Zamknij

Umowa z PAKS podpisana. Będzie obowiązywać przez 10 lat. Co się zmieni?

11:42, 30.06.2022 Kacper Strykowski Aktualizacja: 14:08, 01.07.2022
Skomentuj Dyrektor szpitala w Mielcu Jarosław Kolendo i Adam Szlachta, prezes zarządu American Heart of Poland. Fot. Kacper Strykowski / hej.mielec.pl Dyrektor szpitala w Mielcu Jarosław Kolendo i Adam Szlachta, prezes zarządu American Heart of Poland. Fot. Kacper Strykowski / hej.mielec.pl

 Dyrektor mieleckiego szpitala Jarosław Kolendo oraz prezes zarządu American Heart of Poland Adam Szlachta podpisali 10-letnią umowę, w ramach której PAKS nadal będzie pełnił opiekę kardiologiczną nad tutejszymi pacjentami.

 Negocjowana przez ostatnie miesiące umowa ma nie tylko dać kontynuację świadczeń kardiologicznych od 1 stycznia 2023 roku, ale także zwiększyć zakres świadczonych usług - poza kardiologią inwazyjną PAKS zrealizuje także opiekę nieinwazyjną.

 W planie jest też zwiększenie liczny łóżek z 15 do 25. Wprowadzony będzie też pełen pakiet świadczeń dla pacjentów - włącznie z rehabilitacją czy darmowymi konsultacjami po zawale. PAKS ma się też zaangażować w profilaktykę kardiologiczną. W planie jest uruchomienie cyklu spotkań dla pacjentów.

 W umowie zawarto też punkt dotyczący kształcenia nowej kadry kardiologicznej. PAKS ma zabiegać o dwa miejsca specjalizacyjne dla rezydentów, w celu „zwiększenia potencjału lekarzy kardiologów z regionu”.

 W sumie w najbliższych miesiącach PAKS ma zainwestować w mieleckim szpitalu około 10 milionów złotych. Środki te zostaną przeznaczone zarówno na przygotowanie dodatkowych powierzchni w szpitalu, które zajmie PAKS, ale i zakup nowoczesnego sprzętu niezbędnego do operacji kardiologicznych - w tym uruchomienie w szpitalu drugiej pracowni hemodynamiki.

[FOTORELACJA]9385[/FOTORELACJA]

- Podpisanie tej umowy zostało poprzedzone kilkumiesięcznymi negocjacjami. To nie były proste negocjacje, natomiast od samego początku jako szpital określiliśmy nasze cele - przede wszystkim zwiększenie dostępności mieszkańców powiatu do usług kardiologicznych, zwiększenie panelu usług kardiologicznych i zapewnienie kompleksowej opieki kardiologicznej dla pozostałych pacjentów - powiedział Jarosław Kolendo, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Mielcu.

- To szczęśliwe zakończenie wielomiesięcznego procesu rozmów - ocenił też Paweł Kaźmierczak, dyrektor medyczny i członek Zarządu PAKS. - Wierzymy, że wspólnie podjęte decyzje i to, co udało nam się wypracować, będzie istotnym elementem poprawy opieki kardiologicznej na terenie Mielca, powiatu mieleckiego oraz okolicznych powiatów - dodał.

- Mamy istotny plan rozbudowy oddziału, poszerzenia dostępności do opieki kardiologicznej, zarówno w ramach oddziału szpitalnego, jak i w ramach poradni specjalistycznej - powiedział Paweł Kaźmierczak.

Co konkretnie da nowa umowa? Przede wszystkim poszerzenie bazy łóżkowej z 15 do 25. Ma to znaczenie ze względu na poszerzenie oferty o kardiologię nieinwazyjną. - W ten sposób chcemy przejąć odpowiedzialność za pełne spektrum pacjentów kardiologicznych w regionie, ale również ma to na celu oddanie drugiej pracowni hemodynamiki, która będzie istotną platformą dla współpracy ze szpitalem i możliwości poszerzenia spektrum wykonywanych zabiegów - wyjaśnia Kaźmierczak.

Ponadto na terenie mieleckiego szpitala będzie prowadzony Program Koordynowanej Opieki nad Pacjentem po Zawale Serca. - Opieka ta polega na tym, że pacjent po leczeniu zawału serca trafia na 12 miesięcy pod opiekę skoordynowaną, w ramach której może mieć wykonywane kolejne hospitalizacje, jest objęty opieką ambulatoryjną, a przede wszystkim w krótkim odstępie czasu od leczenia ostrej fazy jest kierowany do leczenia rehabilitacyjnego. To wszystko sprawia, że śmiertelność takich pacjentów zawałowych jest zredukowana o ponad 30 procent - wyjaśnia dyrektor medyczny PAKS.

- W medycynie 30 proc. To jest w zasadzie epoka - podkreśla.

PAKS ma się też zaangażować w profilaktykę kardiologiczną. W planie jest uruchomienie cyklu spotkań dla pacjentów, którzy mają problemy z sercem czy układem krążenia, bądź chcieliby po prostu zgłębić temat profilaktyki chorób układu naczyniowego. Klub Pacjenta ma być platformą do rozmowy i rozprzestrzeniania informacji, wiedzy, dzielenia się z pacjentami informacjami, na temat tego, co mogliby w swoim życiu zmienić, żeby żyć zdrowo. 

Korzystnie o finalnym kształcie umowy wypowiadał się też Adam Szlachta, prezes zarządu American Heart of Poland. 

- Darmowe świadczenia konsultacji pacjentów i rehabilitacji po zawale serca - ten wątek będziemy chcieli zwłaszcza podkreślić w naszym nowym wejściu. To niezwykle ważne w zakresie dofinansowania oddziału i dostosowania potrzeb, żeby przez kolejną dekadę ten oddział spełniał wszystkie wymogi, jeśli chodzi o możliwie najlepszą jakościowo medycynę, ale także żeby odpowiadał na wszelkie możliwe przyszłe zdarzenia - powiedział.

- Nie mówimy tylko o prostych umowach polegających na wzajemnych czynszach czy rozliczeniach, ale na głębokiej współpracy ze szpitalem, oddziałami szpitalnymi. W zasadzie z perspektywy pacjenta można powiedzieć, że jest to rozwój kardiologii w tym szpitalu, niezależnie od tego, kto ją prowadzi. Staliśmy się taką wewnętrzną komórką współpracującą ze szpitalem - dodał Adam Szlachta.

- Jest to ważna chwila dla mieleckiego szpitala, a przede wszystkim dla pacjentów - ocenił też starosta powiatu mieleckiego Stanisław Lonczak.

- Podpisanie umowy między dyrektorem szpitala a spółką AHoP jest naprawdę dużym osiągnięciem. Warunki, które są tu zawarte bardzo korzystnie wpłyną w przyszłości na poziom bezpieczeństwa naszych pacjentów. Zwiększa się zakres usług kardiologicznych o kardiologię nieinwazyjną, zachowawczą - powiedział.

- Bardzo nam na tym zależało, bo wiemy, jaka to była bolączka dla pacjentów, którzy nie byli właściwie zaopiekowani w przypadkach, gdzie nie była wymagana interwencja inwazyjna. Ci pacjenci leżeli u nas na SOR, a później byli kreowani na oddziały i nie zawsze szpital był w stanie zapewnić im do końca właściwą, fachową pomoc - ocenił starosta Lonczak. 

Samorządowiec odniósł się też do głosów opozycji w radzie powiatu, która częściowo była przeciwna kontynuowaniu współpracy z PAKS-em - na rzecz utworzenia samodzielnego oddziału kardiologicznego w szpitalu, a częściowo wskazywała też na brak konieczności zawierania nowej umowy już teraz, podczas gdy umowa z 2014 roku wciąż miała obowiązywać.

- Nie zgadzamy się z zarzutami, sugestiami czy podpowiedziami części radnych opozycyjnych, którzy uważali, że powinniśmy jeszcze przez dwa lata negocjować. Nie byłoby to korzystne dla pacjentów z tego względu, że już praktycznie za parę miesięcy będziemy mieli całe spektrum usług kardiologicznych i przede wszystkim zdecydowanie finanse szpitala będą korzystniejsze - powiedział Stanisław Lonczak.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(15)

kostuchakostucha

3 27

czym chata bogata czy jakieś konkretne stawki za wynajem, a co się zmieni ? no, na pewno nowe eksperymentalne programy, bo gdzieś trzeba testować leki i upłynniać produkcję,
prezes szlachta to znana marka to i kos-zawał nie dziwota, zresztą z politycznego założenia probnoza zgonów w polsce to nr-1 zawał serca, nr-2 rak, i nr-3 alergie (gr. allos-inny ergos-reakcja) upośledzenie systemu immunologicznego
i gleba, nekro-biznes złoty interes,
12:12, 30.06.2022

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

ciekaweciekawe

1 0

czy ten hejt to brak wiary w rządowe probnozy zgonów czy hura optymizm naiwniaków
ja stawiam na probnozy rządu, są słuszne 21:10, 02.07.2022


intiinti

1 1

Jak tak bardzo Ci się nie podoba, to się tam nie lecz i sam sobie szukaj szpitala. 09:22, 04.07.2022


kostuchakostucha

1 0

niby obojętne no co człowiek umiera, bo skutek jednaki, ale jeśli wszyscy zaczynają umierać na zawał to coś jest nie tak i może zdrowiej będzie omijać lekarzy
już wielu poszło po rozum do głowy, wiem że dobrze na tym wyszli
00:38, 07.07.2022


reo

KasaKasa

20 2

Czy ościenne powiaty dołożą do interesu. 12:20, 30.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LechLech

21 4

A Bryła tam po co? 12:26, 30.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

XX

5 2

Ten prezes PAKS jest podobny do Kolonko ;D 14:42, 30.06.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Zdadzą się Zdadzą się

1 0

Exactly 14:59, 30.06.2022


Z nowego Jorku Z nowego Jorku

1 0

Mówił Max kolonko 15:01, 30.06.2022


czy takczy tak

20 4

Czy PIS jako ze byl przeciw nie bedzie sie tam leczyl i nie bedzie korzystal ze sprzetu WOSP??? 21:07, 30.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Czy nieCzy nie

4 14

A czy ty cymbale korzystasz z państwowej służby zdrowia kierowanej przez ministra z PIS mimo że na nich nie głosowałeś? 06:45, 01.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jan 24 Jan 24

12 3

Mielecki szpital a w szczególności SOR to jest dno. Jeżeli nie zmieni się sposób zarządzania i rozliczania pracujących tam osób to za chwilę będziemy im płacić tylko za to ze przyszli do pracy. Większość osób już w tej chwili woli jechać na inny SOR np. do Kolbuszowej, Rzeszowa czy Dąbrowy Tarnowskiej niż na Mielecki SOR. Pracujący tam są niekompetentni, zero chęci do pracy. Najlepiej wszystkich odesłać do specjalisty bo my nic nie możemy zrobić. Złamany palec nie zrobimy przeswietlenie bo po co jak nie przejdzie za 7 dni proszę się zgłosić do specjalisty, rozcięta piła łańcuchową noga przecież za kilka dni sama się zrośnie.
Proszę zrobić tam porządek
- rozliczenie lekarzy i pozostałych pracowników za usługę nie za posiadywanie - wprowadzamy ankietę dla każdego pacjenta z pytaniem czy jest pana pani zadowolony z pracy lekarza Tak/Nie i to samo w przypadku innych pracowników. Odpowiedź nie nie płacimy lekarzowi.
Stawki za godzinę minimalne możliwe a dodatkowa kasa od obsłużonych i zadowolonych pacjentów.

07:05, 01.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KtośKtoś

3 4

A dlaczego najbardziej dochodowe oddziały mają być prowadzone przez zewnętrzne podmioty.
Nic dziwnego, że szpital tonie w długach. 22:15, 01.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FrazesFrazes

3 1

Za 10 baniek dla szpitala, to by z Mengele podpisali umowę. 13:08, 02.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SZWECJA ?SZWECJA ?

1 0

Ratownik Medyczny w SZWECJI
Zarobek roczny - 33 tys EURO/ROK na 1 os (bez nadgodzin)
Pracując we dwoje zarobimy 66 tys EURO/ROK (2021)
podatek doch = 20%

Koszty życia to; 9 + 8 = 17 tys EUR na rok (cez wycieczek, auta i inwestycji)
ok; 4,5 tys EUR /rok/os. (9 tys EUR za 2 os./rok)
Kredyt na Mieszkanie 8 tys EUR / rok/ 1 mieszkanie

WNIOSEK ?
66 x 0,8 (podatek) - 17 = 35,8 tys. EUR w skarpetę
to jest ok. 172 tys zł w PL (minus kredyt na mieszkanie)

Najlepsza decyzja w naszym życiu = PRZEPROWADZKA NA STAŁE ? 14:26, 05.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%