Zamknij

Jak wybrać dobry używany wózek widłowy? Sprawdź nasze rady!

09:40, 28.11.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:40, 28.11.2022

Wózki widłowe używane - oferty zakupu tych popularnych urządzeń spotkać można obecnie w wielu miejscach w Internecie. Zarówno na stronach internetowych autoryzowanych dealerów, jak i na portalach z ogłoszeniami (czy często nawet portalach społecznościowych). Jak wśród wielu ofert wybrać tę jedną najlepszą? Czym kierować się podczas oględzin wózków widłowych używanych? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Dlaczego opłaca się kupować używane wózki widłowe?

Co stanowi główną motywację do zakupu wózków widłowych używanych? Zazwyczaj po prostu - kwestie finansowe. Porównując ceny nowych oraz używanych wózków widłowych warto dostrzec, iż te drugie (w zależności od tego, z jakiego rocznika pochodzą i jaki jest ich stan techniczny) zawsze są tańsze.

Jeśli jesteś jednym z przedsiębiorców, którzy nie muszą liczyć się z kosztami - możesz swobodnie decydować się na zakup nowych pojazdów. Jeżeli jednak, mimo, iż Twoją firmę stać na fabrycznie nowe sprzęty, Ty lubisz stawiać na oszczędności oraz ekonomiczne rozwiązania - warto abyś zapoznał się bliżej z ofertą na używane wózki widłowe.

Co ważne, na wiele używanych wózków widłowych także można uzyskać gwarancję na zakup, która obowiązuje przez określony okres lub też przez ustaloną liczbę przepracowanych motogodzin. Jednak możliwość taka nie jest oferowana przez prywatnych sprzedawców ani też zazwyczaj w przypadku niefirmowych pojazdów.

Wózki firmowe vs widlaki niemarkowe

Podczas zakupu używanych wózków widłowych bardzo istotny jest stan techniczny maszyn oraz resurs wózka widłowego, który stanowi dokument określający przewidywany czas użyteczności wózka widłowego. Dlaczego mowa o tym akurat w kontekście tego, jakiej marki urządzenie się wybiera? To proste!

Wózek widłowy pochodzący od znanego producenta przewyższa niefirmowe urządzenia pod względem zastosowania znacznie bardziej trwałych części oraz elementów, które są odporne na ścieranie czy zużycie. Tanie, zazwyczaj chińskie, wózki widłowe, bazują na niedrogich materiałach, których zaletą jest lekkość, jednak zdecydowaną wadą - niska odporność na uszkodzenia.

O ile jeszcze kupując niemarkowy wózek widłowy, który jest nowy można liczyć na to, aby eksploatować go z powodzeniem przez kilka lat. O tyle, gdy ten sam wózek widłowy ktoś będzie chciał zakupić po kilku latach, może się okazać, że jego stan techniczny będzie na tyle zły, że maszyna będzie wymagała gruntownego remontu. A w przypadku remontów i konserwacji także łatwiej zapewnia się ją markowym urządzeniom, do których części są łatwo dostępne na rynku, a większość techników potrafi obchodzić się z ich naprawą oraz zna ich schematy działania.

Jeśli chodzi o chińskie wózki - nawet jeżeli same w sobie są one niedrogie, to w Polsce firmy mają problem z dostępem do części do nich czy elementów wymiennego osprzętu. Nie tylko trudno je znaleźć i zamówić, ale zdarza się, że dostawa trwa nawet do 3 miesięcy, co niestety skutecznie wyklucza wózek widłowy z pracy na blisko kwartał.

5 złotych zasad dla kupujących używany wózek widłowy

Nie wiesz czym kierować się wybierając używane wózki widłowe? Poniżej prezentujemy 5 złotych zasad, którymi warto kierować się podczas zakupu używanych wózków widłowych. Mają one ułatwić nie tylko podjęcie samej decyzji, ale również sprawić, że wybrany pojazd będzie służył przez długi czas w dobrej kondycji. O jakich zasadach mowa?

Zwróć uwagę na miejsce, z którego zamawiasz wózki widłoweWarto zamawiać używane wózki widłowe z miejsc, które cieszą się dobrą opinią i łatwo można odnaleźć zarówno ich siedzibę, jak i porozmawiać z przedstawicielami. Dzięki temu unika się nieprzyjemności związanych z nieuczciwymi firmami czy firmami-widmo, które tak naprawdę nie istnieją. Rzetelni, uczciwi sprzedawcy, którym zależy na dobrej renomie firmy zawsze starają się, aby sprzęt dostarczany klientom był jak najlepszej jakości i w dobrym stanie technicznym. Poparte jest to gwarancją na zakup używanych maszyn, gdzie w przypadku stwierdzonych nieprawidłowości czy ukrytych wad można zwrócić sprzęt do firmy, tak jak w przypadku nowych wózków widłowych.

Kłopotliwe z kolei może być skorzystanie z oferty indywidualnych sprzedawców. Głównie z uwagi na brak możliwości zwrotu urządzenia, brak faktury po zakupie oraz inne podobne problemy, które mogą wystąpić przy zakupie maszyny od osoby prywatnej.

Wybierz urządzenie dobrej marki

Kolejną dobrą radą jest wybór wózka widłowego renomowanej marki. Jak już zaznaczyliśmy w jednym z powyższych akapitów istotne jest, aby podczas wyboru wózka widłowego o przedsiębiorstwa nie kierować się wyłącznie ceną, a przede wszystkim aspektami technicznymi i jakością z jaką wykonany został pojazd. Wysokiej jakości elementy czy solidne spoiwa markowych urządzeń to dłuższa żywotność wózków widłowych.

By zatem uniknąć (lub też znacząco ograniczyć) zarówno problemy związane z awaryjnością używanych widlaków jak i dostęp do części - lepiej decydować się na urządzenia znanych marek - takich jak np. Manitou, Still, Linde, Nissan czy Toyota.

Zakup firmowych używanych wózków widłowych pozwala na lepszy dostęp do części zamiennych, możliwość serwisowania urządzeń w autoryzowanych salonach, a także dostęp do wielu elementów kompatybilnego osprzętu, które są dostępne w sprzedaży.

Sprawdź stan techniczny

Używane wózki widłowe wymagają podczas zakupu więcej zachodu niż nowe urządzenia. Głównie dlatego, że konieczne jest dokładne sprawdzenie ich dokumentów oraz stanu technicznego. Po pierwsze - zapoznaj się z dokumentacją i porównaj ją ze stanem rzeczywistym urządzenia. Po drugie - sprawdź, czy wszystkie zamontowane w wózku elementy są oryginalne. Po trzecie - oceń czy stan techniczny widlaka będzie umożliwiał jego eksploatację. W tym celu najlepiej jest skonsultować się z osobą, która będzie potrafiła wykonać testy działania układów w używanym wózku widłowym.

Wykonaj próby

Kontrola stanu technicznego używanych wózków widłowych powinna odbywać się na kilku poziomach - jednym z nich są oględziny, natomiast bardziej zaawansowany obejmuje przeprowadzenie testów sprawności. W przypadku używanych wózków jezdniowych podnośnikowych najbardziej na miejscu jest przeprowadzenie próby układu hydraulicznego. Wystarczy ustawić wózek widłowy na równym podłożu i na 10 minut unieść ładunek o dopuszczalnej maksymalnej wadze na około 1 metr. Jeśli po upływie 10 minut, widły wózka zmienią swoje położenie o więcej niż 10 cm oznacza to, że pojazd może mieć problemy z układem hydraulicznym.

Warto także sprawdzić, czy wózek widłowy poprawnie się odpala, a także:

Jeżeli jest taka możliwość, dobrze zabrać ze sobą podczas wyboru wózka widłowego - operatora lub konserwatora, tak aby mogli oni przyjrzeć się maszynie z bliska i ocenić ewentualne ubytki czy szacunkowe naprawy.

Poznaj warunki umowy

Gdy wózki widłowe używane zostaną już wybrane, warto dokładnie przyjrzeć się ofercie pod względem merytorycznym:

  • czy podana cena jest adekwatna do stanu technicznego wózka;
  • czy obowiązuje gwarancja na zakup sprzętu;
  • czy istnieje możliwość transportu wózka do Twojej firmy;
  • czy podczas sprzedaży w dokumentach nie brakuje informacji o dokładnym stanie technicznym urządzenia i osprzęcie.

Warunki umowy powinny być przejrzyste i jasne, a sam dokument musi zawierać zarówno dane sprzedawcy, jak i nabywcy urządzenia, rok produkcji, ilość przepracowanych motogodzin itd. W przypadku braku tego typu informacji, przed podpisaniem dokumentów warto zadać pytania odnośnie maszyny i poprosić o zmianę treści umowy, tak aby była ona w pełni czytelna.

Czy wiesz już wszystko?

Teraz już wiesz, na co warto zwracać uwagę, jeśli planujesz kupić używane wózki widłowe. A jeśli chcesz nieco ułatwić sobie poszukiwania, zachęcamy do sprawdzenia ofert maszyn na stronie: www.lemarpol.eu/oferta/uzywane-wozki-widlowe, gdzie znajdziesz dziesiątki dobrej jakości wózków widłowych używanych, które zamówić możesz od ręki. To rozwiązanie sprawi, że szybko znajdziesz model wózka, który sprawdzi się w Twojej firmie.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%