Zamknij
REKLAMA

O historii inaczej na pikniku w Rudzie

12:35, 20.05.2019 | M.B
REKLAMA
Skomentuj

Opowieści o historii Polski, pokazy broni i sprzętu wojskowego (obecnego, z czasów II wojny światowej i z okresu szlacheckiego), eksploracje w strefie saperów, itp. to atrakcje pikniku historycznego, jaki miał miejsce 16 maja w Rudzie (gm. Radomyśl Wielki).

Piknik odbył się na terenie szkoły podstawowej. Wzięli w nim udział miejscowi uczniowie i gościnie dzieci z Dąbrówki Wisłockiej. Okolicznościowy wykład o tematyce historycznej wygłosił Franciszek Batory, brat majora Józefa Batorego, ps. „Argus”, oficera ZWZ-AK, szefa łączności zewnętrznej IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, zamordowanego przez komunistów w 1951 r. wraz z innymi członkami IV Zarządu (w tym z płk. Łukaszem Cieplińskim, prezesem WIN).

Uczniowie przeszli szlakiem patriotycznym ułożonym tak, aby mogli prześledzić ważne dla Polski epoki. Szczególne zainteresowanie wzbudził pokaz broni i sprzętu wojskowego, którzy przeprowadzili przedstawiciele dębickiego 33. batalionu lekkiej piechoty 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Łukasz Skowron z GRH Rusal. Oblegana była także grupa eksploracyjna ze specjalistycznym sprzętem z dębickiego muzeum. 

Repliki broni z czasów szlacheckich i przepych ówczesnych strojów zaprezentowała Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Piast”, która wraz ze szkołą była organizatorem wydarzenia. Wspaniale zaprezentowali się także uczniowie klasy 4 SP Ruda, którzy jako Grupa Historyczno - Naukowa „Szare Szeregi” wzbudzili ogromne zainteresowanie wśród zaproszonych gości, zachwytu nie ukrywał też gość honorowy Franciszek Batory. Na koniec uczestnicy pikniku mogli również posilić się wojskową grochówką.

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone