Zamknij

Pełnoletność a alimenty - co warto wiedzieć?

21:59, 19.01.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 22:00, 19.01.2019

Obowiązek alimentacyjny rodziców jest sprawą oczywistą wtedy, kiedy dziecko nie ukończyło jeszcze 28 lat. Natomiast wiele kwestii spornych budzą sytuacje, w których dziecko osiąga pełnoletność. Prawo w jasny sposób reguluje obowiązki rodziców dotyczące płacenia lub nie płacenia alimentów, a do podjęcia ostatecznej decyzji branych jest pod uwagę wiele aspektów.

Pozew o alimenty

Według prawa obowiązek alimentacyjny nie ustaje po 18. urodzinach córki lub syna – konieczne jest wniesienie pozwu albo o zaprzestanie czynności alimentacyjnych lub ze strony dziecka, o ich kontynuację lub podwyższenie kwoty. Wcześniej za dziecko odpowiedzialny był opiekun prawny i to on składał wniosek do sądu o przyznanie alimentów. Z osiągnięciem pełnoletności dziecko samo musi złożyć pozew. Jest również możliwość zlecenia pełnomocnictwa jednemu z rodziców.

Warto w takich sytuacjach korzystać z pomocy profesjonalnego prawnika, ponieważ udowodnienie, że alimenty są wskazane w obecnej sytuacji dziecka, może być trudne i wymagać przedstawienia dużej ilości dokumentów.

Kiedy dorosłemu dziecku należą się alimenty?

Prawo wskazuje te sytuacje, w których pełnoletni nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Główną przyczyną tego jest kontynuacja nauki na uczelni wyższej, przede wszystkim na studiach dziennych, kiedy nie ma możliwości podjęcia pracy zarobkowej. Inną sytuacja jest niepełnosprawność lub choroby przewlekłe, a także sytuacje, w których z różnych przyczyn dziecko nie jest w stanie się utrzymać, przez co żyje w złych warunkach i niedostatku.

Ostatni argument wywołuje wiele kwestii spornych, ponieważ nie tłumaczy w jasny sposób, jakie to są sytuacje. Niestety może zdarzyć się tak, że będą one nie wynikiem zdarzeń losowych, ale zamierzonym działaniem dziecka. Sąd jednak w sposób dokładny rozpatruje wszystkie przekazane mu dowody i w sytuacji, kiedy dziecko żyje w niedostatku, ponieważ nie chce się usamodzielnić i to wynika tylko z jego winy, może zdjąć z rodzica obowiązek alimentacyjny, wyjaśnia adwokat Szymała.

Czy są szanse, że rodzic nie będzie musiał płacić alimentów?

Przepisy dotyczące obowiązku alimentacyjnego określają sytuacje, w których rodzic ma prawo uchylić się od płacenia alimentów na dorosłe dziecko. W przypadku posiadania przez dziecko majątku, z którego może się samo utrzymać lub kiedy dziecko celowo nie podejmuje pracy, istnieje duża szansa na to, że sąd podejmie decyzje z korzyścią dla rodzica. Podobnie w przypadku, kiedy rodzić ma zbyt niskie dochody i wskutek płacenia alimentów sam będzie żył w niedostatku. Sąd bierze pod uwagę nie tylko warunki finansowe dziecka, ale również budżet rodzica.

Warto mieć świadomość, że złożenie pozwu o alimenty nie daje 100% na ich przyznanie. Dowody na to, że pieniądze z alimentów są niezbędne dziecku do przeżycia, muszą być rzetelnie zebrane i w konkretny sposób wyjaśniać sytuację majątkową dziecka. Sąd musi poznać szczegóły całej sytuacji, a więc także zamiary względem kontynuacji nauki oraz możliwości lub ich brak w stosunku do podjęcia pracy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%