Zamknij
REKLAMA

Nowoczesne zarządzanie szpitalem prosto z epoki słusznie minionej

11:36, 03.04.2019 | W.S
REKLAMA
Skomentuj

Nowy dyrektor szpitala 66-letni Józef Więcław nie będzie miał łatwo. Nie dość, że czeka go syzyfowe zadanie zarządzania obiektem, to jeszcze jest od początku krytykowany, a słuszność jego wyboru kwestionowana. Do chóru malkontentów dołączam i ja. Choć w zasadzie określiłbym siebie bardziej  jako ironistę.

Przejdźmy jednak do początku historii. Luty bieżącego roku. Radni powiatowi ustalają skład komisji konkursowej ds. przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora mieleckiego szpitala. W Prima Aprilis nieoficjalnie dowiadujemy się, że spośród czterech kandydatów wybrano właśnie pana Józefa. Oficjalne ogłoszenie informacji następuje jednak dopiero na następny dzień. Zapewne dla pewności, by nie potraktowano tej wiadomości jako słabego żartu. Podczas wtorkowej sesji nowy dyrektor miał okazję przedstawić się szerszej publiczności, a zaraz po niej dobre słowa powiedział o nim starosta Stanisław Lonczak. Ale o tym pod koniec tekstu.

Żeby było jasne: zawsze będę popierał stawianie na młodzież w życiu publicznym i rozwój ich karier. Nie spodziewałem się jednak, że będę musiał nie zgodzić się w tej kwestii sam ze sobą. Wszystko bowiem przez wybór na dyrektora szpitala byłego działacza Związku Młodzieży Socjalistycznej, Socjalistycznego Związku Studentów Polskich i Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej. A nade wszystko członka PZPR. Taka młodzież powinna zakończyć sprawowanie funkcji publicznych już w 1989 r. Dekomunizację jednak zaniedbano, więc mamy co mamy. Pozdrowienia z III RP.

Istotny w tej układance jest często powtarzany powyżej przymiotnik „socjalistyczny”. Jak nowy dyrektor szpitala ma właściwie zadbać o finanse skoro jego, wydaje się, ulubionym systemem gospodarczym jest właśnie socjalizm? Mielecki szpital, jak zresztą cała polska służba zdrowia jest przepełniona problemami charakterystycznymi dla tegoż sposobu alokacji własności. Prowadzenie polityki połączone z patrzeniem przez czerwone okulary ich nie rozwiąże, a wręcz pogłębi.

Inna sprawa to polityczna kariera zainteresowanego. Poza przeszłością komunistyczną, może także pochwalić się działalnością w Polskim Stronnictwie Ludowym. To wszystko włącznie z obecnością byłego „kolegi” Więcława z partii komunistycznej, Józefa Smacznego, w komisji konkursowej jest co najmniej lekko konfundujące. Funkcja dyrektora powiatowego szpitala stała się posadą polityczną? Na pewno nie! Przecież liczy się „wiedza i doświadczenie”.

Tym sposobem przeszliśmy do słów starosty mieleckiego na temat powracającego z emerytury młodego menedżera. Skoro wykazał się on „dużą wiedzą i doświadczeniem, miał dobrą opinię w poprzednim miejscu pracy, był niekonfliktowym szefem, nie przyczyniał się do złego funkcjonowania prowadzonej przez siebie jednostki publicznej, to znaczy, że jego konkurenci o posadę nie spełniali tego kryterium? Czego im brakło? Wiedzy, doświadczenia, starszej daty urodzenia czy może nadania politycznego?  

Nowy dyrektor, jak sam powiedział, powrócił niedawno do aktywności zawodowej z emerytury, na którą przeszedł zbyt wcześnie. Zaangażowani emeryci są bardzo potrzebni społeczeństwu i stanowią jego wartość dodaną. Jednak, czy nie uważają Państwo, że sprawne i nowoczesne zarządzanie szpitalem nie powinno zostać powierzone osobie młodszej? Ile lat mieli pozostali kandydaci? Nie chcę, żeby czytelnicy – rówieśnicy pana Józefa - poczuli się w tym momencie urażeni. Zwracam uwagę tylko i wyłącznie na to, że nowoczesne zarządzanie publiczne wymaga nowatorskiego spojrzenia na zmieniający się świat. Kto wie, może Pan Więcław ciągle się kształci w zakresie zarządzania i jest na bieżąco z nowościami menedżerskimi? Na pewno przecież nie zatrzymał się w latach 80 czy 90.

Nie da się ukryć, że można znaleźć wiele rzeczy, których możemy się czepić dyrektora. Na koniec warto wspomnieć o jednym. Wszelkie pojawiające się negatywne opinie mogą zejść na bardzo daleki plan, jeśli Pan Dyrektor spisze się w nowej roli. Wszak, to po owocach poznamy jego pracę. Wypada mu więc życzyć powodzenia! No i przy okazji także niezależności.

 

(W.S)

Student prawa oraz zarządzania na Uniwersytecie Jagiellońskim. Działacz społeczny, prowadzi Lekcje Ekonomii dla Młodzieży jako działacz Stowarzyszenia KoLiber i Instytutu Misesa. W 2018 r. kandydował do Rady Miasta Mielca. Pracuje jako statystyk sportowy.

Wiktor Strzelczyk

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (14)

DddDdd

16 0

W punkt. 11:42, 03.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Robert Robert

15 0

Panie Wiktorze bardzo duzo celnych uwag. PZPR PZPR i jeszcze raz to samo 16:31, 03.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nemonemo

17 0

Wreszcie ktoś napisał dobry felieton. Brawo Ty!!! 20:16, 03.04.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Wiktor SWiktor S

8 0

Dziękuję, następnym razem postarać się o czymś bardziej pozytywnym :) 21:10, 03.04.2019


Młody naiwnyMłody naiwny

4 8

Jak łatwo manipulować młodzieżą - wzorcowy przykład p. Wiktora autora felietonu. Facet ostatnie 16 lat kierował szpitalem czyli od 2012 do 2018 roku z dobrymi wynikami a tu młody martwi się ze będzie jak w socjalizmie bo Hej.Mielec( "wtylewizji") zaraz po wygranym konkursie przedstawił z rozmysłem p. Więcława jaka działacza politycznego, bez analizy jego pracy jako dyrektora szpitala w Przeworsku. Jak to mawiał klasyk "młody baran czy stary baran to zawsze baran" Przygotowanie merytoryczne w takiej firmie jak szpital jest decydujące. Myślę ze p. Wiktor ma już licencjat z prawa i zarządzania (bo to dobry kierunek studiów jako menedżer) i mógł się zdecydować zgłosić swoją kandydaturę, jeśli młodość i brak aktywności politycznej to najlepszy klucz wyboru na dyrektora zadłużonej firmy. 10:10, 04.04.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Nie taki młodyNie taki młody

7 1

Najłatwiej jest zaatakować autora felietonu, a młodość ma być głównym atutem (orężem) ataku.
Popatrzmy na sprawę inaczej. Zarządzanie tak skomplikowaną placówką jak szpital (zwłaszcza powiatowy) nie jest łatwe. Zadłużenie nie ułatwia tej sytuacji. Jeśli zaś chodzi o autora komentarza o nicku: Młody naiwny, chcę zwrócić uwagę, że 16 lat to nie jest okres 2012-2018 :( , kłania się matematyka na poziomie podstawowym. Jeszcze jedna sprawa, nowego dyrektora mogą jedynie bronić wyniki z poprzedniej pracy. Szkoda, że ich nie znamy bo są najistotniejsze. 19:25, 04.04.2019


Za nicZa nic

1 0

Również życzę nowemu dyrektorowi, by pod jego kierownictwem szpital działał coraz lepiej, a jeśli zobaczy, że nic lepszego w szpitalu się nie dzieje, niech szybko zrezygnuje z tej funkcji. Niech nie zasłania się wówczas przyczynami od niego niezależnymi. Wiem, że w czasach komunistycznych ekonomia była bardzo prosta- zysk przedsiębiorstwa był uzależniony od kosztów, im wyższe koszty, nazywały się wówczas technicznie uzasadnione, tym wyższy zysk otrzymywany od państwa. Mam nadzieję, że obecny dyrektor nie będzie działał wg tamtej "ekonomii"i oczekiwał wyższych dotacji bo ma wysokie koszty. Tamta ekonomia już dawno zbankrutowała. 22:44, 04.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zojazoja

1 3

Ten pan Strzelczyk jakoś tak dziwnie wygląda. I te jego poglądy są podobne do niego 10:20, 09.04.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Wiktor SWiktor S

1 1

Ma Pan/Pani rację. W soczewkach wyglądam lepiej. Pani miniatura koło pseudonimu też niczego sobie. 17:20, 09.04.2019


Max MixMax Mix

1 1

Ten statystyk od niczego bez doświadczenia, zero wiedzy o życiu, ten z grona wiedzących i znających się na wszystkim, chce osądzać i oceniać innych. Żenada. Chłopie zarób coś w życiu, coś stwórz a potem wydawaj oceny o innych. Nic człowiecze nie wiesz o "tamtych czasach". Jestem pewien, że gdybyś żył 70 latach, byłbyś wybitnym młodym działaczem PZPR (uniwersalny czasowo typ pieniacza). 13:30, 16.04.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Wiktor SWiktor S

2 0

Serdeczne pozdrowienia dla odważnego w Internecie oceniającego! I za merytoryczne odniesienie się do tekstu XD 14:22, 16.04.2019


RozbawionyRozbawiony

1 0

Panie Strzelczyk
A członkowie PZPR, agentura SB w PiS Panu nie przeszkadzają? 11:28, 17.04.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Wiktor SWiktor S

0 0

Oczywiście, że przeszkadzają. A nawet bardziej, bo więksi hipokryci. Nie mnie temat dotyczył dyrektora szpitala, o rzeczonych pewnie jeszcze zdarzy mi się wspomnieć. 13:05, 17.04.2019


RozbawionyRozbawiony

1 0

Skoro przeszkadzają, to skrobnij Pan felieton.
Z ciekawością przeczytam, jak Panie przeszkadzają.
14:43, 17.04.2019


REKLAMA
REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone