Zamknij
REKLAMA

Czy warto zrobić świąteczne zakupy wcześniej?

14:20, 29.11.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Polacy planują coraz częściej świąteczne zakupy z dużym wyprzedzeniem, korzystając z okazji i obniżek cenowych na wyprzedażach. Dzięki rozłożeniu wydatków związanych ze świętami na dłuższy okres, mniej odczuwamy skutki finansowe takich zakupów, a do tego zyskujemy więcej czasu na przygotowania świąteczne.

Z badania firmy analitycznej Deloitte wynika, że w 2017 roku polskie gospodarstwa domowe wydały na święta średnio 882 zł, czyli o 2% więcej niż w 2016 roku. W 2018 roku ta kwota zapewne jeszcze wzrośnie. Bardzo popularnym prezentem są książki i kosmetyki. Nastolatki najczęściej otrzymują słodycze i gry komputerowe, a młodsze dzieci zazwyczaj znajdują pod choinką zabawki kreatywne i artystyczne, książki oraz klocki. Warto zauważyć, że prezenty świąteczne, które są multimediami lub nowoczesnymi urządzeniami, najczęściej kupowane są przez internet, natomiast inne prezenty Polacy przeważnie nabywają w sklepach stacjonarnych. Pod względem świątecznych zakupów online daleko nam jeszcze do innych krajów europejskich. Liderami kupowania prezentów w internecie są Brytyjczycy, a po nich – Niemcy.

Źródło: Deloitte

Według wspomnianego już badania Deloitte zdecydowanie rośnie liczba osób kupujących prezenty z wyprzedzeniem. Coraz mniej Polaków czeka z zakupami na ostanią chwilę. W 2017 roku kupowanie świątecznych prezentów w listopadzie zaplanowało 23% respondentów, w pierwszej połowie grudnia zrobiło to 39% ankietowanych, a przed samymi świętami - tylko 21% osób.

-Zakupy świąteczne wiążą się z dość wysokimi kosztami. Trzeba do nich zaliczyć nie tylko prezenty, ale przede wszystkim zakup żywności i napojów, ubrań, ozdób świątecznych, choinek i innych produktów, które umożliwią zorganizowanie niezapomnianych świąt – zauważa przedstawiciel TAKTO Finanse. - Takie wydatki nie zawsze jesteśmy w stanie sfinansować w całości z bieżącego dochodu. W związku z tym rozłożenie świątecznych kosztów na dwa lub więcej miesięcy to bardzo dobre rozwiązanie. Warto do tego szukać również okazji na wyprzedażach. Wiele osób decyduje się także zaciągnąć pożyczkę na świąteczne wydatki – dodaje specjalista z TAKTO Finanse pożyczki ratalne.

Co kupujemy i ile przeznaczamy na świąteczne zakupy?

Na Boże Narodzenie Polacy średnio wydają 1282 zł. Z tej kwoty 42%, czyli około 600 zł, przeznaczają na prezenty. Dodatkowo prawie połowa ankietowanych przez Mobile Institute planuje budżet świąteczny z wyprzedzeniem. Najczęściej na prezent dla bliskich przeznaczmy kwotę od 50 do 100 zł. Kupujemy prezenty dla 4-5 osób, w tym dla partnera lub współmałżonka, dzieci i rodziców. Panowie na prezent najchętniej wybierają elektronikę (tak zadeklarowało 24% mężczyzn), kobiety natomiast wolą kosmetyki (taki podarunek chciałoby dostać 40% pań). Jednocześnie wiele z nich, bo aż 19%, marzy o czytniku, smartfonie lub tablecie. Mężczyźni nie lubią dostawać ubrań i kosmetyków, ale i tak 28% z nich znajdzie takie prezenty pod choinką. Najwięcej Polaków kupuje prezenty w sieci - z takich zakupów korzysta 62% ankietowanych, w stacjonarnych sklepach kupuje 57%, w hipermarketach - 55%, a w galeriach handlowych - 44% respondentów badania Mobile Institute.

Jak sfinansować zakupy świąteczne?

Bez wątpienia najlepiej świąteczne zakupy robić już w listopadzie lub na początku grudnia. Z jednej strony można wtedy skorzystać z wielu atrakcyjnych wyprzedaży, a z drugiej – nie trzeba się spieszyć, można zaplanować dokładnie zakupy i wyszukać produkty w najlepszych cenach. Im bliżej świąt, tym większa nerwowość wkrada się w decyzje zakupowe. W rezultacie wiele osób kupuje produkty w wysokich cenach i niekoniecznie takie, jakie sobie wcześniej zaplanowali.

Aby móc odpowiednio wcześniej rozpocząć świąteczne zakupy, należy się do tego przygotować również pod względem finansowym. Takie wydatki najlepiej sfinansować z bieżących dochodów lub oszczędności. Rozłożenie świątecznych zakupów na dwa miesiące może znacznie odciążyć budżet domowy.

Co jednak, gdy nie mamy odłożonych pieniędzy na wydatki świąteczne? Wtedy dobrym rozwiązaniem może okazać się pożyczka na święta. Jeśli przerażają nas skomplikowane formalności w bankach lub kolejki, alternatywą będzie oferta firm pożyczkowych. Coraz więcej z nich oferuje pożyczki na raty miesięczne. Dzięki temu można pożyczyć zdecydowanie wyższą kwotę niż w przypadku tradycyjnych chwilówek pozabankowych, a do tego pożyczkę spłaca się w ratach.

Okres świąteczny wiąże się ze zwiększonymi wydatkami. Najwięcej wydajemy na prezenty dla bliskich i na jedzenie. Warto dokładnie zaplanować takie wydatki i dobrze się do nich przygotować. W szale przedświątecznych zakupów ważny jest jednak rozsądek, aby nie zrujnować domowego budżetu lub uniknąć nadmiernego zadłużenia. Wtedy święta będą naprawdę radosnym okresem.

(materiał partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone