Zamknij
REKLAMA

Chcesz kupić buty do biegania? Sprawdź, jaki masz rodzaj stopy!

14:15, 10.04.2019 | Materiał Partnera

Dobór odpowiednich butów do biegania może być nie lada wyzwaniem. Aby wybrać odpowiedni model, warto zwrócić uwagę nie tylko na estetykę obuwia i na wykorzystane do jego produkcji materiały, ale również na to, do jakiego rodzaju stopy jest ono przeznaczone.

W sprzedaży można znaleźć wiele różnych modeli butów do biegania. Znalezienie właściwego modelu będzie wymagało od nas również oznaczenia swojego rodzaju stopy.

Jakie są rodzaje stopy? Odpowiadamy na to pytanie wraz z serwisem internetowym http://osrodeksawa.pl/. Sprawdź już teraz, jaki masz rodzaj stopy i dobierz takie obuwie do biegania, które będzie pasowało jak ulał!

Wyróżniamy trzy główne rodzaje stopy:

  • stopa pronująca
  • stopa supinująca
  • stopa neutralna

Czym charakteryzują się te rodzaje stopy? Sprawdź poniższe informacje, aby dowiedzieć się o nich więcej!

Stopa pronująca

Termin „pronacja” odnosi się do przechylenia się przyśrodkowej kostki do wewnątrz w trakcie chodu albo biegu. To naturalny mechanizm, który pozwala na zamortyzowanie stopy w trakcie jej kontaktu z podłożem.

Jeżeli jednak pronacja jest zbyt duża, wówczas mówimy o stopie pronującej. Wtedy wraz z pronacją dochodzi również do obniżenia się sklepienia stopy, dlatego nie ma ona łuku widocznego z góry i najczęściej cechuje się płaskostopiem.

Stopę te można rozpoznać po charakterystycznym, szerokim odcisku.

Nadmierna pronacja może być problemem przy nauce prawidłowej techniki biegowej, ale dzięki odpowiedniemu obuwiu dla stopy pronującej można poprawić swój komfort i bezpieczeństwo.

Stopa supinująca

Supinacja jest zjawiskiem przeciwnym do pronacji. Dochodzi wtedy do przechylania się kostki na zewnątrz w trakcie biegu albo chodu.

Prawidłowy ruch stopy polega na początkowej fazie pronacji, a następnie supinacji stopy. Gdy stopa nie ma pierwsze fazy pronacji, wówczas mówimy o niej, że jest stopą supinującą. Ma ona charakterystyczny wysoki łuk.

Ślad zostawiany przez stopę supinującą jest mocno wcięty od wewnątrz.

Taka stopa także może być problemem przy nauce techniki biegu, ponieważ powoduje wtedy wzrost ryzyka skręcenia stawu skokowego. Zaleca się wtedy stosowanie obuwia dla stopy supinującej, które będzie zmniejszało to niebezpieczeństwo.

Stopa neutralna

Trzeci rodzaj opisywanej przez nas stopy to stopa neutralna. Stopa podczas biegu albo chodu zachowuje się wtedy prawidłowo, czyli najpierw ma miejsce pronacja, a potem supinacja.

D takiej stopy dobieramy obuwie neutralne czy też takie, które nie jest oznaczone jako obuwie dla stopy supinującej lub pronującej.

Gdzie kupić dobre buty dla swojego rodzaju stopy?

Dzisiaj buty biegowe można zakupić w różnych sklepach – nie tylko tych stacjonarnych, ale również internetowych.

Gdy chcemy zrobić udane zakupy, warto mierzyć różne modele butów, aby dopasować ten idealny. Sprzedawca będzie mógł także przekazać nam pomocne informacje dotyczące doboru odpowiedniego obuwia.

Zatem dobór odpowiedniego obuwia do rodzaju stopy jest bardzo ważny – wtedy będzie można biegać jeszcze wygodniej i bezpieczniej, bez wysokiego ryzyka urazów wynikających z charakterystycznej budowy stopy.

(Materiał Partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone