Zamknij

Czy warto zakładać lokaty bankowe w czasie inflacji?

09:36, 28.11.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:36, 28.11.2022

Inflacja sprawia, że pieniądze tracą na wartości, tym samym zaoszczędzone z takim trudem przez nas kwoty również. Pojawia się zatem pytanie, co zrobić, jeśli mamy jakieś oszczędności, a nie chcemy ich tak po prostu trzymać w przysłowiowej skarpecie lub na zwykłym koncie w banku? Dobrym, choć nie idealnym rozwiązaniem, mogą być lokaty bankowe. Aktualnie, przy rosnącym oprocentowaniu, oferta lokat bankowych może być dość ciekawa.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • czy warto w czasach inflacji korzystać z lokat bankowych?
  • jak wybrać odpowiednią lokatę bankową?

Jak wiadomo, oszczędzanie nie jest łatwe. Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że każda zaoszczędzona złotówka, nawet jeśli nie będziemy odkładać ich wiele, będzie miała swoją wartość. W czasach inflacji możemy jednak nieco zwątpić w tę teorię, bo jak wiadomo inflacja sprawia, że pieniądz traci na wartości. Z drugiej jednak strony lepiej zaoszczędzić cokolwiek niż nie mieć w zapasie nic. Dlatego dobrze jest korzystać z aktualnych lokat bankowych.

Lokaty bankowe, a inflacja. Oprocentowanie lokat, a stopa inflacji.

Inflacja nie jest dobrym prognostykiem na przyszłość, jednak mimo tego lepiej jest cokolwiek oszczędzać niż nie mieć żadnych „zaskórniaków“. W takim przypadku dobrze jest uważnie przyjrzeć się ofertom lokat bankowych oferowanych przez instytucje finansowe i banki. Coraz częściej daje się zauważyć, że banki podnoszą oprocentowanie lokat bankowych. Wiąże się to z sytuacją na rynku finansowym i podnoszeniem między innymi stóp procentowych. Mimo że inflacja aktualnie znajduje się na dwucyfrowym poziomie, a lokaty to zaledwie 8, 9 czasem 10%, to zawsze jest to jakaś oszczędność na przyszłość, mimo że ten pieniądz traci na wartości. Zwłaszcza, że jest to wyższe oprocentowanie niż posiada konto oszczędnościowe w danym banku. Z drugiej strony trzeba także patrzeć na inne warunki lokaty, nie tylko oprocentowanie lokat. Ważne jest także to, na ile musimy otworzyć lokatę i na jakich warunkach możemy ją zerwać? Bo, jak wiadomo, nie zawsze zerwanie lokaty jest możliwe lub opłacalne. Ważne jest także to, czy środki wpłacane na lokatę mają być środkami finansowymi z konta, które już mamy w danym banku, czy mają to być tak zwane „Nowe środki”.  Bardzo często promocje lokat bankowych oferują atrakcyjne warunki jedynie dla nowo wpłaconych środków, dlatego należy uważnie przeczytać warunki zawierania lokaty. 

Można też porównać oferty lokat na specjalnych stronach – porównywarkach lokat bankowych. Dzięki takim narzędziom możemy z łatwością porównać między sobą warunki lokat różnych instytucji bankowych i wybrać najlepszą ofertę. Warto spojrzeć np. na porównanie lokat na http://lokatowy.pl.

Czy warto zawierać lokatę bankową za wszelką cenę, nawet jeżeli oprocentowanie lokaty nas nie zadowala? Bankowy Fundusz Gwarancyjny przychodzi z pomocą.

Z pewnością nie każda lokata bankowa będzie dla nas opłacalna przy wysokiej inflacji. Bardzo niskie oprocentowanie lokat bankowych sprawia, że nasze oszczędności nie będą zbyt duże. Dodatkowo dochodzi tak zwany „podatek Belki”, który jest pobierany od zysków z oprocentowania. Jednak warto zastanowić się, czy nawet małe oprocentowanie nie będzie lepsze od żadnego i nasz pieniądz, choć dalej będzie tracił na wartości, to w mniejszym stopniu niż na zwykłym koncie w banku lub trzymany w gotówce. Pamiętajmy też, że składowanie pieniędzy w banku jest o wiele bardziej bezpieczne niż trzymanie pieniędzy w domu, nawet jeśli mamy sejf lub ognioodporną kasetkę.  Z drugiej strony warto poszukać takiej lokaty bankowej, która na przykład będzie w swoich założeniach miała furtkę w postaci jednej wypłaty środków w miesiącu środków, to pozwoli nam na pobór pieniędzy w sytuacji nagłej, kiedy będziemy ich potrzebowali na jakieś niespodziewane wydatki. Jeżeli taka dodatkowa wypłata będzie nam potrzeba, może okazać się, że lepszym wyborem będą konta oszczędnościowe.

Bardzo istotne dla bezpieczeństwa naszych pieniędzy jest to, że pieniądze na lokatach bankowych podlegają pod Bankowy Fundusz Gwarancyjny, czyli do pewnej kwoty ich zwrot jest gwarantowany przez instytucje nadzorujące banki.

Dobrym pomysłem jest również porównać między sobą lokaty długoterminowe zawierane na minimum 1 rok z tymi zawieranymi krótszy okres. Może się okazać, że w przypadku lokat krótszych, zawieranych jednak kilkakrotnie zaoszczędzimy więcej niż zaoferuje nam lokata długoterminowa. Zwłaszcza, że lokaty oferują zwykle oprocentowanie stałe, a przy rosnącej inflacji za kilka miesięcy obecne może nas nie satysfakcjonować.

W porównaniu z pewnością pomoże nam porównywarka lokat bankowych, dzięki której  wybierzemy najlepszą lokatę terminową dla nas (warto sprawdzić np. porównanie na lokatowy.pl/w-co-zainwestowac-30-000-zl/). Dodatkowo większość porównywarek pozawala na założenie lokaty bezpośrednio przy pomocy ich witryny, co znacznie skraca proces rejestracji.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%