Zamknij

Redukcja Niskiej Emisji w Gminie Mielec

09:04, 17.10.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:07, 17.10.2018

W celu poprawy jakości powietrza na swoim obszarze oraz wsparcia mieszkańców, którzy chcą wymienić stare piece na paliwa stałe oraz zwiększyć stopień wykorzystania alternatywnych źródeł energii gmina Mielec, przystąpiła do dwóch projektów parasolowych.

Pierwszy z projektów nosi nazwę „Eko – energia w gminach: Tuszów Narodowy – Mielec”.

Głównym założeniem projektu są działania mające na celu poprawę stanu środowiska naturalnego oraz obniżenie kosztów energii elektrycznej i cieplnej w gospodarstwach domowych. Poprzedzony konsultacjami nabór chętnych do projektu odbywał się w 2016 r. Następnie opracowane deklaracje oraz niezbędna dokumentacja przekazane zostały do  Zarządu Województwa Podkarpackiego, który w sierpniu 2017r. ogłosił listę 69 wnioskodawców. Spośród nich tylko 14 zakwalifikowało się do dalszego postępowania.

Wniosek złożony przez Gminę Tuszów i Gminę Mielec został oceniony pozytywnie pod względem formalnym i  znalazł się na pierwszym miejscu listy rezerwowej. W związku z pojawieniem się dodatkowych środków w wyniku postępowań przetargowych innych samorządów, 10 lipca 2018 projekt został przyjęty do realizacji. Podpisanie umowy poprzedzi jednak ponowna weryfikacja złożonego wniosku i załączonych dokumentów. Następnie celem podpisania umów i przygotowania procedury przetargowej na urządzenia analizowane będą złożone przez mieszkańców ankiety.
Według wstępnych założeń po stronie Gminy Mielec zakłada się 82 instalację kolektorów słonecznych, 103 instalacje paneli fotowoltaicznych, 42 instalacje pomp ciepła oraz 29 instalacji kotłów na pelet. Na ww. działania gmina Mielec otrzyma 85% dofinansowania. Zgodnie z założeniami projektu mieszkańcy będą musieli sfinansować 15 % kosztów netto oraz całości podatku VAT.

Drugi projekt nosi nazwę „POZBĄDŹ SIĘ SMOGU – w gminie Mielec”. W ramach realizacji programu zaplanowano dofinansowanie wymiany przestarzałych kotłów na nowe ekologiczne zasilane paliwem gazowym, biomasą lub ekogroszkiem. Projekt skierowany jest do osób fizycznych, zameldowanych na terenie Gminy Mielec, właścicieli budynków mieszkalnych.

W związku z ogłoszonymi przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego naborami wniosków do podjęcia działań  związanych z wymianą pieców i kotłów na paliwa stałe, w dniach 30 sierpnia do 10 września Gmina Mielec prowadziła nabór chętnych do projektu. Wstępną chęć wymiany przestarzałych kotłów zadeklarowało blisko 250 gospodarstw.  Zgodnie z założeniami naboru mieszkańcy będą mogli uzyskać dotację w wysokości sięgającej nawet 85% do wymiany kondensacyjnych, gazowych kotłów c.o. oraz automatycznych kotłów c.o. opalanych biomasą lub ekogroszkiem.  

Dodatkowo w dniu 16 października gmina Mielec zorganizowała spotkanie informacyjne w sprawie Rządowego Programu „Czyste Powietrze”, którego głównym założeniem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Spotkanie, które odbyło się w Samorządowym Ośrodku Kultury i Sportu Gminy Mielec w Chorzelowie poprowadził przedstawiciel Ministerstwa Środowiska. W jego trakcie mieszkańcy uzyskali wszystkie niezbędne informacje związane z wymaganiami formalnymi oraz terminami realizacji projektu.

Gospodarstwa, które przystąpią do projektu będą mogły zyskać zwrot części poniesionych kosztów. Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona będzie dotacja wynosi 53 tys. zł natomiast minimalny koszt kwalifikowany projektu to 7 tys. zł. Dofinansowanie przeznaczyć będzie można na wymianę starych źródeł ciepła oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła, spełniających wymagania programu, docieplenie przegród budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, instalację odnawialnych źródeł energii, montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%