Zamknij
REKLAMA

Spirala długów. Co to jest i jak w nią nie wpaść?

12:22, 20.03.2019 | Materiał partnera

Rozważne i odpowiedzialne korzystanie z kredytów bankowych to jeden z najlepszych sposobów na uniknięcie spirali długów. Dowiedz się, na czym polega to zjawisko. Sprawdź, w jaki sposób można się przed nim ustrzec?

Spirala długów – z czym wiąże się ta sytuacja?

Jest to mechanizm, który polega na zaciąganiu kolejnych pożyczek, jak również kredytów, których celem jest uregulowanie dotychczasowych zobowiązań. Osoba, której dotyczy ta sytuacja, ma na swoim koncie kilka zobowiązań kredytowych, których poszczególne raty przekraczają jej miesięczne dochody. W rzeczywistości nie jest ona w stanie spłacać danego zobowiązania, zmuszona jest szukać innych rozwiązań. Branie kolejnego kredytu można przyrównać do błędnego koła.

Bardzo ważne jest tutaj to, aby w takiej sytuacji zachować pewien umiar i rozwagę. Należy działać zgodnie z przygotowanym wcześniej planem finansowym. Takim, którego podstawą będzie przeprowadzona wcześniej analiza.

Dobrym pomysłem jest również skorzystanie z pomocy doradcy kredytowego lub prawnika. Odpowiedni specjalista będzie w stanie przedstawić różne scenariusze działań. Jednym z nich może być po prostu znalezienie dodatkowego źródła dochodu lub ograniczenie zbędnych wydatków na podstawie na nowo przygotowanego domowego budżetu. Trzecia alternatywa to kredyt konsolidacyjny.

Umiejętne korzystanie z kredytów – na czym polega?

Nie każdy, kto zaciąga kredyt, ma karty kredytowe jest skazany na popadnięcie w spiralę długów. Tego rodzaju produkty bankowe w pierwszej kolejności mają na celu realizację naszych marzeń i planów, tych, których sami nie jesteśmy w stanie sfinansować. Sprawiają, że nie musimy zaciskać pasa, tylko dlatego, aby pojechać na zagraniczną wycieczkę, czy po to, aby zrobić remont.

Bardzo ważne jest jednak to, aby w umiejętny sposób korzystać narzędzi takich jak karta kredytowa. Świadoma ocena własnych możliwości finansowych to podstawa bezpiecznego pożyczania. Oprócz tego należy unikać wszelkiej rozrzutności, beztroskie nabywanie wielu niepotrzebnych rzeczy to jeden z podstawowych błędów. Roztargnienie, nadmierna emocjonalność mogą sprawić, że karta kredytowa będzie wykorzystywana w nieodpowiedzialny sposób.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone