Zamknij
REKLAMA

Młodzież polonijna w Radomyślu Wielkim

12:45, 15.07.2019 | K.S
REKLAMA
Skomentuj

Stowarzyszenie Nasza Gmina z Radomyśla Wielkiego po raz kolejny zorganizowało w tym roku pobyt w Polsce grupy młodzieży polonijnej z parafii w Trembowli na Ukrainie.

Tym razem młodzież z Trembowli przyjechała do Polski w niedzielę 30 czerwca. Na drugi dzień, 1 lipca, odbyły się wspólne zajęcia z grupą uczniów radomyskiego gimnazjum, uczestnikami projektu. Prawdziwa wspólna przygoda rozpoczęła się we wtorek, 2 lipca, o godzinie 6 rano. Wtedy nastąpił wspólny wyjazd obu grup na wyprawę na Dolny Śląsk.

- W pierwszym dniu zwiedziliśmy wieżę rycerską w Siedlęcinie koło Jeleniej Góry. Wieża została zbudowana około 1314 roku przez księcia jaworskiego Henryka. Niszczejący po wojnie obiekt został kilka lat temu poddany renowacji  i obecnie jest dostępny dla zwiedzających. Na nocleg grupa udała się do Karpacza – przekazują organizatorzy.

Kolejny dzień okazał się bardzo intensywny. Pierwszym obiektem, który zwiedzili goście, była słynna świątynia Wang. Następnie wyciągiem wjechali na Kopę, a stąd – już na nogach – na Śnieżkę (1602 m n.p.m.). Wszyscy uczestnicy zdali ten trudny egzamin i wszyscy spotkali się na szczycie góry. Po sytym obiedzie ruszyli w dalszą podróż. Tym razem celem był zespół pałacowy w Bukowcu.

Czwartek rozpoczęli od zdobycia kolejnego szczytu – Wielkiej Sowy (1015 m n.p.m.). A na szczycie kolejna atrakcja – wieża widokowa z 1906 roku. Każdy uczestnik wycieczki mógł podziwiać piękne sudeckie widoki.  Kolejnym punktem było zwiedzanie sztolni w Walimiu – Rzeczce. Wykute w skale przez więźniów korytarze liczą obecnie około 500 metrów (trasa do zwiedzania). Sztolnia była elementem niemieckiego Projektu Riese. Popołudnie spędzili w Kłodzku, podziwiając uroki tego średniowiecznego grodu położonego nad Ścinawką i Nysą Kłodzką.

Piątek - przedostatni dzień wycieczki - zapisze się w pamięci uczestników wizytą w pięknym pałacu księżnej Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. Pałac, skazany na zniszczenie w czasach PRL, obecnie dzięki zaangażowaniu Gminy Kamieniec Ząbkowicki i wielu pasjonatów odzyskuje swój blask. Z Kamieńca uczestnicy wycieczki udali się do Wrocławia, gdzie po kolacji mogli podziwiać uroki miasta.

Ostatniego dnia wycieczki udali się do wrocławskiego ZOO, a stąd na wycieczkę historyczną po najstarszej części miasta. Po południu nastąpił wyjazd do Radomyśla Wielkiego.

Grupa ukraińska wyjechała z Polski w niedzielę, 7 lipca.

- Realizacja Projektu była możliwa dzięki dotacji, jaką Stowarzyszenie pozyskało z Kancelarii Senatu RP oraz wsparciu finansowemu Gminy Radomyśl Wielki. W organizację pobytu młodzieży polonijnej zaangażowali się pp. Anna Krasoń, Maria Przybyszewska i Stanisław Tabor. Koordynatorem Projektu był Andrzej Przybyszewski. Specjalne podziękowania składamy na ręce naszego zaprzyjaźnionego przewodnika i pilota. Pan Łukasz Zemła zadbał o sprawną organizację wycieczki oraz wspaniałe opowieści – przekazują organizatorzy.

REKLAMA
(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone