Zamknij

Czy dieta mamy może mieć wpływ na występowanie kolki u niemowlaka?

09:51, 05.12.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:52, 05.12.2018

Kolki u niemowlaka to częsta dziecięca przypadłość, która budzi niepokój wśród rodziców. Płacz, który trudno czymkolwiek ukoić, skłania do poszukiwania przyczyn takiego stanu. Często pod lupę brana jest dieta mamy karmiącej piersią. Sprawdź, czy faktycznie ma ona wpływ na powstawanie nieprzyjemnych dolegliwości u malucha.

Kolka to powszechny problem, który dotyka niemowlęta między 3. tygodniem a 5. miesiącem życia. Chociaż przypadłość znana jest od dawna, do tej pory nie udało się ustalić jej konkretnej przyczyny. Wśród najczęstszych powodów lekarze wymieniają niedojrzałość układu pokarmowego, zmianę mikrobioty jelitowej i nietolerancję białek mleka krowiego.

Dieta mamy a kolki u niemowlęcia

Wiele wątpliwości wzbudza zależność między sposobem odżywiania karmiącej mamy a występowaniem kolki u niemowlaka. Jak wiadomo, pokarm bierze się z krwi, a nie z treści żołądka ? czy oznacza to jednak, że jadłospis kobiety nie ma żadnego wpływu na powstawanie dolegliwości u dziecka?

Badania naukowe wykazują, że niemowlęta, których matki ? pod ścisłą kontrolą lekarza ? ograniczyły spożycie alergenów, płakały w ciągu doby o 137 minut krócej niż dzieci, których matki nie stosowały żadnej diety eliminacyjnej.

Być może wprowadzenie zmian w codziennym jadłospisie przyniosłoby oczekiwaną poprawę, jednak takich prób nie należy podejmować samodzielnie. Jedyne, co możesz zrobić, to zadbać o prawidłową dietę ? codzienne menu powinno być zróżnicowane, dzięki czemu wraz z posiłkami dostarczysz sobie niezbędnych składników odżywczych.

Sposoby na złagodzenie dolegliwości kolkowych

Jeżeli pediatra nie stwierdził u dziecka nietolerancji białka mleka krowiego, Twoje odżywianie nie ma właściwie żadnego wpływu na kolki. Dlatego nie warto stosować diet eliminacyjnych ? ich wprowadzanie bez uzasadnienia medycznego może być zgubne w skutkach.

Możesz jednak spróbować zminimalizować dolegliwości związane z kolką niemowlęcą ? pomogą Ci w tym poniższe wskazówki.

  • Zadbaj o odpowiednią technikę karmienia

Sprawdź, czy dobrze przystawiasz malucha do piersi ? możliwe, że ułożenie jego warg nie jest prawidłowe, przez co łyka zbyt dużą ilość powietrza. Usta dziecka powinny być szeroko otwarte, aby mogło ono objąć większą część otoczki piersiowej, zaś dolna warga musi być wywinięta na zewnątrz.

Skoryguj technikę i w razie konieczności przyjmij podczas karmienia inną pozycję.

  • Wykonaj delikatny masaż brzucha

W walce z dolegliwościami kolkowymi ulgę może przynieść delikatnie wykonany masaż brzucha. Spróbuj również ułożyć maluszka na tej części ciała.

  • Zastosuj ciepły kompres

W złagodzeniu objawów pomóc może także rozgrzewający kompres. Ciepłą pieluszkę przyłóż do brzuszka Twojej pociechy i odczekaj.

  • Ogranicz zewnętrzne bodźce

Wszystkie bodźce dochodzące z zewnątrz, np. ostre światło i hałasy, mogą zwiększać ryzyko pojawienia się kolki. Aby tego uniknąć, zawsze karm niemowlę w zacisznym miejscu.

Kolki u niemowląt to dolegliwości, które najczęściej mijają samoistnie ? ok. 5. miesiąca życia. Jeżeli jednak towarzyszą im niepokojące symptomy lub masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z pediatrą.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%