Zamknij

Uroczystości 80. rocznicy zbrodni katyńskiej doszły do skutku. Przyznano odznaczenia [FOTO]

16:10, 26.06.2020 K.S Aktualizacja: 16:17, 26.06.2020
Skomentuj

Wydarzenia upamiętniające 80. rocznicę zbrodni katyńskiej ze względu na pandemię koronawirusa nie mogły się odbyć w kwietniu. Mielecki Komitet Katyński zdecydował o ich organizacji w piątek 26 czerwca. Odsłonięto kolejne tabliczki upamiętniające zamordowane w Katyniu osoby związane z ziemią mielecką. Komitet przyznał też kolejne odznaczenia.

Dziewięć nowych nazwisk pojawiło się na Ścianie Katyńskiej zlokalizowanej przy Bazylice Mniejszej na mieleckiej starówce. Obecnie miejsce to upamiętnia już 93 osoby związane z ziemią mielecką, które zginęły w zbrodni katyńskiej. Uroczystego odsłonięcia Ściany wzbogaconej o kolejne upamiętniania dokonali przedstawiciele rodzin katyńskich - Kamila Rusek, córka policjanta Jana Krawczyka oraz Urszula Kopacz-Kapuścińska z synem, a także Jerzy Skrzypczak - przedstawiciel Mieleckiego Komitetu Katyńskiego.

26 czerwca upamiętnieni zostali: plutonowy WP Tadeusz Białobrzeski, zamordowany w Charkowie, podporucznik WP Roman Griesswald, zamordowany w Charkowie, st. posterunkowy PP Jan Karcz, zamordowany w Kalininie, st. wachmistrz WP Jan Trzpis, zamordowany  w Kalininie, przodownik PP Hipolit Wanatowicz, zamordowany  w Kijowie/Bykownia, kapitan dypl. WP Piotr Borkowski-Dunin, zamordowany w Katyniu, kapitan WP Jan Kanty Nowak, zamordowany w Katyniu, major WP Walerian Orłowski, zamordowany w Katyniu, podpułkownik WP Juliusz Skorupka-Padlewski, zamordowany w Katyniu.

- W tym roku przypada 80. rocznica zbrodni katyńskiej. Rocznica ta każe nam wspomnieć wszystkie ofiary tej pamiętnej zbrodni. Szczególnie naszych rodzimych bohaterów, którzy 80 lat temu zostali wymordowani przez sowiecką Rosję w Katyniu, Miednoje, na przedmieściach Charkowa, Bykowni czy Kuropatach i wielu innych miejscach dotąd jeszcze nieodkrytych – powiedział Marek Zalotyński z Mieleckiego Komitetu Katyńskiego.

To właśnie komitet wraz z władzami samorządowymi miasta i powiatu przy współpracy marszałka województwa podkarpackiego przygotował tegoroczne uroczystości.

- Katyń pozostaje dzisiaj symbolem, bez którego nie można zrozumieć historii Polski. Musimy przekazywać młodemu pokoleniu etos ofiar tej zbrodni i ich dziedzictwo – powiedział z kolei Jerzy Skrzypczak, zastępca dyrektora SCK ds. Muzeum Regionalnego.

- To także symbol walki o prawdę, która zaczęła się wraz z odkryciem zbiorowych mogił pomordowanych. Ostateczne zwycięstwo przyszło dopiero wraz z odzyskaniem wolności i suwerenności przez nasz naród w 1989 roku. Przywrócono wówczas prawdzie o Katyniu należne jej miejsce w historii narodowej, edukacji i patriotycznym wychowaniu – dodał Skrzypczak. 

Przyznano medale Pro Patria i Guziki Katyńskie

Członkowie Mieleckiego Komitetu Katyńskiego zdecydowali się podziękować osobom, które są zaangażowane w działania patriotyczne i wychowawcze mające na celu zachowanie świadomości społecznej w znaczeniu ofiary życia, jaką ponieśli ci, których upamiętniają uroczystości katyńskie.

W tym roku staraniem marszałka Władysława Ortyla na wniosek Mieleckiego Komitetu Katyńskiego, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych przyznał Medale Pro Patria trzem zasłużonym w krzewieniu patriotyzmu mielczanom: Henrykowi Dugiełło, Eligiuszowi Hajcowi i Stanisławowi Wanatowiczowi. 

- Wręczenie odznaczeń miało się odbyć właśnie podczas piątkowych uroczystości, jednak ze względu na restrykcje związane z pandemią, ceremonia dekoracji odbędzie się w innym terminie. Mówię o tym dlatego, bo to było dla nas bardzo ważne, żeby takich ludzi, którzy podtrzymują dzieło pamięci, w jakiś sposób odznaczać – podkreślił Marek Zalotyński. 

Komitet zdecydował jednak o przyznaniu kolejnych Guzików Katyńskich – symbolicznych znaczków honorujących osoby, które wspierają działania zmierzające do zachowania i utrwalenia pamięci o zbrodniach sowieckich. Guziki trafiły do Janusza Sobonia, prezesa firmy Kirchhoff Polska, który ufundował odsłonięte właśnie nowe tabliczki upamiętniające mieleckich katyńczyków, Piotra Szopa z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz do Małgorzaty Stryczek, nauczycielce I Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu.

80. rocznicy towarzyszy książka

Uroczystościom 80. rocznicy zbrodni katyńskiej towarzyszy wydawnictwo, drugie, poszerzone wydanie Mieleckiego słownika katyńskiego, autorstwa dr Jerzego Skrzypczaka. Zawiera 93 biogramy mielczan-katyńczyków. Książka ukazała się dzięki wsparciu finansowemu starostwa mieleckiego.

Mielecki słownik katyński powstał w oparciu o konfrontację list dyspozycyjnych NKWD z dokumentami z polskich archiwów (także prywatnych) i literaturą przedmiotu oraz z wcześniejszymi ustaleniami historyków z ubiegłych lat. Usunięto z niej kilka nazwisk policjantów z powodu mylnego ich powiązania z regionem mieleckim, dodano zaś obecnie, w drugim wydaniu, 8 nowych nazwisk, ustalonych w ostatnim czasie. Na pewno drugie, poszerzone i uzupełnione wydanie "Nierozstrzelanej pamięci" Mieleckiego słownika katyńskiego jest jak dotąd najobszerniejszą publikacją w tym zakresie, zarówno pod względem ilości, jak i kompletności zawartych w nim biogramów, które zostały napisane po wieloletnich i mozolnych kwerendach w archiwach wojskowych, państwowych, kościelnych i instytucjonalnych.

Ponadto, o ile to tylko było możliwe, na podstawie dokumentów, informacji i wspomnień otrzymanych od rodzin mieleckich katyńczyków, mieszkających dziś w kraju i za granicą. Wykorzystano dostępną literaturę przedmiotu, a także pamiętniki (opublikowane i rękopiśmienne) oraz prasę i fotografie. Każdy biogram opatrzony został notą bibliograficzną, co pozwala na weryfikację zamieszczonych w nim informacji. Bardzo istotne są także fotografie. W znacznym stopniu udało się je odnaleźć, ale w kilkunastu przypadkach, niestety, nie znaleziono zdjęć prezentowanej osoby.

- Zachodzi pytanie, czy Słownik zawiera biogramy wszystkich mielczan-katyńczyków i czy jest to lista pełna, skończona? Odpowiedź, jak na razie, może być tylko jedna - na pewno nie! - przekazuje Jerzy Skrzypczak. - Bo prawdopodobnie znajdą się jeszcze pojedyncze osoby, które mogły np. przez kilka lat uczęszczać do mieleckiego gimnazjum (ale nie są jego absolwentami) lub krótko przebywać na tym terenie z innych powodów, a o których na razie nic nie wiemy. Ponadto nie znamy tzw. "białoruskiej listy katyńskiej", nieujawnionej dotąd przez Federację Rosyjską i Białoruś, na której mogą pojawić się w przyszłości nazwiska osób związanych z Mielcem i ziemią mielecką - przyznaje.

- Także brak pełnego dostępu do dokumentów katyńskich w archiwach rosyjskich i białoruskich zablokował na długie lata możliwość całkowitego odtworzenia listy mielczan – oficerów i policjantów zamordowanych na Wschodzie. Biorąc pod uwagę fakt utajnienia śledztwa katyńskiego przez Federację Rosyjską oraz brak jakiejkolwiek woli politycznej do pełnego wyjaśnienia okoliczności zbrodni, należy przyjąć, iż Katyń będzie jeszcze przez długie lata ciążył na wzajemnych stosunkach polsko-rosyjskich i celowo będzie w cyniczny sposób przez Rosję "rozgrywany" politycznie - dodaje mielecki historyk.

 

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(10)

kapral kapral

10 7

Gdzie slynne maseczki wystawic mandaty 17:48, 26.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

JusbJusb

4 5

aktor w filmie cytuje "pozostaną po nas guziki" i nagle ten drony przedmiot w teatrum życia zostaje symbolem (czego?)
po nas nie zostały nawet guziki dlatego dobrze wiemy co to katyń,
(czytaj ze zrozumieniem) 18:02, 26.06.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JusbJusb

3 0

drobny nie drony, pierwszy werset (literówka/żyd), sorki 😥 18:07, 26.06.2020


Pod wyboryPod wybory

8 8

Znów pod wybory następne tablice i obrzędy 18:58, 26.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieleckiMielecki

9 7

towarzystwo wzajemnej adoracji znowu się orderuje...ŻENADA 19:15, 26.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WidzWidz

4 7

Uroczystosc w tej godzinie gdy mlodziez odbiera swiadectwa w szkole. A potem zala sie ze uczniowie nie biora udzialu w uroczystosciach. Mozna bylo zrobic w sobote a wtedy wiecej by ludzi przyszlo. A tak sobie urzednicy zrobili weekend od 12.00. W Mielcu wszystko na glowie postawione. Zero.logistyki. 19:29, 26.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

B.B.

9 2

Cześć i chwała bohaterom!!! Gdzie teraz szukać takich ludzi jak Ci których pomordowano w Katyniu? 21:02, 26.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ssssssss

6 2

Może pamiętajmy tak o Wołyniu jak o Katyniu, 21:14, 26.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zenekzenek

0 0

order dla dugiello z Przemysla 17:45, 28.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wacek`wacek`

0 0

Przynajmniej sobie poczytam o nowych stolkach ktore Ortyl zwieksza a no i gdzie ida pieniadze. 17:52, 01.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%