Zamknij
REKLAMA

Prezydent raportuje, co robi dla powietrza

23:19, 18.02.2019 | P.C
REKLAMA
Skomentuj

W internetowym serwisie Urzędu Miejskiego w Mielcu pojawiła się szeroka relacja z działań prezydenta Jacka Wiśniewskiego na rzecz poprawy jakości powietrza.

Informacja UM Mielec:

Poprawa jakości powietrza w Mielcu to jeden z priorytetów mieleckiego samorządu. Ostatnie tygodnie przyniosły szereg działań, zarówno bieżących jak i długofalowych, które mają przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego w naszym mieście, a w szczególności do ograniczenia przemysłowych zanieczyszczeń powietrza.

W bieżącym tygodniu dojdzie do reaktywacji Zespołu Roboczego do Spraw Czystego Powietrza. -Jeszcze w styczniu wystosowaliśmy pisma do WIOŚ w Rzeszowie, do Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz do Starosty Powiatu Mieleckiego w sprawie kontynuacji pracy oraz wskazania osób  do pracy w tym zespole. Zaproszenie skierowałem także do strony społecznej, która w nowym Zespole Roboczym także będzie miała swoich reprezentantów. Zdajemy sobie sprawę jaki wpływ na zdrowie i życie mielczan ma jakość powietrza i dlatego mam nadzieję, że stworzymy wspólny front w walce o czyste powietrze dla naszych mieszkańców – powiedział Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski.

Jedną z jego pierwszych decyzji po objęciu funkcji prezydenta był zakup tablic informacyjnych (ekrany LED) w ramach instalacji publicznego systemu informowania mieszkańców o stanie powietrza, działającego w oparciu o wskazania czujników Airly. Ekrany zostały zainstalowane na budynku Domu Kultury SCK i na budynku kamienicy nr 13 przy ulicy Mickiewicza. Wskazania czujników Airly, których sieć obejmuje różne rejony miasta dotyczą zarówno zanieczyszczeń przemysłowych, jak również zanieczyszczeń związanych z tzw. niską emisją.

Trzeba pamiętać o tym, że zakres kompetencji Prezydenta Miasta wynikający z przepisów ustawy – Prawo Ochrony Środowiska jest mocno ograniczony w porównaniu chociażby do kompetencji i posiadanych instrumentów reglamentacyjnych, jakimi dysponuje starosta powiatowy i marszałek województwa (między innymi wydawanie oraz cofanie, wygaszanie i ograniczanie pozwoleń na korzystanie ze środowiska).

Z kolei kontrole podmiotów korzystających ze środowiska realizuje Podkarpacki Inspektor Ochrony Środowiska, który w trakcie kontroli może wydać decyzje o wstrzymaniu działalności powodującej naruszenie wymagań ochrony środowiska.

Od niedawna wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska uzyskały o wiele szersze uprawnienia do wykonywania kontroli m.in. mają prawo do wstępu przez całą dobę na teren nieruchomości, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a także przeprowadzania niezbędnych pomiarów lub badań, w tym pobierania próbek lub wykonywania innych czynności kontrolnych – także z użyciem bezzałogowych statków powietrznych.

Licząc na wykorzystanie tych szerszych możliwości Urząd Miejski w Mielcu w dniu 7 stycznia skierował do Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska wniosek o przeprowadzenie kontroli trzech firm znajdujących się na terenie mieleckiej strefy ekonomicznej, których działalność, w ocenie mieszkańców, może znacząco wpływać na stan powietrza atmosferycznego.

W dniu 8 stycznia wystosowano do podkarpackiego WIOŚ pismo w sprawie wskazania ilości dni z przekroczeniami poziomu dopuszczalnego 24 godzinnego dla pyłu zawieszonego PM 10 w roku 2018 dla stacjach pomiarowych zlokalizowanych w Mielcu.

W dniu 9 stycznia w celu omówienia możliwych obszarów działania WIOŚ na terenie Gminy Miejskiej Mielec doszło do spotkania Prezydenta Mielca Jacka Wiśniewskiego z  Podkarpackim Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska w Rzeszowie Krystyną Sołek. Poruszona została tematyka stworzenia delegatury WIOŚ w Mielcu oraz możliwości zintensyfikowania przez WIOŚ kontroli podmiotów gospodarczych z terenu miasta, głównie z SSE Euro-Park Mielec.

W dniu 13 stycznia br. wystąpiono do Marszałka Województwa Podkarpackiego z prośbą, aby w ramach reglamentacji dla podmiotów korzystających ze środowiska, w odniesieniu do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, nakładać obowiązek prowadzenia dodatkowych pomiarów, a także nakładać na podmiot na obszarze na którym istnieje przekroczenie dopuszczalnego poziomu substancji w powietrzu, obowiązku prowadzenia pomiarów poziomów tych substancji w powietrzu.

Wystąpiono również do WIOŚ z prośbą o zintensyfikowanie działań w ramach posiadanych kompetencji i przeprowadzenie kontroli podmiotów korzystających ze środowiska, których działalność może powodować zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. W odpowiedzi uzyskano informację, iż wnioskowane kontrole są ujęte w planie na 2019.

- Efekty tych kontroli będziemy na bieżąco monitorować, informując o tym naszych mieszkańców – zaznaczył Prezydent Mielca Jacek Wiśniewski.

 

(P.C)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (20)

Zero ProblemuZero Problemu

23 8

Gość zrobił swoje i jest czysty. 18:40, 18.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kpinakpina

40 12

W sytuacji gdy Prezydent wcale nie widzi problemu, bardzo trudno walczyć o jakość powietrza w naszym mieście. A dopóki chce w tym obłędzie dalej trwać, mieszkańcy mu nie odpuszczą. 19:07, 18.02.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

jusbjusb

3 4

nie rozumiem, jeśli ktoś w internecie, bo szerzej już nie można, publikuje raport to wyraźnie widzi problem, poddaje go monitoringowi i weryfikacji społecznej
- to o co tobie właściwie chodzi ? 17:35, 19.02.2019


kpina? kpina?

20 25

Przeczytaj ze zrozumieniem artykuł. Prezydent i urząd miasta naprawdę ma bardzo mało kompetencji w sprawie zwalczania oddziaływania przemysłu na powietrze. Trudno mi wyobrazić sobie, co więcej miałby zrobić. Może protestujący przeciwko przemysłowi skierują swoje ataki na starostwo, a w przypadku Kronospanu lepiej na marszałka, bo to tam są prawdziwe kompetencje urzędów w tych sprawach. Nie w mieście. Chyba, że cały protest jest polityczny, to wtedy rozumiem, walcie w Wiśniewskiego, który i tak nie może nic więcej zrobić. 19:22, 18.02.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

zbzb

1 4

To p. prezydent niech siądzie i płacze!!! 12:00, 19.02.2019


TomTom

40 16

Ajak pan Kapinos pelnil funkcje prezydenta to wymagano od niego cudow a on i tak wiecej zrobil niz mial kompetencji. 20:12, 18.02.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

ZxsZxs

10 20

Wiśniewski może robić nawet salta nad kominem Krono a wy itak mu nie odpuścicie bo wcale nie chodzi wam o powietrze. Zastanówcie się nad sobą i waszym urażonym pisowskim ego. 21:58, 18.02.2019


CiekawyCiekawy

5 5

Co takiego zrobił Kapinos? Chyba tylko bicie piany przed wyborami i pozorne ruchy, że coś się dzieje. Zamiast wydawać setki tysięcy złotych na pseudo stacje pomiarowe trzeba było zorganizować program wymiany kotłów w domach jednorodzinnych. 08:47, 19.02.2019


mi8mi8

25 16

dla krytyków Wiśniewskiego a miłośników PISu przypomnienie że przed wyborami na wizycie w Mielcu pan Kaczyński prezes wszystkich prezesów obiecał w Mielcu czyste powietrze i co zrobił - a NIC , a co zrobił marszałek Ortyl - dał pozwolenie na emisję jak mówił bo musiał bo takie przepisy a prawo tworzą posłowie gdzie jego partyjni koledzy maja samodzielną większość 23:56, 18.02.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

jusbjusb

3 0

fajny film wczoraj reklamowali: "O dwóch takich co ukradli księżyc"
to nie żart, niby bajka dla dzieci, a tyle pouczających treści i sentencji życiowych
- z całego serca polecam, a dla polityków powinien być lekturą obowiązkową 17:45, 19.02.2019


do mi8do mi8

1 0

Twoja podatność na populizm jest porażająca 00:24, 21.02.2019


WieśniakWieśniak

14 0

Ok. Czekamy na raporty z efektów tych działań. 08:16, 19.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Pingwin z MadagaskarPingwin z Madagaskar

7 1

Przypomina mnie to: Kowalski! Raport taktyczny proszę! 10:42, 19.02.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

jusbjusb

3 0

... i to migiem ! 17:48, 19.02.2019


Czyli zeroCzyli zero

11 5

W mojej ocenie nie robi nic. Nawet wierząc w szczere chęci to... samymi chęciami jest piekło wybrukowane. Tak samo jak nieprzekupny Władzio czy tam wcześniej szara eminencja dbania o środowisko w Mielcu - sportowiec Grześ. 11:33, 19.02.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

eferefer

5 1

A co w twojej ocenie powinien zrobić żeby napisać że coś robi? 11:49, 19.02.2019


jusbjusb

1 0

poproszę o cybuchy i trzy podpisane siodełka przed bramą Krono
a-cha jeszcze jakiś witacz by się przydał z dosadną treścią, niech sk.. syny wiedzą z kim mają do czynienia
- jeszcze jakieś inne propozycje ? 17:57, 19.02.2019


JabolJabol

3 0

Hehe banda naiwniaków kasa kasa geszeft sie liczy ;) 16:41, 19.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jacek wisniewski padJacek wisniewski pad

2 2

Tralalalamala 21:36, 20.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

rzecznik p.o.rzecznik p.o.

2 2

uroczyście raportuję, że przestałem puszczać bąki dla powietrza 14:33, 21.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone