Zamknij

Miejski ogród - rośliny i wyposażenie do ogrodu w mieście

09:45, 19.03.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:55, 19.03.2019
Skomentuj Nawet mały , wąski miejski ogród, może być atrakcyjny i funkcjonalny. Nawet mały , wąski miejski ogród, może być atrakcyjny i funkcjonalny.

Miejski ogród - rośliny i wyposażenie do ogrodu w mieście jest inne niż w ogrodach wiejskich. Co musisz mieć w miejskim ogrodzie? Co jest modne? Co się sprawdzi?

Miejskie ogrody

Miejskie ogrody, to najczęściej przestrzenie o mniejszej powierzchni, niż ogrody zlokalizowane na wsi. Wynika to z oczywistego faktu innej organizacji przestrzeni. Ogrody przy domach szeregowych, czy na osiedlu domków jednorodzinnych, są małe. Nie oznacza to jednak, że czegoś im brakuje, lub są mniej wartościowe, niż wiejskie przestrzenie.

Wręcz przeciwnie… Ogrody w miastach pełnią ważną rolę, stając się ostoją dla miejskich zwierząt, owadów i roślin.

Ogrody w miastach są potrzebne, ponieważ potrzeba nam ich pozytywnego oddziaływania na środowisko miejskie. Rośliny oczyszczają powietrze, obniżają temperaturę, czy zwiększają wilgotność powietrza. Dodatkowo człowiek po prostu lubi przebywać w przestrzeniach, gdzie rosną drzewa czy inne rośliny.

Jeżeli już więc wiemy, iż ogrody w miastach są ważne, to należy zadać sobie pytanie, jak je urządzić? Czy w miejskich ogrodach sprawdzą się wszelkie rośliny, tworzywa?

Rośliny w miejskim ogrodzie muszą być odporne na zanieczyszczenia.

Jakie rośliny posadzić w miejskim ogrodzie?

Wybierając gatunki do ogrodu miejskiego, musimy przede wszystkim kierować się ich rozmiarem. Ponieważ rozmiar ogrody będzie naszym ograniczeniem, nie możemy pozwolić sobie na ogromne drzewa czy nawet większe krzewy.

Duże drzewa w ogrodach miejskich po prostu się nie zmieszczą - dlatego kupując drzewa do ogrodu, zwróćmy uwagę, jaki docelowy rozmiar osiągną. Ograniczenie to nie jest tylko kwestią kompozycji - to prawda, duże drzewo wyglądałoby kiepsko w małym ogrodzie. Jest to również kwestia bezpieczeństwa - ogrody miejskie są położone blisko domów, i sąsiednich domów. Wysokie drzewa, w czasie silnych wiatrów, czy burz, są zagrożeniem dla budynków czy infrastruktury.

A więc, czy to oznacza, że w miejskich ogrodach, musimy zrezygnować z drzew? Oczywiście, że nie. Mamy do dyspozycji wiele gatunków, które są atrakcyjne, a jednocześnie nie rosną duże. Nawet wiele znanych nam dużych gatunków, jak lipy, kasztanowce, czy dęby, posiadają odmiany mniejszych krewniaków. Z mniejszych drzew polecamy rękoma i nogami wszelkie ozdobne jabłonie, świdośliwy, magnolie, czy też niektóre wierzby, oraz mniejsze iglaki - wystarczy tylko dobrze poszukać w szkółce, czy sklepie ogrodniczym, a z pewnością znajdziemy takie egzemplarze, które nam odpowiadają.

Zamiast drzew, możemy posadzić również wiele krzewów, jak żywotniki, graby, thuje, różaneczniki, hortensje, które będą doskonałym wypełnieniem małej przestrzeni.

Roślinność w ogrodzie miejskim powinna być również dopasowana do stylu ogrodu - styl ogrodu miejskiego najczęściej jest nowoczesny. Roślinność jaka pasuje, to wszelkie formy strzyżone, geometryczne. Możliwość strzyżenia i przycinania roślin daje nam jeszcze jedną możliwość- możemy regulować wielkość roślin, bez ich szkody.

Gęste nasadzenie krzewów stworzą żywopłot - który będzie doskonale chronił naszą prywatność w ogrodzie, położonym zbyt blisko podwórka sąsiadów. Idealnym sposobem na wypełnienie ogrodu, nadanie mu większej ilości zielonej masy, jest zastosowanie pnączy ogrodowych. Pnącza mogą porastać wszelkie pionowe powierzchnie, nawet nasz dom, czy ogrodzenie. Nie potrzebują wiele miejsca, a tworzą piękną i pożyteczną dekorację.

Kolejnym ograniczeniem, z jakim spotkamy się w mieście, jest zanieczyszczenie powietrza, lub gleby. To wyzwania, jakie muszą spełnić rośliny, rosnące w naszych miejskich ogrodach. Dlatego, aby cieszyć się zdrowym wzrostem roślin, wybierajmy takie gatunki, które dobrze radzą sobie z bliskością ruchliwej drogi, fabryki, czy z innych źródeł zanieczyszczeń.

Doskonale sprawdzają się : róża pomarszczona, robinia akacjowa, oliwnik, dereń biały, rokitnik, niektóre wierzby, kasztanowce.

Meble w miejskich ogrodach są zazwyczaj nowoczesne.

Meble w ogrodzie miejskim

Meble w ogrodzie miejskim, powinny być funkcjonalne i maksymalnie funkcjonalnie zagospodarować tą małą przestrzeń.

Meble w miejskich ogrodach są zazwyczaj nowoczesne.
Skrzynia ogrodowa/siedzisko/stolik to mebel idealny, wielofunkcyjny do małego ogrodu.

Poszukując mebli, wybierajmy więc takie, które są funkcjonalne, mogą spełniać kilka funkcji. Doskonałym przykładem jest skrzynia ogrodowa - która po pierwsze będzie praktycznym schowkiem, na wszelkie niezbędna na tarasie przedmiotu. Skrzynia z poduchą na wielu stanie się wygodnym siedziskiem, czy podnóżkiem do fotela.Natomiast kiedy zdejmiemy z niej poduchę, na blacie skrzyni możemy urządzić podręczny stolik kawowy.

Podobną rolę może spełniać podnóżek, ławka ogrodowa z technorattanu.


Ławka ogrodowa zachęci do relaksu.

Po drugie, planując zakup mebli, zwróćmy uwagę, czy jest możliwość ich składania. Składany stół czy krzesła, łatwiej będzie przechowywać. Poza sezonem nie wymagają wiele miejsca. Dobrze sprawdzają się również sztaplowane krzesła, które możemy włożyć jedno w drugie, a w razie konieczności, podać gościom.

W ogrodzie na tarasie, centralne miejsce najczęściej zajmuje stół. Jeżeli chcemy kupić stół funkcjonalny i idealny do naszego miejskiego ogrodu, to zwróćmy uwagę czy:

  • stół ma rozkładany blat, który w razie konieczności można zwiększyć, na co dzień natomiast nie zabiera nam dużo miejsca,
  • czy wysokości stołu jest na tyle uniwersalna, ze pasuje do niego sofa, ale też krzesła, czyli czy stół sprawdza się w funkcji jadalnej i wypoczynkowej.

Jakie tworzywo będzie najlepsze na meble ogrodowe miejskie? Podobnie jak w ogrodach wiejskich, powinno być trwałe. To najważniejsze kryterium. Jednak styl miejski idealnie podkreśla technorattan, tworzywo sztuczne oraz drewno egzotyczne i metal.

Pleciona z technorattanu idealnie prezentuje się w przestrzeni ogrodu miejskiego - jest elegancka, nowoczesna, a także mało wymagająca. Tworzywo sztuczne jak polietylen czy polipropylen, również stanowią piękne tworzywo, które bardzo często jest wykończone w mocnych, kontrastowych kolorach. Idealnych do przestrzeni miejskich - takie meble z pewnością wyróżnią nas z ogrodu z otoczenia. Drewno egzotyczne jest o wiele bardziej trwałe, niż drewno rodzime. Jest to materiał luksusowy i elegancki, nie wymaga impregnacji. Meble z metalu - stali czy aluminium, stanowią minimalistyczne dzieła sztuki - lekkie i ażurowe, ale o prostych kształtach.

Na naszym miejskim tarasie możemy oczywiście umieścić wiele innych, kuszących mebli, które będą przede wszystkim służyły naszemu wypoczynkowi. Wygodny leżak, pozwoli korzystać ze słonecznej pogody, zaś huśtawka kokon ucieszy i małych i dużych gości.

Wyjątkowy ogród na małej przestrzeni zaskakuje swoim designem.

Nowinki do miejskiego ogrodu

Jako, że w ogrodzie miejskim wciąż brakuje miejsca, warto jest zwrócić uwagę na dwa ciekawe trendy ogrodowe, które pozwalają wykorzystać maksymalnie przestrzeń, jaka się w nim znajduje.

Przede wszystkim będą to ogrody na dachu. Ogrody takie możemy założyć na dachy garażu czy domu. Mogą być to ogrody ekstensywne - służące tylko dekoracji, lub intensywne - które możemy użytkować.

Druga propozycja to ogrody wertykalne - czyli pionowe, zielone przestrzeni. Coraz bardziej popularne w miastach, gdzie brakuje miejsc poziomych. Ogrody wertykalne powstają w specjalnych konstrukcjach, są skomponowane z roślin o płytkim systemie korzeniowym. Mogą być również zakładane w przestrzeniach wnętrz - galeriach, biurach, czy naszych prywatnych salonach - wtedy wykorzystujemy rośliny doniczkowe.

Obecność większej ilości roli zdecydowanie poprawić mikroklimat miasta, oddziałując również na nasze zdrowie. Ogrody miastach są bardzo ważne, dlatego musimy zwrócić uwagę na ich aranżację.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(10)

Łukasz98Łukasz98

0 0

Te nowoczesne meble wyjątkowo mi się podobają! Ciekawy styl 14:45, 26.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

PaulinaPaulina

0 0

Właśnie takich porad szukałam, dzięki! 10:56, 13.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PaulaPaula

0 0

Tak, niech rośliny zagoszczą na stałe w mieście! 10:43, 21.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MoMo

0 0

Nawet tyci ogród można fajnie wykorzystać. Na pewno skorzystam z rad z artykułu :) 13:47, 23.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anna Z.Anna Z.

0 0

Co polecacie na ogrodzenie? Mam takie z siatki, myślałam o jakiś pnączach albo drzewkach 11:00, 29.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AgataAgata

0 0

Miejski ogród może wcale nie różnić się od wiejskiego 10:26, 06.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KarolinaKarolina

0 0

Te ławki ogrodowe ze zdjęcia są przepiękne, chyba zdecyduje się na metamorfozę mojego tarasu 08:14, 01.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do Anny ZDo Anny Z

0 0

mam ten sam typ ogrodzenia i zdecydowałam się na tuje. już sporo urosły i efekt jest naprawdę fajny. polecam 14:18, 25.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Alicja DAlicja D

0 0

Dobrze, że niedługo nowy sezon, można się zainspirować ? 13:18, 04.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AnkaAnka

0 0

Właśnie szukałam szukałam czegoś funkcjonalnego, ta skrzynia idealnie będzie pasować do mojego ogrodu 08:45, 20.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%