drogowych w Polsce.

Lekkomyślna jazda zwykle wiąże się z kierowcą, który mniej troszczy się o innych użytkowników dróg. Często jest realizowana w połączeniu z alkoholem, przez kierowcę niecierpliwego, spieszącego się do celu podróży.

Deszcz

Wierzcie lub nie, ale deszcz jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych w Polsce. Gdy droga staje się zbyt mokra, samochody mogą stracić przyczepność na drodze i ześlizgnąć się po nawierzchni drogi, zmniejszając kontrolę kierowców nad pojazdem i zwiększając ryzyko wypadku.

Ryzyko związane z deszczem jest często wzmacniane przez słabą konserwację samochodu, taką jak dbałość o opony, które nie zapewniają wystarczająco skutecznej przyczepności lub nie są odpowiednio napompowane. Czasami niedoświadczony kierowca może wpaść w panikę podczas deszczowej pogody, powodując utratę kontroli nad pojazdem.

Ze względu na zagrożenia bezpieczeństwa związane z jazdą w intensywnym deszczu ważne jest, aby być czujnym i świadomym warunków drogowych i ograniczeń prędkości podczas deszczowej pogody.

Ubezpieczenie samochodu wypadki na drodze

Ze względu na skalę wypadków drogowych, warto zatroszczyć się o najlepsze ubezpieczenie, porównaj oferty na http://klaro.pl/kalkulator-oc/.

Dobre ubezpieczenie OC zapewni Ci skuteczną ochronę przed skutkami wypadków i innych zdarzeń drogowych, pokrywając m.in. finansowe koszty w postaci odszkodowania dla poszkodowanych lub kosztów naprawy samochodu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%